Vizitka
19. prosinec 2022

Poslechněte si podcast: Vladimír Javorský: Husa na provázku v 80. letech? To angažmá mi otevřelo nový vesmír

V dětství chtěl chodit po světě a sbírat kameny, dnes jej už jako divadelního i filmového herce baví objevovat hloubky v osudech lidí. Hovoří pěti jazyky, hraje na několik nástrojů a je členem doprovodné kapely Miroslava Kemela. V šedesáti letech vydal debutové album Ještě je, jehož vyznění ovlivnil i fakt, že má odmala rád lašský folklor. Hostem Markéty Kaňkové byl ve Vizitce herec a hudebník Vladimír Javorský.

45:28

Vizitka

Vydává: Český rozhlas

Seznamte se s lidmi, kteří žijí (s) kulturou.

Web

Před dvěma dny 46:47

Rektor UMPRUM Vybíral: Design kultivuje. Jenže podniky vnímají studenty jako levnou pracovní sílu

Je potřeba, aby absolventi UMPRUM byli zruční, ale aby do designu, architektury a volného umění dokázali přenést taky emoce, zdůrazňuje staronový rektor UMPRUM Jindřich Vybíral princip rovnováhy mozek – srdce – ruce. Jako prioritu v čele školy nyní vidí prohloubení spolupráce s průmyslem a shánění peněz pro výjezdy do zahraničí. Do Vizitky tohoto odborníka na architekturu 19. a 20. století a milovníka klasické hudby pozvala Markéta Kaňková.

Před třemi dny 50:20

Fotograf Petr Šimr: Zbořit OC Ještěd bylo hrabavé rozhodnutí, architektonická hrůza do města nepatří

Petr Šimr pochází z česko-německého manželství, jeho německá maminka se ještě před koncem války v Drážďanech provdala za českého tatínka. Po pětačtyřicátém roce rodiče odešli do Liberce, kde pak Petr už jen s matkou a bratrem vyrůstal v chudém bytě v příznačně pojmenované ulici Na Bídě. Obraz Liberce v 70. a 80. letech známe i díky jeho fotografiím, které vyšly v knize Portrét města. Do Vizitky jej pozval Ondřej Cihlář.

Před pěti dny 45:41

Režisér Bangeru Adam Sedlák: Chci točit témata, na která do kin přijdou lidi

V současné době je na rapové odvykací kúře, a proto do své Vizitky zařadil spíš klidnější skladby. Drogy, tolik spojené s jeho filmem Banger, jej ale zajímají dál, z prostředí adiktologie chystá televizní seriál. Na sociálních sítích si kvůli sklonu k vlastní závislosti zakázal sledovat tzv. stories, zajímá jej dánská kinematografie, a kdyby dostal nabídku na režii vztahové komedie, rád by ji vzal. Hostem Ondřeje Cihláře byl režisér a scenárista Adam Sedlák.

Před šesti dny 47:20

Literární historik Pavel Janoušek: Za protektorátu měla literatura roli, o které se nám dnes nezdá

„Knihu, o které bych přemýšlel jako o události a měl z ní spontánní radost, jsem už dlouho nečetl. Prvotní okouzlení, kdy jsem s nadšením četl Škvoreckého, Párala nebo Vyskočila, je pryč. Ale možná, že už jsem prostě jen starý dědek,“ říká literární historik a kritik Pavel Janoušek, jenž se dlouhodobě věnuje literatuře a divadlu 20. století. Ve Vizitce s Markétou Kaňkovou mluvil i o tom, kdy se v textu poprvé objevil termín „pražská kavárna“.

Před týdnem 44:19

Malíř Jan Merta: Bojím se, že se lidi budou bát. Strach zkresluje myšlení i pohled na skutečnost

Putine, jdi do háje! To byla jedna z prvních vět, které malíř, jenž do kontextu českého výtvarného umění vstoupil na začátku 80. let, ve Vizitce pronesl. Reagoval tak na hrůzy války, kterou loni v únoru rozpoutalo Rusko na Ukrajině. Válka, třeba i ta v Jugoslávii, v něm v posledním roce rezonuje jako intenzivní téma.

Před týdnem 50:21

Novinář Patrik Banga: Společnost mi přiřadila škatulku dělníka, ale to já nechtěl. Měl jsem štěstí

„Kdy mi naposledy přišla rasistická zpráva? Asi před třemi hodinami, nějaký pán nechutně reagoval na moji kritiku vystoupení pana Kozuba,“ říká Patrik Banga, romský muzikant, novinář, moderátor, lektor i IT podnikatel, který v knize Skutečná cesta ven popisuje, co obnáší lámat stereotypy a dostát svým touhám. Do Vizitky ho pozvala Markéta Kaňková.

Před týdnem 50:41

Sochařka Dagmar Šubrtová: Snažím se otevřít diskusi na místech, ze kterých ostatní utíkají

Základním stavebním kamenem je pro výtvarnici a kurátorku Dagmar Šubrtovou krajina. Ve své sochařské tvorbě bere do hry fragmenty zrušených důlních či teplárenských staveb a ráda pracuje s uhlím. Pomohla zachovat ducha dolu Mayrau a na Kladně, kam z Duchcova doputovala přes Prahu a Kamenický Šenov, se dlouhodobě stará o odkaz Jitky a Květy Válových, jimž jen v loňském a letošním roce uspořádala několik výstav. Ve Vizitce o tom všem mluvila s Hanou Slívovou.

Před 2 týdny 47:10

Malíř Jan Pištěk: Nařídil jsem si, že budu jiný než táta. Nezaměnitelnost je cesta k jedinečnosti

Říká o sobě, že nic nedělá napůl, a štve ho, když mu věci nevycházejí minimálně stoprocentně. Na svých obrazech rád konfrontuje skutečný život s fantaskními představami o tom, co jej „zpoza opony“ řídí. Na konci roku 2022 svou tvorbu z posledních pěti let poprvé vystavil v dialogu s tvorbou svého otce, oscarového scénografa a malíře Theodora Pištěka. Hostem Hany Slívové byl ve Vizitce malíř Jan Pištěk.

Před 2 týdny 46:47

Sopranistka Kateřina Kněžíková: Písně jsou mikrodramata. Když jednu nezazpíváte dobře, nevyzní další

Profesní metou sopranistky Kateřiny Kněžíkové bylo od mládí Národní divadlo. Chodila kolem něj a přála si: „Prosím, prosím, ať tu jednou můžu zpívat.“ Osud to nakonec sehrál tak, že v Národním je v angažmá od roku 2006. A nic na tom měnit nehodlá. Do Vizitky ji pozval Daniel Jäger, a mluvili spolu třeba i o tom, jak moc je pro pěvce důležitá sebedůvěra a proč se v Janáčkově Kátě Kabanové naučila pro jistotu všechny role.

Před 2 týdny 47:22

Ukrajinistka Lenka Víchová: Ukrajinština odráží mentalitu národa, je to jemný jazyk s lehkou ironií

V médiích dlouhodobě komentuje dění na Ukrajině a na Ukrajinu také pravidelně vozí pomoc. V Praze působí coby redaktorka Ukrajinského žurnálu, organizuje Týden ukrajinského filmu a své vynikající znalosti ukrajinštiny, kterou se začala učit ve třech letech, využívá mimo jiné k titulkování snímků v záludných nářečích. „Ve filmu se setkává barva, zvuk, atmosféra. O zemi tak poví daleko víc než analytika nebo text,“ řekla ve Vizitce Tomáši Pilátovi.