14. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Vláda musí zajistit, aby nikdo nemusel volit mezi teplem a jídlem, říká ekonom Rod

Červnová inflace se opět zvedla. Podle Českého statistického úřadu roste hlavně kvůli zdražování potravin a energií. Jak se ale před inflací chránit? A je to vůbec možné? „Nabízí se strategie, která funguje bez ohledu na to, jestli máme inflaci, nebo ne. Jsou to pravidelné investice například do akcií. Pro investory se zkušenostmi může hrát určitou roli a ochranu také bitcoin,“ konstatuje šéfredaktor investičního webu Petr Novotný.

22:25

Téma dne

Vydává: Český rozhlas

Téma dne je půlhodinové ranní vysílaní věnované tomu nejvíce aktuálnímu dění v politice, byznysu i společnosti. S odborníky, aktéry i komentátory mluvíme o problémech dne,  ať už to jsou témata z domácí politiky, zahraničí, ale i byznysu nebo ekologie. 

Web

Včera 23:00

V Česku se nejspíš meziročně zvýší sklizeň základních obilovin i řepky

Té se podle aktuálních odhadů Českého statistického úřadu letos sklidí skoro o pět procent víc - to znamená přes milion tun. Základních obilovin by mohlo být o dvě a půl procenta víc, zemědělci by jich tak mohli sklidit téměř sedm a půl milionu tun. Moderuje Martin Matějka.

Včera 22:35

V Česku se nejspíš meziročně zvýší sklizeň základních obilovin i řepky

Té se podle aktuálních odhadů Českého statistického úřadu letos sklidí skoro o pět procent víc - to znamená přes milion tun. Základních obilovin by mohlo být o dvě a půl procenta víc, zemědělci by jich tak mohli sklidit téměř sedm a půl milionu tun.

Před dvěma dny 22:50

Válka na Ukrajině musí skončit osvobozením Krymu, řekl Zelenskyj

A to hned po úterním výbuchu základny na Krymu. Co se tam stalo? Může za to výbuch munice, jak tvrdí Rusko. Jakými zbraněmi aktuálně Ukrajina disponuje? Poslední ze zpráv hovoří o zničení 9 letadel, čím je sestřelili? Už mají Himars s doletem 300 km? Mohla by Ukrajina už zničit Krymský most? Vedlo by to k další eskalaci konfliktu? Jak by na to reagovala Moskva?  Je ještě vůbec prostor pro diplomacii?

Před třemi dny 22:43

Razie FBI v sídle Donalda Trumpa

Před čtyřmi dny 23:03

Policejní velitelé dostanou školení o zásazích na shromážděních

Informoval o tom mluvčí policejního prezidenta Jozef Bocán. Podle něj se na školení shodl policejní prezident Martin Vondrášek s policejními řediteli a zástupci odborů vnitřní kontroly na dopolední schůzce. Reagují tím na nedávné zásahy svých kolegů na politických mítincích bývalého premiéra Andreje Babiše z hnutí ANO. Babiš se dnes rozhodl na základě Vondráčkova doporučení nově vyhradit na politických mítincích hnutí ANO místo pro odpůrce. Moderuje Jan Burda.

Před pěti dny 22:37

Ukrajina přebírá iniciativu. Rusové jsou nuceni zásadně měnit své plány, uvádí generál Macko

O víkendu pokračovaly ruské dělostřelecké, raketové a letecké útoky na ukrajinská města. Výbuchy byly slyšet v Mykolajivu, Záporoží a Nikopolu. Ostřelována byla také Sumská oblast na severovýchodě Ukrajiny. Daří se ukrajinským silám vojenská ofenziva na jihu země? Jaká je situace v regionech okupovaných ruskými silami a jaké postoje k válce převládají mezi Ukrajinci?

Před týdnem 22:02

Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek jedná o nastavení úrokových sazeb

Podle odhadů ekonomů, které oslovila ČTK, bankovní rada zřejmě úrokové sazby ponechá na sedmi procentech. Důvodem má být podle nich nové složení bankovní rady v čele s novým guvernérem Alešem Michlem, který je odpůrcem dosavadního zvyšování sazeb. Úroková sazba by tak nadále zůstala nejvýše od roku 1999. Rozhodnutí je ale podle ekonomů neznámou, někteří z nich totiž nevylučují ani mírné zvýšení sazeb.

Před týdnem 21:34

Je vyplutí první lodi s obilím z ukrajinské Oděsy nadějí, že istanbulská smlouva funguje a zamezí obávanému nedostatku potravin, zvláště v chudších částech světa?

 Jak to ovlivní světový trh s obilím? A jak je možné, že bývalé obilnice Blízkého Východu Libanon a Egypt dnes obilí dovážejí?

Před týdnem 22:24

Jakš: Pelosiová zřejmě navštíví Tchaj-wan. Podle chování Číny by to mohlo spustit vojenský konflikt

Tchaj-wan zvýšil vojenskou pohotovost svých jednotek. Média, která se odvolávají na zdroje z americké administrativy píší, že Tchaj-wan nejspíš navštíví předsedkyně americké sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Čína začala vojenskou technikou kontrolovat průliv mezi ostrovem a pevninou. Jaké důsledky může mít taková cesta? Vyostří se kvůli ní obchodní válka mezi Pekingem a Washingtonem?

Před týdnem 22:05

Obnova Českého Švýcarska nebude plošná. Příroda si sama určí, kde co má růst, míní ředitel správy NP

Už devět dní se hasiči snaží zastavit požár v Českém Švýcarsku. O víkendu se jim podařilo zmenšit plochu zásahů zhruba o pětinu. Hašení jim komplikují těžce přístupná místa. „Pomocí lanové lezecké techniky se vyvazujeme na svazích a pomocí motorových pil si klestíme cestu, abychom aspoň tu nejlehčí mobilní techniku mohli dostat na místo,“ říká mluvčí ústeckých hasičů Milan Rudolf.