• Podcasty
  • Česko 2022: Život k nezaplacení
Česko 2022: Život k nezaplacení
18. květen 2022

Poslechněte si podcast: Vládní Deštník proti drahotě je děravý. Pomohla by jednoduchá kalkulačka a přímé oslovení potřebných

Minulý týden vláda představila soubor opatření, která mají pomoci lidem zasaženým růstům cen a životních nákladů. Shrnuje je na webu Deštník proti drahotě. Sociálně nejohroženější skupiny obyvatel by ovšem podle Daniela Prokopa mnohem víc potřebovaly mít k dispozici jednoduchého online průvodce, který by je provedl složitým procesem žádostí o sociální podporu a pomohl jim zjistit, na co mají nárok a jak o dávku požádat.

16:50

Česko 2022: Život k nezaplacení

Vydává: Český rozhlas

Unikátní projekt Radiožurnálu a serveru iROZHLAS.cz mapuje, jak se rekordní inflace a další nepříznivé ekonomické ukazatele promítnou do rodinných rozpočtů. Ve kterých krajích nejvíce stoupají ceny energií? Které společenské skupiny nezvládají splácet hypotéku? A kdo radši prodá chatu nebo jinou nemovitost? Rozhovor Jana Pokorného se sociologem Danielem Prokopem nejen o ekonomických výzvách pro domácnosti v roce, který ovlivnila pandemie a válka na Ukrajině. 

Web

Před týdnem 17:41

Zlepšit pracovní uplatnění Ukrajinců by bylo lepší pro všechny, říká Daniel Prokop

Agentura PAQ Research spolu se Sociologickým ústavem Akademie věd vydá další výsledky průzkumu mezi uprchlíky z Ukrajiny. Jaká je míra chudoby mezi ukrajinskými uprchlíky v Česku? „Více než třetina trpí příjmovou chudobou,“ říká Daniel Prokop. „Musí se pracovat na uznávání kvalifikací, jazykovém vzdělávání a předškolní výchově,“ dodává. Poslechněte si celý rozhovor Jana Pokorného o uplatnění ukrajinských uprchlíků, daňových reformách i komunálních volbách.

Před 3 týdny 20:14

Zastropování energií může stát až 250 miliard, nízkopříjmovým stejně nepomůže, varuje Prokop

Česká vláda zastropovala ceny energií a už i Evropská komise navrhuje zastropovat ceny elektřiny vyráběné z neplynových zdrojů. Opatření má přinést členským zemím 140 miliard EUR. Společnost PAQ Research zpracovala analýzu, co se stane českým domácnostem při zvýšení cen energií o 50, 100 a 200 %. „Pokud by se výdaje zvýšily o 200 %, zhruba 25 % lidí by mělo větší výdaje než příjmy,“ popisuje Daniel Prokop. „Kromě zastropování bude třeba zavést i nějaký cílený tarif,“ dodává.

7. září 2022 19:13

Utrácíme velké prostředky na podporu, aniž by to pomohlo lidem, kteří se nejvíc bojí, říká Prokop

Před několika dny demonstrovalo 70 tisíc lidí na Václavském náměstí. „Demonstranti kritizují vládu za některé věci, které dělá dobře. Na druhou stranu vláda doplácí na to, že sice dává hodně peněz na podporu, ale většina těch peněz jde špatným směrem,“ říká Daniel Prokop. „Komunikace vlády by měla být detailnější a konkrétnější,“ dodává. Může vláda zastropovat ceny energií? A jak se může Česko inspirovat v Británii a Rakousku? Poslechněte si celý rozhovor.

31. srpen 2022 19:37

Máme obrovskou regionální nerovnost v tom, jak obce přistupují ke vzdělávání, říká Daniel Prokop

Podle Daniela Prokopa by měl stát hlídat kvalitu škol a podporovat ty, které jsou v ohrožených oblastech. „Část vzdělávání v pohraničních regionech nese velkou sociální zátěž, je tam málo učitelů, málo podpůrných profesí. A školy nedostávají víc peněz, aby to řešily,“ říká Daniel Prokop. Jak by měl stát podpořit chudší rodiny, aby na vzdělání a volnočasových aktivitách dětí nemusely šetřit? A jak se dají zastropovat ceny energií? Poslechněte si rozhovor Jana Pokorného.

