- Podcasty
- Nedělní káva

Poslechněte si podcast: Vladimír Burjánek: Autobus
Jezdím raději autobusem než vlakem. Dávám přednost čtyřem kolům před drnkáním pražců. Možná i proto, že je to zvyk. Když jsme v naší vesnici dokončili základní vzdělání, do měšťanky jsme už dojížděli necelých pět kilometrů. V čoudící Karose, kde jsme byli přidušeni v okamžicích, kdy se řidič pokoušel topit, bylo dětem vyhrazeno místo úplně vzadu.
Nedělní káva
Každou neděli dopoledne pro vás máme krátkou glosu ke kávě a k zamyšlení.
Dagmar Ruščáková: Vánoční straka
Vánoce u nás na horách bývaly vždy kouzelné. Ve studené tmě osamělého údolí hřejivě svítila okna, lidské hlasy a hudba na chvíli oživily okolní hluboce spící přírodu. Stromek z našeho lesa býval řídký, s tenkými větvičkami. Nikdo by přece neuřízl pro těch pár vánočních dnů pěkný strom! Jen takové… podokapníky, jak jim říkal tatínek.
Vladimír Burjánek: Čáček
Vedle psů a koček, což jsou nejpočetnější skupiny domácích mazlíčků, chovají lidé ke své potěše i další tvory. Například papoušky, akvarijní rybičky, želvy, králíčky, dokonce i chameleony, hady, fretky a další.
Dagmar Ruščáková: O nudě
Sedím v konferenčním sále a snažím se poslouchat přednášku. Opravdu se snažím! Jenže se zdá, že všechno je proti mně. Je po obědě. Přednášející se sice nadšeně pohybuje tématem, ale evidentně sleduje jen cestičky ve své hlavě - navázat kontakt s posluchači se mu nějak nepodařilo. Čas se neúprosně vleče a já najednou zjišťuju, že veškeré mé úsilí poznávat a pochopit se smrsklo na snahu neusnout.
Vladimír Burjánek: Švestkové knedlíky
Ovocných knedlíků je několik druhů. Mohou být kynuté, z tvarohového, přepalovaného i bramborového těsta. Náplní je pak mnoho. Zahradní jahody, jablka, meruňky, třešně, borůvky a další ovoce. Z těch kynutých jsou velmi populární právě borůvkové, které lákají cizince i domácí turisty a jsou ozdobou každého restauračního jídelníčku.
Dagmar Ruščáková: Když radosti není dosti
Ukláním se na jevišti, poslouchám nadšený potlesk, a v duchu si mohutně oddechnu - zase jedna premiéra úspěšně za námi! Vánočnice, hra o tom, co s ženami dokáže udělat příprava svátků klidu, míru a domácí pohody, si všímá problémů, které řeší spousta lidí. I proto je umí oslovit a rozesmát.
Vladimír Burjánek: Poklop
Není to ani tři roky, co rekonstruovali kolem nás silniční průtah obcí. Pražští projektanti, kteří prý vesnici ani nenavštívili, nakreslili asi všechno podle hesla, inteligent to zvládne od stolu, ven jezdí jen blbci. Na několika závadách je nesmyslnost jejich práce znát. Například u nás poklop od vodního hydrantu, který byl dříve u chodníku, je nyní uprostřed silnice.
Dagmar Ruščáková: Pěkně si třísknout
Zkusili jste si někdy, jak krásně umí při ťuknutí odskočit kladivo od kovadliny? Tedy myslím v případě, že víte, co děláte. Pokud se snažíte praštit do rozžhaveného železa a netrefíte se… Brr. Pak vás ten zvonivý odskok může přijít draho. Tedy, aspoň kovář to říkal. A kdo jsem já, abych se hádala s odborníkem?
Vladimír Burjánek: Drony
Znám několik lidí, kterým nezáleží na tom, co řeknou, ale jak konstatoval Jan Werich, jak rychle to řeknou. Další kategorií jsou pak ti, kteří si pletou slova a jejich významy. V jedné z káv jsem už vzpomínal na známého breptu, který patří do této skupiny. Tehdy nám u piva líčil, jak mu strašně chutnal ten panasonic, kterého manželka udělala k obědu.
Dagmar Ruščáková: Kyselo
Dívala jsem se s uspokojením na rostoucí zásobu sušených hub. Už nemusím schovávat zbytky na vánoční polévku a občasnou bramboračku. Mám dost. Co takhle zkusit něco, co jsem už dávno nedělala? A napadlo mě kyselo.
Vladimír Burjánek: Nevratné míče
Když se sejdeme s vrstevníky z naší vesnice, často vzpomínáme, jak jsme hráli v mládí fotbal. Klasické fotbalové hřiště jsme neměli. Zápolili jsme na tom, které bylo olemováno dokola stromy, většinou lípami, vrbami a jasany. Jejich urostlá těla nám sloužila jako brankové tyče. Ze dvou stran hřiště byly ulice, další dvě byly nebezpečné a často rozhodovaly o délce klání.