- Podcasty
- Nedělní káva
Poslechněte si podcast: Vladimír Burjánek: Domácí práce
Je nepochybně užitečné učit děti pořádku a zapojovat je do práce. Ať už jde a domácí činnosti, práci na zahrádce, nebo postupné získávání zručnosti, vědomostí a šikovnosti u kluků při dílenském počínání i chlapských silových aktivitách. Maminky zase mohou zaměstnat dívky při uklízení a tradiční dámské činnosti.
Nedělní káva
Každou neděli dopoledne pro vás máme krátkou glosu ke kávě a k zamyšlení.
Dagmar Ruščáková: Koně, koníčky, koně…
Stojím vedle koňského boxu a díváme se na sebe. Na jedné straně já, na druhé nádherný bílý hřebec. Kolem nás znějí hlasy komentované prohlídky, ale pro mě se na okamžik zastavil čas. Ozve se zafrkání a velká koňská hlava se skloní k mé připravené ruce.
Dagmar Ruščáková: Ozvěny
Sedím v křesle, na klíně mám notebook a pokouším se spřádat myšlenky do žádoucího tvaru. Jenže mi to vůbec nejde. Copak někdo může efektivně přemýšlet, když mu kolem hlavy lítá sem a tam ta zatracená moucha? Jo, taková bzučilka zelená se prostě ignorovat nedá.
Vladimír Burjánek: Krmivo
Aby měl rybář úspěch a něco chytil, zkouší mnohdy divy světa, co dát jako návnadu a co do krmítka, aby to ryby přilákalo. Dnes je hej, když navštívíte rybářský krámek, můžete si za příslušný peníz vybrat možné i nemožné. Stojí to pochopitelně přiměřeně. Pořídíte bez práce i žížaly. Ty jsme vždycky sbírali po dešti a ty největší, rousnice hlavně s baterkou večer.
Dagmar Ruščáková: Jak dostat babičku do blázince
Bylo nebylo, naše prvorozené vnouče dostalo k prvním narozeninám takřka geniální hračku. Něco jako malé elektronické piano, ovšem obdařené mnoha dodatečnými funkcemi, včetně nahraných melodií. Dokonce umělo pomocí světelné nápovědy dětem ukázat, jak ony šlágry zahrát.
Vladimír Burjánek: Malíři
Celý život lituji, že nemám výtvarný talent. Kdybych byl milionářem, kupoval bych určitě obrazy, spoustu obrazů. Takhle se na ně chodím jen dívat do galerií. Obrazům dávám přednost, ačkoliv oceňuji i další umělecké směry, a ty, kteří pracují s kamenem, dřevem, železem sklem, hlínou i jiným materiálem.
Dagmar Ruščáková: Západ slunce
Jedu svižně po poloprázdné dálnici, uvolněně držím volant a poslouchám oblíbenou hudbu. Končí horký den, nebe je jasné, a v šikmých podvečerních slunečních paprscích vypadá krajina měkce a půvabně. Miluju dlouhé dny kolem letního slunovratu!
Vladimír Burjánek: Dorozumívání
Za nás se říkalo, kolik řečí znáš, tolikrát jsi člověkem. Připomněl jsem si to, když se nedávno opět začalo s novým ministrem školství diskutovat, jestli by žáci měli mít druhý jazyk povinně, nebo jen dobrovolně. Zvraty v našem školství nejsou nic neobvyklého. Dokladem budiž třeba měnící se rozhodnutí o maturitách z matematiky.
Dagmar Ruščáková: Chůze nebo meditace?
Jdu pěknou lesní cestou, je krátce po dešti, vzduch voní a ptáci štěbetají. Jdu jen proto, abych šla. Není to vycházka s nějakým cílem, neprocházím se se psem. Říkám tomu, že jdu chodit. Cílem je protáhnout si tělo a pustit myšlenky na volnoběh.
Vladimír Burjánek: Blatník
Dnes je Světový den životního prostředí. Dáváme mu na celé zeměkouli ještě pořád dost na frak. To aby prase vydrželo, říkala vždycky moje babička, když se na ni řítil jeden problém a nervák za druhým. Prostředí kolem nás ničíme ve vodě, na vzduchu, hluboko dole i vysoko nahoře.