- Podcasty
- Souvislosti Plus

Poslechněte si podcast: Vláda má ty největší úkoly teprve před sebou a už teď je velmi nepopulární, hodnotí politolog Valeš
Vláda Petra Fialy se blíží k poločasu svého funkčního období. Přestože vlády obvykle v této fázi ztrácejí popularitu jaksi automaticky, současný kabinet se v průzkumech propadá rekordně hluboko. Je Petr Fiala špatný premiér? Vybírá si do svého týmu neschopné spolupracovníky? Nebo vláda ve skutečnosti dělá, co může, jenom neumí své cíle, plány a úspěchy vysvětlit veřejnosti?
Souvislosti Plus
Politika, ekonomika, věda a společnost v souvislostech.
Plaga: Kdyby stát převzal záruku za platy vysokoškolských pedagogů, zlomilo by to univerzitám páteř
Vysokoškolští studenti a pracovníci si mohli opět vyslechnout, jak důležitou prioritou je školství pro české politiky. Premiér Petr Fiala by měl z Česka do deseti let rád centrum vzdělanosti. Zatím se ale znovu řeší škrty v rozpočtu i to, že zatímco na základních a středních školách platy učitelů evidentně rostly, na vysokých školách spíše stagnovaly – někde dokonce berou méně než na nižších stupních.
Sociolog Vašečka: Fico chce demokratické instituce ovládnout, ne je zlikvidovat
Do slovenských předčasných voleb zbývá v podstatě týden. Průzkumy dávají největší šance na vítězství straně Smer bývalého premiéra Roberta Fica. Bez šance ovšem není ani dosud neparlamentní Progresivní Slovensko. Politická nabídka je pestřejší a povolebních koalic může být několik.
Babiš má ve Sněmovně silného soupeře Okamuru. Proto vždy mluví úderněji, tvrdí komentátor Nováček
„Můžete si tady ,žvanit‘ o vaší demokracii, ale jste nová totalita,“ řekl ve Sněmovně šéf ANO Andrej Babiš při svém šestihodinového vystoupení při jednání o konsolidačnímu balíčku. A bylo toho mnohem víc. „Taková slova jsou hodně za hranou,“ myslí si politolog a filozof Daniel Kroupa. „Je to s prominutím hnus a bída,“ přidává komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček. „Co ale jiného má opozice dělat,“ doplňuje otázku ředitel výzkumné agentury Přemysl Čech.
Čekají nás další energetické krize, varují experti. Úsporám v bytovkách brání nezájem vlastníků
Spolu s rostoucími cenami za energie roste i zájem o úsporná řešení a udržitelné zdroje energie. Mezi trendy v této oblasti patří koncept energetického společenství, který umožní sdílet energii mezi drobnými výrobci navzájem. Jaké jsou další možnosti úspor a dotačních programů?
Investice do stáří. Preventivní medicínou by stát ušetřil až bilion korun ročně, upozorňuje lékař
„Dlouhověkost lze dnes brát spíše jako dlouhost. Se stárnutím populace se dnes vše prodlužuje, a to nejenom život všeobecné populace, ale i životy lidí, kteří se narodili se zdravotním postižením. Takže prodlužování, jak praví klasik, je charakteristikou naší doby,“ říká lékařka Iva Holmerová. Co je to dlouhověkost a jaká je dnes kvalita stáří v kontextu připravované důchodové reformy?
Změna názvu a loga - pomůže to resuscitovat sociální demokracii?
Schází strana tohohle typu na politické scéně nebo voličům, když si její témata rozebraly mnohdy daleko úspěšněji jiné partaje? A jak je to se sklonem k radikalismu nebo extremismu - o tom v dnešních Souvislostech debatují sociolog a novinář Alarmu Stanislav Biler, filosof a vysokoškolský pedagog Daniel Kroupa a politolog Jan Charvát. Moderuje Patricie Polanská.
Straková: Češi žijící v zahraničí mají mít možnost volit korespondenčně. I oni nesou důsledky
Tento týden si připomínáme 100. výročí vzniku Československého rozhlasu, který už v roce 1926 zařadil první programy pro české krajany žijící v zahraničí. Od roku 1936 funguje také vysílání do zahraničí v cizích jazycích, které známe pod současným názvem Radio Prague International. Jaký vztah k vlasti mají české komunity v zahraničí nebo jak se také říká česká diaspora a koho kromě krajanů v zahraničí zajímá dění v ČR? (repríza)
Čtyřdenní pracovní týden dorazí i do Česka. Firmy ale ještě čeká velký kus práce, míní odborník
Čtyřdenní pracovní týden je stále častěji tématem především v technologickém sektoru, kde právě rozvoj technologií nahrazuje postupně pracovní lidskou sílu. Stojíme na prahu přelomové změny, kdy se po fázi testování stane čtyřdenní pracovní týden nakonec globální realitou? A je to skutečně o tolik výhodnější model pro ekonomiku?
Politolog: Sudety se nevzchopily ani po roce 1989. Nevím, jestli máme nástroje, které by to změnily
Ať se ve veřejné sféře děje cokoli, Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský kraj, tedy bývalé Sudety, se na mapě často od zbytku České republiky odlišují. A stejně jako po každých volbách v minulosti se tak stalo i po těch nedávných prezidentských. Následně ale i tak přišly politické sliby pomoci těmto krajům postiženým strukturálně, které obsazují první příčky v ukazatelích, jako je chudoba, počet exekucí, nejnižší počet lidí s vysokoškolským vzděláním či nižší věk dožití.
Proč jsou české regiony stále strukturálně postižené, když politici po každých volbách slibují, že jim pomohou?
Jaká pomoc vlastně zabírá a co jsou jen zbytečně utracené peníze? A jde vůbec o peníze? Odpoví Souvislosti Plus Patricie Polanské.