Nedělní káva
22. říjen 2023

Poslechněte si podcast: Vladimír Burjánek: Poklop

Není to ani tři roky, co rekonstruovali kolem nás silniční průtah obcí. Pražští projektanti, kteří prý vesnici ani nenavštívili, nakreslili asi všechno podle hesla, inteligent to zvládne od stolu, ven jezdí jen blbci. Na několika závadách je nesmyslnost jejich práce znát. Například u nás poklop od vodního hydrantu, který byl dříve u chodníku, je nyní uprostřed silnice.

02:16

Nedělní káva

Vydává: Český rozhlas

Každou neděli dopoledne pro vás máme krátkou glosu ke kávě a k zamyšlení.

Web

Před třemi dny 01:58

Vladimír Burjánek: Budík

Pořídil jsem si budíka, Nikoliv hodinový stroj na buzení, ačkoli krabička, které se říká kardiostimulátor, má budící účinek přímo zázračný. Seběhlo se to tak rychle, že jsem se nestačil divit.

Před týdnem 02:32

Dagmar Ruščáková: Vánoční straka

Vánoce u nás na horách bývaly vždy kouzelné. Ve studené tmě osamělého údolí hřejivě svítila okna, lidské hlasy a hudba na chvíli oživily okolní hluboce spící přírodu. Stromek z našeho lesa býval řídký, s tenkými větvičkami. Nikdo by přece neuřízl pro těch pár vánočních dnů pěkný strom! Jen takové… podokapníky, jak jim říkal tatínek.

Před 2 týdny 02:44

Vladimír Burjánek: Čáček

Vedle psů a koček, což jsou nejpočetnější skupiny domácích mazlíčků, chovají lidé ke své potěše i další tvory. Například papoušky, akvarijní rybičky, želvy, králíčky, dokonce i chameleony, hady, fretky a další.

Před 3 týdny 02:23

Dagmar Ruščáková: O nudě

Sedím v konferenčním sále a snažím se poslouchat přednášku. Opravdu se snažím! Jenže se zdá, že všechno je proti mně. Je po obědě. Přednášející se sice nadšeně pohybuje tématem, ale evidentně sleduje jen cestičky ve své hlavě - navázat kontakt s posluchači se mu nějak nepodařilo. Čas se neúprosně vleče a já najednou zjišťuju, že veškeré mé úsilí poznávat a pochopit se smrsklo na snahu neusnout.

5. listopad 2023 02:04

Vladimír Burjánek: Švestkové knedlíky

Ovocných knedlíků je několik druhů. Mohou být kynuté, z tvarohového, přepalovaného i bramborového těsta. Náplní je pak mnoho. Zahradní jahody, jablka, meruňky, třešně, borůvky a další ovoce. Z těch kynutých jsou velmi populární právě borůvkové, které lákají cizince i domácí turisty a jsou ozdobou každého restauračního jídelníčku.

29. říjen 2023 02:41

Dagmar Ruščáková: Když radosti není dosti

Ukláním se na jevišti, poslouchám nadšený potlesk, a v duchu si mohutně oddechnu - zase jedna premiéra úspěšně za námi! Vánočnice, hra o tom, co s ženami dokáže udělat příprava svátků klidu, míru a domácí pohody, si všímá problémů, které řeší spousta lidí. I proto je umí oslovit a rozesmát.

15. říjen 2023 02:38

Dagmar Ruščáková: Pěkně si třísknout

Zkusili jste si někdy, jak krásně umí při ťuknutí odskočit kladivo od kovadliny? Tedy myslím v případě, že víte, co děláte. Pokud se snažíte praštit do rozžhaveného železa a netrefíte se… Brr. Pak vás ten zvonivý odskok může přijít draho. Tedy, aspoň kovář to říkal. A kdo jsem já, abych se hádala s odborníkem?

8. říjen 2023 02:12

Vladimír Burjánek: Drony

Znám několik lidí, kterým nezáleží na tom, co řeknou, ale jak konstatoval Jan Werich, jak rychle to řeknou. Další kategorií jsou pak ti, kteří si pletou slova a jejich významy. V jedné z káv jsem už vzpomínal na známého breptu, který patří do této skupiny. Tehdy nám u piva líčil, jak mu strašně chutnal ten panasonic, kterého manželka udělala k obědu.

30. září 2023 02:21

Dagmar Ruščáková: Kyselo

Dívala jsem se s uspokojením na rostoucí zásobu sušených hub. Už nemusím schovávat zbytky na vánoční polévku a občasnou bramboračku. Mám dost. Co takhle zkusit něco, co jsem už dávno nedělala? A napadlo mě kyselo.