Téma dne
27. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Vláda má dnes projednávat novelu stavebního zákona

Dle Ministerstva pro místní rozvoj povede ke zrychlení stavebního řízení. Kritizují ji ale svazy, developeři i ekologové. V čem je největší problém? Jak se dohodnout se zúčastněnými na tom, aby zákon prošel v rozumné verzi? Nepostupuje ministerstvo podobně jako za dob Kláry Dostálové, která se s řadou organizací nebavila? Svazy i ekologické organizace si stěžují, že s nimi ministerstvo nekomunikuje, proč? Je dobře, že nebude superstavební úřad? Moderuje Martina Mašková.

21:44

Téma dne

Vydává: Český rozhlas

Téma dne je půlhodinové ranní vysílaní věnované tomu nejvíce aktuálnímu dění v politice, byznysu i společnosti. S odborníky, aktéry i komentátory mluvíme o problémech dne,  ať už to jsou témata z domácí politiky, zahraničí, ale i byznysu nebo ekologie. 

Web

Včera 21:58

Ekonom: Čínská komunistická strana o moc nepřijde. Mohla by se ale pokusit zbavit Si Ťin-pchinga

Zatímco čínští cenzoři mažou horlivě z internetu sebemenší zmínky o protivládních demonstracích, policisté z celé Číny vyhodnocují kamerové záznamy a zatýkají účastníky protestů. Demonstranti v posledních dnech protestovali už nejenom proti přísným protikoronavirovým opatřením, ale někteří vyzývali dokonce k rezignaci prezidenta Si Ťin-pchinga.

Před dvěma dny 21:20

Právník ke kandidátním listinám: Vše mluví proti tomu, aby se staré podpisy zákonodárců uznávaly

K prezidentské volbě se přihlásilo 21 kandidátů, ministerstvo vnitra však minulý týden vyřadilo polovinu z nich, tedy devět kandidátů. Nesplnili totiž podmínky kandidatury a někteří z nich se tak obracejí na Nejvyšší správní soud. Do boje o Hrad tak předběžně půjde nakonec jen 12 lidí, tedy stejný počet jako loni. Je možné, že jejich stížnostem soud vyhoví? A jaké šance mají kandidáti, kteří úspěšně prošli kontrolou?

Před pěti dny 22:10

Skopeček z ODS: EET nikdy nepřinesla kýžený efekt. Stát se má zaměřovat pouze na ty, kteří podvádějí

Poslanci budou na mimořádné schůzi jednat o úplném zrušení EET. Podle vlády systém představuje jen zátěž pro podnikatele, reálný přínos pro stát je minimální. Proti je hnutí ANO, podle kterého tento projekt narovnal podnikatelské prostředí a přinesl státu více peněz. Systém je od začátku covidové pandemie pozastaven, odesílání dat je tak dobrovolné. Pokud by zákon o elektronické evidenci tržeb zrušen nebyl, bude od ledna spuštěn v plném rozsahu.

Před šesti dny 22:17

Ukrajina se zotavuje ze včerejšího raketového útoku, který vyřadil elektrickou síť po celé zemi

Rusko na ukrajinské území vypálilo desítky raket, které zasáhly například i nemocnici, kde zemřelo novorozeně. Přímo z Donbasu nám dnes ráno zaslal aktuální informace náš zpravodaj na Ukrajině Martin Dorazín.

Před týdnem 22:40

Musk prý na Twitteru míří k politické neutralitě. Jde o marketingové žvásty, míní Václav Moravec

Je to téměř měsíc od převzetí Twitteru miliardářem Elonem Muskem. Nejbohatší muž světa následně kvůli snižování nákladů propustil zhruba polovinu zaměstnanců a spustil také systém předplatného. O víkendu odblokoval účet Donalda Trumpa, kterému přístup na platformu znemožnili její bývalí majitelé po událostech kolem prezidentských voleb 2020. Účet obnovil také kontroverzní americké republikánské poslankyni Marjorie Taylorové Greeneové – šiřitelce dezinformací o covidu-19.

Před týdnem 21:49

Analytik: Z českých polí ročně odtečou v přepočtu dva miliony sklápěcích tatrovek zemědělské půdy

Ceny výrobců v Česku se v říjnu dál meziročně zvyšovaly. Nejvýrazněji o více než 27 procent opět stouply ceny zemědělských výrobců, byť oproti září letošního roku ceny klesly. To uvádí Český statistický úřad (ČSÚ) ve své zprávě z poloviny listopadu. Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.

Před týdnem 21:29

Stát si chce vzít část nadměrných příjmů od výrobců energií. Novelu zákona má nyní na stole Senát

Výrobci elektřiny zřejmě budou muset odvádět část zisku z nadměrných příjmů způsobených jejich prodejem. Novelu energetického zákona, který státu umožní vybírat 90 procent z rozdílu mezi prodejní cenou a zákonem stanovenou cenou za megawatthodinu schválila Poslanecká sněmovna v pátek ve stavu legislativní nouze.

Před týdnem 21:33

Sokačová z Amnesty ČR: Podmínky dělníků v Kataru jsou drastické. Kompenzační systém však neexistuje

O víkendu začíná fotbalové mistrovství světa v Kataru. Kvůli vysokým letním teplotám se konání šampionátu oproti tradičnímu letnímu termínu posunulo. Země se ale na podmínky připravuje a vystavěné stadiony jsou tak vybaveny technologií zlepšující podmínky pro sportovce i diváky. Zvolení místa konání šampionátu i samotnou přípravu však provází množství kontroverzí.

Před 2 týdny 21:54

Amerikanista Beneš: Média nakloněná republikánům už teď nebudou tak protrumpovská

Donald Trump oznámil, že se bude v příštích volbách v roce 2024 znovu ucházet o post prezidenta Spojených států. Ve svém luxusním sídle Mar-a-Lago na Floridě pronesl projev k zahájení prezidentské kampaně před stovkami svých příznivců. Proč oznámil kandidaturu s takovým předstihem? A jaké jsou jeho šance na zvolení vzhledem k výsledkům nedávných voleb do Kongresu?

Před 2 týdny 24:32

Ekonomka: Zkrácení doby pobírání dávek v nezaměstnanosti je politicky průchozí, ale neefektivní

Poslance čeká jednání o rozpočtu. V úterý mají na programu novelu rozpočtu na letošní rok, kterou vetoval prezident Miloš Zeman, a hned ve středu by se měli ve druhém čtení dostat k návrhu zákona o státním rozpočtu na rok příští.