24. srpen 2022 23:35

Až 15 % domácností na podzim hrozí pád do dluhové pasti, varuje Daniel Prokop

Českým domácnostem dál rostou náklady na bydlení, potvrzují nová data z průzkumu společnosti PAQ Research. Až 34 % dotázaných uvedlo, že z měsíčních příjmů neušetří vůbec nic, nebo jsou dokonce v mínusu. Před rokem se to týkalo pětiny domácností. „Zhruba u 10 až 15 % domácností se kombinuje to, že nic neušetří, nemají žádné úspory a hodně jim rostou výdaje na bydlení. Ty jsou na podzim opravdu ohroženy, pokud nebude nějaká adresná pomoc,“ varuje Daniel Prokop.

17. srpen 2022 24:16

Prokop: V generaci nad 55 let je zájem o přeočkování proti covidu 50%. Mělo se začít cílenou kampaní

Projekt Česko 2022 nesleduje jen dopady zdražování, ale i vztah ke covidu a očkování. Klesá podíl těch, kteří o vakcínu stojí. „Zájem o přeočkování má 38 % lidí. U lidí nad 55 let se to extrémně liší podle socioekonomické pozice,“ dodává Daniel Prokop. Jaké faktory ovlivňují ochotu k očkování? Které systémové problémy v Česku napomáhají šíření viru? V čem je problematické stavební spoření? A do jaké míry má občany podporovat kraj a kdy stát? Poslechněte si rozhovor.

10. srpen 2022 19:46

Sociální systém nepomáhá spodním 25 % procentům, které by to dnes potřebovaly, upozorňuje Prokop

Stát vyplatil rodinám dosud 128 tisíc pětitisícových příspěvků na děti. „Je to kombinace obrovské administrativy, malá výše příspěvku a přehlcené úřady,“ popisuje Daniel Prokop, proč si o příspěvek na dítě zažádala zhruba polovina lidí, která má na něj nárok. Jak by měl stát zlepšit situaci lidí v exekucích? Proč se zvedla míra nezaměstnanosti? A jak by se měl stát postarat o zdraví obyvatel? Poslechněte si celý rozhovor.

10. srpen 2022 19:44

Prokop: Zvýšení stropu pro příspěvek na bydlení pomůže malým domácnostem i důchodcům

Normativní náklady, které představují strop pro výpočet dávek na bydlení, by se mohly kvůli zdražování energií zvednout o 2 až 4,5 tisíce korun. Podle počtu členů domácnosti a velikosti bydliště by mohly růst o 11 až 18 procent. „Normativní náklady byly nízko, vyřazovaly spousty důchodců z podpory. Je to levnější cílené opatření než plošné věci jako příspěvek 5 tisíc korun na dítě. Ale musí se to zpřístupnit přes online žádosti, “ doporučuje sociolog Daniel Prokop.

3. srpen 2022 17:15

Uprchlíci z Ukrajiny se přesouvají z hotelů do bytového bydlení, konstatuje sociolog Prokop

Jak se změnila kvalita bydlení pro uprchlíky z Ukrajiny od začátku války? Žijí v bytech s dostatečnou obytnou plochou, ve volných pokojích, nebo v hotelích a ubytovnách? „ Jsou pozitivní zprávy v tom, že dochází k přesunu lidí z hotelů do bytového bydlení,“ říká sociolog Daniel Prokop, který zároveň upozorňuje, že 75 procent lidí, kteří se dostali na ubytovny, v nich zůstalo. „Z nejhorších ubytoven je těžké se dostat, nejsou tam napojené služby, které by pomáhaly."

27. červenec 2022 14:53

Vysoká rodičovská a nedostupné školky. Ženy mají o 20 % nižší platy než muži, upozorňuje Prokop

Společnost PAQ Research přinesla nová data o ekonomické situaci české společnosti. Klesá počet domácností, které dokáží něco ušetřit a naopak stoupá počet těch, kteří se po zaplacení všech výdajů ocitají na nule. „Na podzim to bylo 20 % domácností, ke konci května už 26 %,“ říká sociolog a Daniel Prokop. Jakým skupinám lidí hrozí zadlužení? A jaký dopad by mohlo mít zvýšení rodičovského příspěvku? Poslechněte si rozhovor Jana Pokorného.