- Podcasty
- Pro a proti

Poslechněte si podcast: Bez zvýšení DPH se vláda neobejde, míní daňový expert. Nejhorší možnost, oponuje ekonom
Vláda zvažuje kvůli konsolidaci státního rozpočtu úpravy sazeb daně z přidané hodnoty. Mluví se například o přesunu některého zboží a služeb z nejnižší do nejvyšší sazby. A také o možnosti zvýšit sazbu DPH z 21 na 23 procent. „Pro mírné zvýšení DPH tady určitě prostor je,“ míní daňový expert Michal Jelínek. „Nenapadlo mě horší opatření v daňovém systému, které by přivedlo dodatečný příjem do rozpočtu,“ oponuje ekonom Jan Bittner z Vysoké školy ekonomické v Praze.
Pro a proti
Diskuse se dvěma hosty, kteří hájí opačný názor. Široký záběr témat. Věda, náboženství, kultura či politika. Pro a proti je zdánlivě jednoduchá záležitost.
Vládou představená penzijní reforma naráží na odpor opozice i odborů
Zajistila by úprava penzí z pera ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky spravedlivé důchody? Nebo by hodila vidle do mezigenerační solidarity? A byl by nový penzijní systém dlouhodobě financovatelný? Lukáš Matoška bude debatovat s autorem návrhu, vicepremiérem, ministrem a předsedou lidovců Marianem Jurečkou a stínovým ministrem práce a sociálních věcí, poslancem hnutí ANO Alešem Juchelkou.
Buď budeme poslouchat plané sliby, nebo uděláme kroky, které navrhuji, hájí penzijní reformu Jurečka
Vládou představená penzijní reforma naráží na odpor opozice i odborů. Zajistila by úprava penzí z pera ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) spravedlivé důchody? „Je to reforma, která myslí na udržitelnou budoucnost našich dětí i vnoučat,“ tvrdí autor návrhu, ale stínový ministr za ANO Aleš Juchelka odmítá, že by šlo o reformu s tím, že jde jen o parametrické změny.
Politolog: Postoje Michailidu jsou srozumitelné, debatu ale ovládají zjednodušené představy
Piráti hlasují o odvolání Jany Michailidu z vedení strany kvůli její účasti na Dnech antikapitalismu. Jsou postoje lidí, jako je Michailidu, která se hlásí k demokratickému komunismu, prospěšné, nebo nebezpečné? „Pokud někdo vyznává komunismus jako ideál, je to nebezpečné,“ míní filozof Daniel Kroupa. „Mnozí čeští publicisté se Michailidu vysmáli, že demokratický komunismus nemůže existovat. Není to pravda, je to důležitá a vlivná tradice,“ říká politolog Ondřej Slačálek.
Volba nejvyššího ústavního soudce není spor politický, ale věcný, říká senátor Goláň
O post nejvyššího ústavního soudce se ucházejí ústavní právník Jan Wintr, bývalý šéf Nejvyššího správního soudu Josef Baxa a bývalá prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová. Jsou všichni tři kandidáti prezidenta kvalitní a zaslouží si podporu senátorů?
Vítězství Erdogana je pro EU špatnou zprávou. Přístupové rozhovory bych uzavřel, říká europoslanec
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obhájil prezidentské křeslo. Má Evropa důvod ke spokojenosti, že povede zemi dalších pět let? „Pro Evropu by bylo lepší, kdyby vyhrál Kemal Kilicdaroglu. Ale musíme respektovat výsledek voleb,“ říká europoslanec Alexandr Vondra (ODS). „Pro Evropu je to špatná zpráva. Kdyby vyhrál jeho rival, bylo by možné přemýšlet i o obnovení přístupových rozhovorů s EU, což pod vedením Erdogana nebude možné,“ míní europoslanec Marcel Kolaja (Piráti).
Francouzský prezident Emmanuel Macron a německý kancléř Olaf Scholz byli mezi prvními gratulanty Recepu Tayyipu Erdoganovi k vítězství v prezidentských volbách
Má Evropa důvod ke spokojenosti, že Turecko v příštích pěti letech nadále povede Erdogan? Nebo přístupové rozhovory s Ankarou, pozastavené před lety kvůli stavu právního státu, naznačují, že nelze očekávat prohlubování vztahů mezi Evropskou unií a Tureckem? Debatovat budou europoslanec a místopředseda ODS, bývalý ministr obrany a zahraničních věcí a diplomat Alexandr Vondra a pirátský europoslanec, kvestor Evropského parlamentu Marcel Kolaja. Moderuje Lukáš Matoška.
Sedmiletý mandát pro nejvyššího státního zástupce? S tím svou vizi neprosadí, tvrdí šéf unie žalobců
Novela zákona o státním zastupitelství zkracuje dosavadní desetileté funkční období nejvyššího státního zástupce na sedm let bez možnosti opakování. Posiluje norma dostatečně nezávislost státního zastupitelství a eliminuje riziko politických tlaků na něj? Prezident Unie státních zástupců Tomáš Foldyna změnu kritizuje a zachoval by stávajících 10 let, politický náměstek ministra spravedlnosti Antonín Stanislav z ODS považuje novou lhůtu za dostatečnou.
K sudetoněmeckému sdružení zůstaňme obezřetní, míní Macinka. Jejich snahy jsou nezištné, říká Herman
Prezident Petr Pavel sklidil kritiku svého předchůdce Václava Klause a části opozice za to, že poděkoval předsedovi Sudetoněmeckého krajanského sdružení Berndu Posseltovi za zlepšení česko-německých vztahů. Je Pavlovo ocenění na místě?
Posílit práva poškozeného v trestním řízení? Kde je msta, vzniká další zlo, varuje advokát Vlk
Soud po 13 letech podmínečně propustil dva ze čtyř žhářů z Vítkova. Rodina, kterou napadli, s rozhodnutím nesouhlasí. Měla by se posílit práva obětí při rozhodování o trestu? „Ano měla,“ míní advokátka Klára Kalibová, zakladatelka neziskové organizace In Iustitua. „Až změníme filozofii přístupu k tomu, co chceme od trestu, můžeme kvalifikovaně říci ano, nebo ne. Ze zkušeností ale vím, že tam, kde je msta, vzniká jenom další zlo,“ říká advokát Václav Vlk z Unie obhájců.
Vyšší poplatek za pohotovost nepomůže, víc lidí si pak bude volat rychlou, varuje Gajdůšková
Ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS vrátil do hry úvahy na zvýšení poplatku za pohotovost v nemocnicích. Pomohlo by s přetížeností pohotovostí a odradilo pacienty, kteří je zneužívají? „Když jsou věci levné, tak se zneužívají,“ říká prezident České lékařské komory Milan Kubek. 1. viceprezidentka Svazu pacientů Alena Gajdůšková (ČSSD) je přesvědčena, že poplatky žádný přínos nikomu nepřinesou.