Pro a proti
23. září 2022

Poslechněte si podcast: Vláda po týdnech váhání zavádí do praxe plošná opatření, která mají lidem ulevit od drahoty

Pomůže taková pomoc překonat všem nejhorší dobu a co nejrychleji uzdravit českou ekonomiku? Nebo plošná pomoc, která nenutí lidi šetřit, naopak povzbudí inflaci a návrat do doby blahobytu - pokud je to vůbec ještě reálné - oddálí o řadu let? Pozvání do debaty přijaly místopředsedkyně poslanecké sněmovny z pirátské strany Olga Richterová a ekonomka a bývalá zástupkyně Česka u Světové banky Jana Matesová. Moderuje Lukáš Matoška.

23:55

Pro a proti

Vydává: Český rozhlas

Diskuse se dvěma hosty, kteří hájí opačný názor. Široký záběr témat. Věda, náboženství, kultura či politika. Pro a proti je zdánlivě jednoduchá záležitost.

Web

Před dvěma dny 23:58

Ať si producenti masa platí zavádějící a neúplné kampaně sami, kritizují Zelení projekt Žeru maso

Kampaň „Žeru maso“ Agrární komory, kterou čtyřmi miliony korun spolufinancuje ministerstvo zemědělství, naráží na kritiku pro údajnou jednostrannost. Vyvrací kampaň mýty o konzumaci masa, nebo manipuluje informace ohledně dopadů vegetariánských alternativ na zdraví a životní prostředí?

Před třemi dny 23:57

Fotbalové asociace sedmi evropských zemí na šampionátu v Kataru prohrály svůj boj o duhovou pásku "One love", kterou chtěli fotbalisté při utkáních podpořit práva tamních LGBT Plus lidí

Pásku obléct nesmějí. Je pokrytecké od Evropanů kritizovat stav lidských práv v Kataru? Nebo je naopak kritika této arabské země na místě a mohla by tamní lidskoprávní situaci zlepšit? Pozvání do debaty přijali ředitelka české pobočky Amnesty International Linda Sokačová a hlavní analytik Hospodářských novin Martin Ehl. Moderuje Karolína Koubová.

Před čtyřmi dny 24:12

Přímá volba prezidenta funguje dobře. Lidé mají to, co si zvolili, říká poslanec Michálek

Přímá volba prezidenta podle některých zbytečně posiluje funkci prezidenta, a tak oslabuje parlamentní demokracii. Druzí zase soudí, že je lepší, když hlavu státu vybírají přímo občané, ne zákonodárci. Co ukázalo posledních deset let s přímo volenými prezidenty?

Před pěti dny 23:58

Mělo by Česko vyhostit ruského velvyslance? Ano a mělo se to stát už dřív, míní poslanec Kolář

Poslanecká sněmovna označila režim v Rusku za teroristický. V usnesení odsuzuje hlavně rozsáhlé útoky na civilisty nebo energetickou infrastrukturu na Ukrajině. Nastal čas, aby Česko vyhostilo ruského velvyslance?

Před šesti dny 23:56

Odměňovat manžele za věrnost? Podporu si zaslouží všechny formy rodin, věří senátorka Šípová

Udělovat cenu za věrnost dlouholetým manželům navrhují senátorky Daniela Kovářová a Jitka Chalánková. Jejich návrh tuto středu bude projednán v Senátu. Jaký signál by takovým oceněním vyslala horní komora parlamentu společnosti?

Před týdnem 24:32

České vlády už několik let ignorují klimatickou krizi, zlobí se inciativa Univerzity za klima

Vysokoškolští studenti v Praze stávkovali a pochodovali za klima, podle nich vláda pro jeho ochranu nedělá dost. Je namístě kritika klimatických aktivistů?

Před týdnem 23:50

Snižme represe za nakládání s drogami podle jejich škodlivosti, žádá drogový expert Mravčík

Je spravedlivý rozsudek 8 let vězení pro polské manžele, kteří obchodovali s nápojem peruánských šamanů, ayahuascou? Hosté Pro a proti se shodují, že soud při vynesení verdiktu nepochybil, ale zákon, podle kterého postupoval, nebere v potaz změny, které společnost i věda ve vztahu k omamným látkám učinily v posledních dekádách.

Před týdnem 24:17

Zkrácení délky rodičovské je v zájmu dítěte a výhodné je i pro stát, míní ekonomka Zapletalová

V délce rodičovské dovolené je Česko se čtyřmi roky na prvním místě v Evropě. Podle Národní ekonomické rady vlády by její zkrácení o rok snížilo výdaje státu o 5 až 7 miliard ročně. „Rodičovská dovolená by měla zůstat ve stávajícím rozsahu. Jedná se i o zdravý vývoj dítěte,“ míní předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. „Bylo by dobré, kdyby stát sjednotil rodičovskou dovolenou na tři roky,“ říká ekonomka z CERGE-EI Lucie Zapletalová.

Před týdnem 24:30

Skopeček: Daně nezvyšujme. Chceme-li dostihnout vyspělejší země, nemůžeme mít stejnou daňovou zátěž

Vláda nebude zvyšovat daně, opakuje premiér Petr Fiala (ODS) i přes opačné názory některých koaličních partnerů a ekonomických poradců. Je ale možné za stávající výše zdanění konsolidovat rozvrácené veřejné rozpočty?

Před 2 týdny 24:21

Přestaňme lidi dělit na dvě kategorie. Schvalme manželství pro všechny, žádá Richterová

Debata o právech LGBT+ komunity je v Poslanecké sněmovně vášnivá, zvláště ve věci tzv. manželství pro všechny, jehož návrh předložili před třemi roky Piráti. Dělají čeští poslanci dost pro rovná práva queer lidí?