- Podcasty
- 5:59
Poslechněte si podcast: Vláda a STAN po výbuchu časované bomby jménem Dozimetr
Vládní hnutí STAN čelí kritice kvůli tomu, co vynesla na povrch policejní akce Dozimetr. Ministr školství Petr Gazdík, jehož jméno v policejních spisech také figurovalo, už oznámil rezignaci na post ministra školství i na funkci místopředsedy STANu. Někteří ale volají k zodpovědnosti i předsedu STANu Víta Rakušana. Může vzniklou situaci ustát?
5:59
Jedno zásadní téma každý všední den. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv. Připravuje podcastový tým Lenky Kabrhelové. Nová epizoda vždy za minutu šest od pondělí do pátku.
Nezdrženlivé ombudsmanství Stanislava Křečka
V úřadu veřejného ochránce práv došlo k rozkolu, který provázejí vzájemná osočení a slovní přestřelky. Z jedné strany padají obvinění z lidských a manažerských selhání, z druhé zaznívají slova o šikanózním jednání a názorové netoleranci a vyhrožuje se žalobou. Co se to mezi ombudsmanem Stanislavem Křečkem a jeho zástupkyní Monikou Šimůnkovou děje?
Janek Kroupa o klíčovém svědectví v kauze Dozimetr
V kauze Dozimetr vyplouvají na povrch další informace o napojení pražských politiků na hlavní aktéry aféry. Klíčové svědectví přišlo od jednoho z obviněných, podnikatele Pavla Dovhomilji. Popisuje fungování zločinecké skupiny i napojení na europoslance Jiřího Pospíšila z TOP 09. V čem je jeho svědectví tak důležité? A je možné považovat jeho slova za důvěryhodná?
Léto neléto, covid opět sílí
Čísla koronavirové nákazy po čase znovu výrazně stoupají. V Česku i jinde za to mohou především nové subvarianty mutace omikron, které nezpomaluje ani teplé počasí. Jsme na nečekanou „letní“ vlnu covidu připraveni? A co všechno o nebezpečnosti nových variant víme?
Inzerce za 300 milionů na Čapím hnízdě
Policie odložila druhou, tzv. reklamní větev kauzy Čapí hnízdo, v níž jde o možné daňové úniky firem z holdingu Agrofert patřícího do svěřenských fondů expremiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Jaká je to (nejen) pro něj zpráva? Končí tak přinejmenším část jeho problémů s Čapím hnízdem, i když kvůli dotacím ho ještě čeká soud?
Rozdělené státy americké
Ve Spojených státech se aktivizují tábory zastánců i odpůrců umělého přerušení těhotenství. Po přelomovém pátečním verdiktu amerického Nejvyššího soudu jsou to jednotlivé státy, kdo má v rukou rozhodnutí o další regulaci interrupcí. Jaké argumenty na obou stranách zaznívají? Jak zásadním zlomem americká společnost prochází? Je v sázce soudržnost celé země?
Po „hvězdě“ českých investorů zbyla miliarda dluhů
Krach oděvního impéria podnikatele Michala Mičky směřuje k dalšímu rozuzlení. Soud rozhodne, jestli schválí oddlužení muže dříve označovaného za hvězdu českého byznysu. Způsobila pád firem jako Pietro Filipi a Kara covidová krize, nebo spíše Mičkova nezodpovědnost? A co případ ukazuje o riziku pro drobné investory?
ČNB krotí inflaci: co způsobí zvýšení úrokových sazeb
Centrální banka vytáhla do boje proti zvyšující se inflaci. Úrokovou sazbu zvýšila na 7 %, což je nejvyšší úroveň od konce 90. let. Podraží tak hypotéky i komerční úvěry pro firmy a domácnosti. Na jaké další dopady se máme v příštích měsících připravit? A jak se k tomu postaví nový guvernér ČNB Aleš Michl, který se kormidla ujme za pár dní?
Zkazí chaos na letištích letošní dovolenou?
Letiště v Evropě i Severní Americe se potýkají s náporem cestujících, kteří se musí připravit často na mnohahodinová zpoždění nebo dokonce zrušené lety. Mohou za letištní kolapsy jen dozvuky covidu? Dokáží se letiště s návratem pasažérů v letní sezóně popasovat? A jak moc zasáhne leteckou dopravu růst cen paliv a energií?
Ukrajinská pšenice jako nástroj Putinovy války
Kvůli ruské invazi a blokádě přístavů zůstávají na Ukrajině miliony tun pšenice určené na vývoz. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell označil postup Moskvy za válečný zločin a objevují se také obavy před hladem ve světě. Koho výpadek ukrajinského obilí ohrožuje nejvážněji? A co Rusko svou strategií sleduje?