Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Pokud se nedohodneme na růstu mezd, vyvolá to sociální konflikt, míní šéf odborů Středula

„Nechceme nic jiného než to, co bylo předmětem diskusí před francouzskými prezidentskými volbami, tedy zachování kupní síly obyvatel. Nechceme navyšování platů, ale jen to, aby ty peníze neztratily na reálné hodnotě,“ popisuje výsledky úterní schůzky vlády a odborů předák Českomoravské komory odborových svazů (ČMKOS) a také možný kandidát na prezidenta Josef Středula.

22:25

Téma dne

Vydává: Český rozhlas

Téma dne je půlhodinové ranní vysílaní věnované tomu nejvíce aktuálnímu dění v politice, byznysu i společnosti. S odborníky, aktéry i komentátory mluvíme o problémech dne,  ať už to jsou témata z domácí politiky, zahraničí, ale i byznysu nebo ekologie. 

Web

Dnes 21:35

Velvyslanec Landovský: Další konflikty a stabilita světa se budou odvíjet od výsledku této války

„Rusové se snaží dobývat další území a začínají se dívat směrem ke Kyjevu. Je vidět, že jejich ambice jsou možná větší než jen Doněcká a Luhanská oblast,“ komentuje český velvyslanec při NATO Jakub Landovský nedělní útoky na ukrajinskou metropoli. Rakety zasáhly i obytné budovy – v den, kdy začal summit nejvyspělejších ekonomik G7 a krátce před zahájením summitu Severoatlantické aliance.

Před třemi dny 21:28

Česko může pomocí předsednictví posunout pohled Unie na Rusko, myslí si bruselský zpravodaj

Poválečná obnova Ukrajiny by mohla být jednou z hlavních náplní českého předsednictví v Radě EU. Česko se řízení schůzek unijních zemí ujme už za týden a řešení následků války si stanovilo jako svou hlavní prioritu. „Česko začátkem října na Pražském hradě uspořádá neformální summit lídrů všech členských zemí EU a vláda by na něj chtěla pozvat také ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského,“ nastiňuje bruselský zpravodaj Českého rozhlasu Viktor Daněk.

Před čtyřmi dny 21:35

Vláda chystá úsporný tarif na energie. Mohl by lidi motivovat k šetření, myslí si energetický expert

Válečným balíčkem označil ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela (STAN) chystanou pomoc domácnostem a firmám s vysokými cenami plynu a elektřiny. Fungovat má od října do konce příštího roku a vláda na něj vyčlení 66 miliard korun. „Mně ten tarif přijde jako logická věc, protože jednak poskytne určitou slevu domácnostem a jednak je bude motivovat, aby se každý zamyslel nad úsporami, které může udělat,“ hodnotí zacílení energetický expert Michal Šnobr.

Před pěti dny 23:54

Nejsme hnutí jednoho muže. Funguje u nás pluralita názorů, míní hejtmanka Pecková

Kromě představitelů stran vládní koalice jednala kvůli korupční kauze Dozimetr také Rada Středočeského kraje. Odvolala šéfa krajských silničářů Jana Lichtnegera, a to kvůli informacím, které ho s ním spojují. „Zjistili jsme, že zhruba před 14 dny pan ředitel prodal jednu ze svých firem jednomu z obviněných, dokonce i z těch, kteří jsou nyní ve vazbě, což pro nás byla indicie vedoucí k tomu, že ztratil naši důvěru,“ popisuje hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN).

Před šesti dny 23:03

V čele resortu školství by měl stát insider, který se v tomto prostředí vyzná, soudí senátor Růžička

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) 30. června končí ve své funkci. Rozhodl se tak poté, co média informovala o jeho stycích s podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem, který patří mezi obviněné v kauze pražského dopravního podniku. Kdo by ho měl ve vedení nahradit a jaké jsou současné výzvy pro tuzemský vzdělávací systém?

Před týdnem 20:52

Macron je v kleštích krajní pravice a sjednocené levice. Le Penová zažívá historický úspěch

Koalice prezidenta Emmanuela Macrona zvítězila ve druhém kole parlamentních voleb. Absolutní většinu ale neobhájila. „Ve Francii se skutečně mluví o tom, že by parlament mohl být zablokovaný, že krajní pravice a sjednocená levice drží Macrona v kleštích a že by prezident mohl rozpustit Národní shromáždění a vyhlásit nové volby,“ popisuje povolební situaci zpravodaj Českého rozhlasu v Paříži Martin Balucha.

Před týdnem 22:18

Uzavření pražského asistenčního centra je nesystémové a nekolegiální, soudí hejtman Červíček

Pražský magistrát kvůli přetížení kapacit města dočasně uzavřel krajské asistenční centrum pomoci minimálně do chvíle, než se s vládou podaří vyjednat lepší systém přerozdělování uprchlíků. „Je to signál toho, že ustupujeme od systémového řešení a připouštíme výjimky. Tak to při zvládání mimořádné situace, jako je uprchlická krize, být nemá,“ myslí si hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček.

Před týdnem 22:32

Předseda vlády Petr Fiala dnes představí v Hrzánském paláci politické priority českého předsednictví EU

Spolu s ministrem pro evropské záležitosti Mikulášem Bekem a vedoucí Úřadu vlády ČR Janou Kotalíkovou odhalí oficiální logo, motto a organizační náležitosti. České předsednictví v Radě EU začíná 1. července 2022.

Před týdnem 21:44

Ukrajinci mohou Severodoněck ztratit. Ale doufají, že tam ruská armáda vykrvácí, míní analytik

Boje na východě Ukrajiny pokračují a prezident Volodymir Zelenskyj dál žádá Západ o dodávky zbraní. „V opotřebovávacích bitvách hraje obrovskou roli materiální síla – v tomto případě zejména dělostřelectvo,“ konstatuje vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr a upozorňuje, že Ukrajina se dostala do paradoxní situace: Má velké zásoby dělostřelecké munice, ale nemá dostatek houfnic, aby mohla granáty pálit srovnatelným tempem jako Rusové.

Před 2 týdny 24:04

Inflace v květnu stoupla meziročně o 16 procent, přičemž nejvýrazněji zdražují mimo jiné potraviny

Ceny budou podle odhadů růst dál a inflace by mohla dosáhnout svého vrcholu ve třetím čtvrtletí. Pomoc občanům, kterým vysoké ceny můžou dělat problémy, má podle vlády dvě roviny: samotná pomoc má cílit na ty nejohroženější a k částečné stabilizaci cen mají vést dotace do potravinářství i zemědělství. Moderuje Lukáš Matoška.