Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 99511. květen 2023

Poslechněte si podcast: Vláda chce ušetřit 55 miliard na dotacích. Sáhne na podporované zdroje energie

Článek Martiny Machové a Michaely Rambouskové. Zhruba 18 miliard chce stát ušetřit na zrušení placení za podporované zdroje energie, což dělá Ministerstvo průmyslu a obchodu. Další ministerstva zatím konkrétní seznam omezených dotačních titulů nemají. Vláda Petra Fialy (ODS) slibuje v konsolidačním balíčku „konec dotačnímu byznysu“, což má znamenat zrušení takzvaných národních dotací ve výši 54,5 miliardy korun. Během čtvrteční tiskové konference zazněly konkrétní částky z konkrétních resortů. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/230816] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

04:59

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 1574Dnes 04:16

Zákaz předjíždění na D1 ignorují stovky šoférů kamionů. Policie přitvrdí

Článek napsal Jaroslav Gavenda. Policie řeší stovky případů, kdy řidiči kamionů na dálnici D1 nedodržují zákaz předjíždění. Na nejvytíženější tuzemské dálnici totiž přibyly v listopadu nové úseky, další budou následovat. A policie bude přísnější. Je začátek týdne, krátce po poledni, a při pohledu z mostu nad dálnicí D1 na Vysočině u Humpolce není problém rychle počítat řidiče kamionů, kteří předjíždějí, i když je to nově zakázané. A to dobře viditelnými značkami. Jen během 15 minut reportér Seznam Zpráv ze zasněženého mostu zaznamenal tři takové případy. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240949] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1573Dnes 06:14

Analýza: Milionu Čechů hrozí bytová nouze. Stát spoléhá na pomoc, která stačit nebude

Analýza Karolíny Štukové. Více než milionu Čechů hrozí podle Ministerstva pro místní rozvoj bytová nouze. Stát hledá řešení v bytových fondech obcí a měst. Tempo jejich rozšiřování ale problém s nedostupným bydlením v dohledné době nezlepší. Rostoucí náklady ve spojení s omezenou nabídkou na trhu a pomalou výstavbou v posledních letech výrazně zhoršily dostupnost vlastního bydlení. A podle Property indexu poradenské společnosti Deloitte je na tom Česko v tomto směru skoro nejhůře z celé Evropy. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240956] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1572Dnes 03:40

Glosa: Nejen Nizozemsko. Krajní pravice ohlásila tažení na Brusel

Glosa Petra Holuba. Wilders, Le Penová, Salvini. Podpora populistů před evropskými volbami roste na úkor tradičních stran, ukazuje průzkum Europe Elects. V Evropském parlamentu se spojí všechny pravicové frakce, tedy lidovci, konzervativci a národovci. Od moci odstaví sociální demokraty i zelené, a starý kontinent pak bude zase bude „normální“, bez migrantů, Green Dealu a arogance bruselských úředníků. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240938] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1571Dnes 07:33

KLDR dodala Rusku víc munice, než zvládne vyrobit celá Evropa

Článek Lukáše Marka. Během několika měsíců přicestovalo z KLDR do Ruska až milion dělostřeleckých granátů, což odpovídá asi polovině ruské a několikanásobku evropské roční produkce. Otázkou zůstává, jestli tím role KLDR ve válce začíná, nebo končí. O rusko-severokorejské spolupráci se naposledy mluvilo v souvislosti s nedávnými zprávami o vynesení první špionážní družice KLDR na oběžnou dráhu. Zatímco role ruských technologií v tomto severokorejském úspěchu není jistá, o tom, co cenného dostává naopak Moskva od Pchjongjangu, nikdo nepochybuje. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240809] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1570Dnes 06:44

Kauza korupce u silničářů: vyšetřovatelé je zaskočili ve vinném sklepě

Článek Radka Nohla. Nejspíš se tam cítili bezpečně. Jenže do vinného sklepu, kde se sešli, nastražili vyšetřovatelé odposlechy. Záznam sedánku šéfů krajských správ silnic a stavařů se ocitl v obvinění ke kauze dopravní korupce na Olomoucku. Na okraji obce Hlohovec - zhruba jen pět kilometrů od známého lednického zámku - stojí vinný sklep U Moravských rytířů. Podobných sklepů jsou na jižní Moravě nejméně stovky.  Jenže tento sehrál důležitou roli v aktuální kauze ovlivňování dopravních zakázek na Olomoucku, v níž je obviněno 13 lidí. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240519] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1569Včera 07:54

Těžké kamiony dál ničí dálnice. Průkopnické váhy za desítky milionů neplní účel

Článek Martiny Machové a Tomáše Svobody. Nedotažené vysokorychlostní vážení aut na dálnicích v květnu kritizoval Nejvyšší kontrolní úřad. Podle zjištění Seznam Zpráv se v závěru roku situace navzdory slibům silničářů ještě zhoršila. Mají chránit české dálnice před přetíženými auty. „Všechny bychom v tomto roce chtěli mít v plnohodnotném provozu,“ tvrdil sebevědomě ve svém podcastu již v dubnu tohoto roku šéf Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240803] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1568Včera 04:00

Češi na sobě nechají dříví štípat. Rekordní chudnutí hodnotí jako „střední“

Článek Jiřího Nádoby. Češi hodnotí inflaci s menším vztekem než zbytek Evropy. I když v tuzemsku byla ve skutečnosti vyšší než jinde, ukázal průzkum EU. Málokoho v EU potrápila inflace tak výrazně jako Českou republiku. Když však mají Češi říct, jak růst cen sami vnímají, volí překvapivě mírná slova. Jako by se jich rekordní zchudnutí zas tak netýkalo. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240846] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1567Včera 05:24

Skrytý háček v úsporném balíčku. Rodiče budou platit daň z firemní školky

Článek Lucie Stuchlíkové. Podle úsporného balíčku jsou firemní školky zaměstnaneckým benefitem, který se má nově danit. Kvůli nedostatku míst ve státních školkách je přitom firemní zařízení pro řadu rodin jediná možnost. Rodiče dětí, které chodí do firemní školky, příští rok pravděpodobně překvapí pohled na výplatní pásku. Zjistí totiž, že se jim zvýšily daně. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240701] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1566Včera 08:37

Analýza: Kreml už píše scénář dalšího Putinova triumfu

Analýza Anny Hrdinové. Ve stínu vlekoucí se a hlavně nikterak úspěšné války čekají Rusko začátkem roku prezidentské volby. Ačkoliv Vladimir Putin dosud neohlásil kandidaturu, už se čile pracuje na tom, aby v čele země stál i dalších šest let. Vlekoucí se válka na Ukrajině, pochod Vagnerovy skupiny na Moskvu a západní sankce komplikující život Rusů. Za poslední měsíce ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi mohla podrazit nohy řada událostí. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240561] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1565Včera 09:21

Specialita Blažkova náměstka: Porcování veřejných zakázek na Silvestra

Článek napsali Adéla Jelínková a Lukáš Valášek. Náměstek ministra spravedlnosti Antonín Stanislav (ODS) umí sedět na dvou židlích zároveň. Vedle funkce náměstka řídí i krajský domov seniorů. Jak plyne z pátrání Seznam Zpráv, porcuje tam zakázky, které míří ke sponzorům ODS. Ještě než Seznam Zprávy informovaly, že ředitel insolvenčního odboru Ministerstva spravedlnosti Jan Benýšek na něj podal protikorupční podnět, měl náměstek rezortu Antonín Stanislav pod sebou i agendu střetu zájmů a boje proti korupci. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240530] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.