Úžasné životy
11. červen 2023

Poslechněte si podcast: Vladimír Tesařík podle Janka Ledeckého

Kdyby Janek Ledecký před lety nepotkal Vladimíra Tesaříka, možná bychom ho dnes neznali jako uznávaného muzikanta, ale jako právníka. Nevznikl by muzikál Hamlet a bratři Tesaříkové by v něm nezářili jako hrobaři. Naštěstí je ale hudba spojila dohromady. Na Vladimíra Tesaříka, od jehož úmrtí 9. června uplynulo 20 let, v Úžasných životech zavzpomíná právě Janek Ledecký.

24:32

Úžasné životy

Vydává: Český rozhlas

Výrazné české osobnosti vzpomínají na lidi, kteří je svým dílem a životem inspirovali.

Web

Před pěti dny 25:15

Luba Skořepová podle Marie Formáčkové

Famózní herečka, talentovaná spisovatelka, zkušená zahrádkářka i člověk, který se uměl vcítit do druhých – taková byla Luba Skořepová. Mnoho let, včetně těch posledních, s ní strávila novinářka a spisovatelka Marie Formáčková. Poslechněte si její vzpomínky na nezapomenutelnou herečku, od jejíhož narození (21. září 1923) v těchto dnech uplyne právě 100 let.

Před týdnem 25:05

Václav Postránecký podle Libuše Švormové

V těchto dnech si připomínáme nedožité osmdesátiny Václava Postráneckého. Oblíbeného herce, který byl stejně dobrým komikem a dabérem, jako představitelem charakterních rolí na jevišti Národního divadla. V Úžasných životech na něj zavzpomíná dlouholetá kolegyně Libuše Švormová, se kterou hrál například v nestárnoucí komedii Štika k obědu.

Před 2 týdny 24:53

Hana Zagorová podle Stanislava Hložka

Hana Zagorová a Stanislav Hložek. Když se poznali, byla ona velkou hvězdou a on do světa šoubyznysu teprve nakukoval. Právě díky ní se stal téměř přes noc hvězdou. Společně plnili sály, natáčeli a zpívali jeden hit za druhým. Z kolegů se brzy stali opravdovými přáteli, kteří sdíleli životní radosti i strasti. Na Hanu Zagorovou v Úžasných životech zavzpomíná právě Stanislav Hložek.

Před 3 týdny 24:59

Jozef Bednárik podle Leony Machálkové

Jozef Bednárik zanechal v české kultuře výraznou stopu coby operní a muzikálový režisér. Zasloužil se například o podobu legendárního muzikálu Drákula. Letos na konci srpna si připomínáme 10 let od jeho nečekaného úmrtí. Zpěvačka Leona Machálková, kterou obsadil do Drákuly, Monte Crista a Angeliky Jozefa Bednárika popisuje jako vtipného člověka, pověstného režijní knihou s vlastními ilustracemi budoucího představení.

20. srpen 2023 25:14

Alexander Dubček podle Petra Pitharta

Alexander Dubček patřil k čelním představitelům Pražského jara, po okupaci Československa v roce 1968 však řadu svých příznivců zklamal. Do politiky se vrátil po listopadu 1989, ovšem jen na krátko. Už v 60. letech a později po pádu totality se s ním často setkával někdejší český premiér Petr Pithart, který o něm bude vyprávět v dalším díle cyklu Úžasné životy.

13. srpen 2023 25:15

Karel Weinlich podle Jana Pokorného

Jméno Karel Weinlich slýcháme dodnes v závěrečných titulcích rozhlasových pohádek. Patřilo režisérovi, který se svou tvorbou zásadně zapsal do rozhlasové historie. Síla jeho osobnosti byla však i důležitým faktorem vzniku rozhlasového Občanského fóra v listopadu 1989. Na společné chvíle i nečekané obsazení do pohádky zavzpomíná v Úžasných životech moderátor Radiožurnálu Jan Pokorný.

6. srpen 2023 25:07

Eva Olmerová podle první dámy českého jazzu Jany Koubkové

Asi těžko se najde někdo, kdo by neznal jméno Evy Olmerové. Stejně tak ji díky nezaměnitelnému hlasu pozná po prvních pár taktech písně. „Často se o ní mluví jako o naší nejlepší jazzové zpěvačce. Ale ona sama se za ni nepovažovala. O jazz jí vlastně tolik nešlo a k hudbě se dostala přes partu trampů na Ztracence. Když pak najednou vystoupila na jazzovém festivalu, všichni jen zírali,“ vzpomíná na začátky své kolegyně a přítelkyně Jana Koubková.

5. srpen 2023 25:21

Úžasné životy: Petra Hapka podle Báry Štěpánové

Je podepsán pod nespočtem filmových soundtracků i milovanými písněmi Hany Hegerové. Herečka a zpěvačka Bára Štěpánová se s ním potkávala nejen na akcích pro motorkáře, které k jeho životnímu stylu patřily stejně nerozlučitelně jako klavír. „S Petrem Hapkou jsme se s mým mužem začali potkávat poté, co jsme se přestěhovali do vesnice Zákolany. A na Okoř, kde Petr dlouhá léta žil, je to přes pole jen pár set metrů,“ vzpomíná herečka a zpěvačka v dokumentu.

30. červenec 2023 24:16

Ivan Luťanský podle Jiřího Štěpničky

Letos si připomínáme hned dvě výročí Ivana Luťanského. V dubnu 1953 se narodil a 1. srpna 1983 tragicky zemřel za dosud nevyjasněných okolností ve Vietnamu. S Jiřím Štěpničkou se sešli jako divadelní zelenáči na začátku 70. let v Národním divadle a hned si prý padli do oka. Rádi spolu hráli i debatovali v divadelním klubu. O čem, to prozradí Jiří Štěpnička v dalším dílu z cyklu Úžasné životy.

29. červenec 2023 24:55

Zuzana Navarová podle Zdeňka Vřešťála

Za svůj příliš krátký život se skladatelka, zpěvačka a textařka Zuzana Navarová nesmazatelně zapsala do povědomí posluchačů spíše menšinových žánrů. Všeobecná popularita přišla až těsně před jejím odchodem. Kromě vlastní tvorby pomohla k úspěchu dalším muzikantům, například Radůze nebo Věře Bílé. Její texty obstojí i bez hudby jako čistá poezie. Vzpomínat na ni bude hudebník Zdeněk Vřešťál, se kterým dlouhá léta hrála v kapele Nerez.