29. srpen 2021

Poslechněte si podcast: Vladimír Burjánek: Kradači

Jakýkoliv druh zlodějiny se mi nelíbí a odsuzuji ho. Chmatákům říkám kradači. Je samozřejmě rozdíl mezi tím, když sklerotická babička sebere v samoobsluze jedno máslo, nebo když poslanec či funkcionář čehosi odkloní astronomickou částku na své konto.

02:05

Nedělní káva

Vydává: Český rozhlas

Každou neděli dopoledne pro vás máme krátkou glosu ke kávě a k zamyšlení.

Web

Před šesti dny 02:06

Vladimír Burjánek: Dorozumívání

Za nás se říkalo, kolik řečí znáš, tolikrát jsi člověkem. Připomněl jsem si to, když se nedávno opět začalo s novým ministrem školství diskutovat, jestli by žáci měli mít druhý jazyk povinně, nebo jen dobrovolně. Zvraty v našem školství nejsou nic neobvyklého. Dokladem budiž třeba měnící se rozhodnutí o maturitách z matematiky.

Před týdnem 02:33

Dagmar Ruščáková: Chůze nebo meditace?

Jdu pěknou lesní cestou, je krátce po dešti, vzduch voní a ptáci štěbetají. Jdu jen proto, abych šla. Není to vycházka s nějakým cílem, neprocházím se se psem. Říkám tomu, že jdu chodit. Cílem je protáhnout si tělo a pustit myšlenky na volnoběh.

Před 2 týdny 01:59

Vladimír Burjánek: Blatník

Dnes je Světový den životního prostředí. Dáváme mu na celé zeměkouli ještě pořád dost na frak. To aby prase vydrželo, říkala vždycky moje babička, když se na ni řítil jeden problém a nervák za druhým. Prostředí kolem nás ničíme ve vodě, na vzduchu, hluboko dole i vysoko nahoře.

Před 3 týdny 02:43

Dagmar Ruščáková: Když je patos potřeba

„Jo, je to pěkná písnička,“ souhlasila se mnou jedna z diskutujících, „ale mě vadí ten cirkus okolo, víš? Ten patos“. Zamyslela jsem se. Patos se v naší zemi nenosí, my jsme spíš na vtipy - v dobrém i ve zlém. Přesto… tahle písnička vznikla docela obyčejně, s cílem lidi zaujmout a pobavit. Ten patos jí dodal až aktuální kontext.

21. květen 2022 02:14

Vladimír Burjánek: Promítání

Lidské myšlenkové pochody jsou mnohdy nevyzpytatelné. Spustí se najednou a jedou. Říkám tomu soukromý krátkometrážní vzpomínkový biograf. Začne nenadále, z ničeho nic, nemá hlavního hrdinu, hlavní roli, ani postavy vystupující ve vedlejším obsazení. Všichni mají stejnou důležitost i význam.

14. květen 2022 02:31

Dagmar Ruščáková: Matčina vítězství

Minulou neděli se sešly dva svátky naráz - Den vítězství a Den matek. A mě se vám to v hlavě tak nějak spojilo a začala jsem přemýšlet nad vítězstvími, kterých mohou dosáhnout právě matky.

8. květen 2022 02:04

Vladimír Burjánek: Jaro

V poslední době jsme často svědky toho, že neplatí letité ohraničení ročních období. Mnohdy se stane, že z dlouho trvající zimy přecházíme rovnou do léta. V našem dětství, kdy se ještě i příroda řídila letitými pořádky, jsme měli pro každé roční období i své hry a příslušné činnosti.

1. květen 2022 02:34

Dagmar Ruščáková: Koho nahradí roboti?

„Na co si ti dva hrajou?“ Můj muž svírá volant o něco pevněji, než by musel, jak se snaží ovládnout podráždění. Na dálnici před námi se totiž předjíždějí kamiony. Tedy… jeden začal ve stoupání pomalu předjíždět, načež kopec skončil a cestou dolů začal zrychlovat ten předjížděný.

24. duben 2022 02:09

Vladimír Burjánek: Přechod

Léta jsme odebírali plyn a elektřinu od velkých dodavatelů. Potom jsme se v rámci akce Obec občanům nechali umluvit a přešli jinam. Každoročně jsme měnili dodavatele, někdy k dobru, jindy bez zvláštního efektu.

17. duben 2022 02:31

Dagmar Ruščáková: Cena prokrastinace

Sedím u notebooku a z monitoru na mě zírá prázdná stránka. Kurzor si poklidně tiká a čeká, kdy začnu. Musím psát! Termín se hrozivě blíží. Pokusím se sebrat rozuteklé myšlenky do funkčního balíčku - mám téma, teď už to chce jen trochu rubání literárního uhlí.