Nedělní káva
6. listopad 2022

Poslechněte si podcast: Vladimír Burjánek: Houbaření

To jsme si letos krásně zahoubařili. Ačkoliv se zdálo v suchém a teplém letě, že to na podzim nebude v lesích nic moc, opak byl nakonec pravdou. V našem kraji nabídl podzim milovníkům houbaření delší dobu nevídané a poměrně déle trvající žně.

01:53

Nedělní káva

Vydává: Český rozhlas

Každou neděli dopoledne pro vás máme krátkou glosu ke kávě a k zamyšlení.

Web

Před dvěma dny 02:25

Vladimír Burjánek: Prezidenti

Dnes už víme jméno našeho nového prezidenta. V mém životě je to už devátá hlava státu. Když zemřel ten první, Klement Gottwald, který se rád oblékal do vojenské uniformy, ačkoliv byl truhlář, stáli jsme jako malí hasiči v uniformách čestnou stráž u tryzny na dvoře textilní fabriky. Následovala dvojice Antonínů, nikoliv svatých.

Před týdnem 02:18

Dagmar Ruščáková: Pozdrav zpoza Duhového mostu

Ospale vycházím z ložnice, když najednou zaváhám. Zdá se mi to, nebo ne? Bosýma nohama na podlaze hledám to místo a snadno ho nacházím. Prkna jsou tam příjemně teplá, zatímco kousek vedle jsou normálně studená. Zmateně se rozhlédnu. Svoji fenku Ari můj muž pustil ven už někdy před půl hodinou, a navíc, ona na tomto kousku chodby, hned u dveří do mé pracovny, nikdy nelehává. Tak proč je tu podlaha tak teplá?

Před 2 týdny 01:57

Vladimír Burjánek: Kupování

Nerad nakupuji, nemám rád bloumání po obchodech a fronty v jakékoliv podobě. Na kasu v marketu i na kabát v divadelní šatně. Čas od času jsem přesto nucen podstoupit martyrium mezi regály a hledání mouky, zápalek a červené řepy.

Před 3 týdny 02:35

Dagmar Ruščáková: Umění nerozumět

Stojím v hotelové jídelně a bedlivě pozoruju, jak si host přede mnou dělá v automatu kávu. Potřebuju vědět, do čeho jdu. Ovládání kávovaru je totiž psané pouze hebrejsky nebo arabsky, takže nepřečtu ani ň. Řeknete si - jaká je věda vybrat si příslušný obrázek? Inu, tohle byl sofistikovanější přístroj - chtěl procenta!

1. leden 2023 01:57

Vladimír Burjánek: Novoroční

Máme první novoroční ráno. Pro někoho i v tuhle hodinu svěží a krásné, pro jiné třeba po včerejší oslavné noci krutě bolavé. Silvestrovskou poštou mi včera přišel e-mail s několika moudrými slovy a radami známých lidí i anonymních autorů. Poslechněte si je, než vkročíte do nového dne.

25. prosinec 2022 02:40

Dagmar Ruščáková: Na křídlech radosti

Sedím na židli, dívám se na elegantního šedovlasého pána bravurně hrajícího na klavír. Kolem nás tiše bzučí lidské hlasy, občas zazvoní projíždějící tramvaj. Jsme v kavárně Slavia v Praze a ty ukázky Beethovena, Hapky a Chopina zahrál pianista hlavně pro mě.

24. prosinec 2022 01:57

Vladimír Burjánek: Vánoce

Přes klidné adventní rozjímání, zastavení a odcházení čtyřech postupně zapálených svící. Přes barborkovské zvuky metliček na skla oken. Přes hlučnější známky přítomnosti Mikulášů, rachotících čertů i něžných andělských pohlazení, rozletěla se vánoční přání jako první vločky sněhu k nám. Pořád si dychtivé dětské hlasy opakovaly: jdou k nám, jdou k nám.

18. prosinec 2022 02:50

Vladimír Burjánek: Přátelství

V adventním čase se obvykle ohlížím zpátky za končícím rokem, co dal i vzal. Uprostřed léta odešel člověk, kterého jsem v e-mailové poště oslovoval - příteli, mému srdci blízký. Malíř, architekt a nesmírně pilný a vnímavý člověk Michail Ščigol.

11. prosinec 2022 02:30

Dagmar Ruščáková: První sníh

„Sněží! Koukej, ono opravdu sněží!“ volám nadšeně na svého muže, a honem vycházím z domu, abych ty vločky viděla na vlastní oči, chytala do vlastních rukou, a pokud by se nikdo nedíval, ucítila i na vlastním jazyku. První letošní sníh!

4. prosinec 2022 02:18

Vladimír Burjánek: Čekárna

Koncem léta jsem seděl v čekárně lékařské pohotovosti. Obvykle je tam ticho, každý spořádaně čeká, až na něho přijde řada. Stane se, že tam zažijete i na první pohled komicky vypadající příhody. Já byl svědkem hned dvou.