Vizitka
Před třemi dny

Poslechněte si podcast: Básník Lukáš Motyčka: Poezie je všude kolem, v mém psaní je důležitý humor

„Toníkova přímá lyrika“ – to je název novinkové básnické sbírky bohemisty a germanisty, rodáka ze slezské Osoblahy, který se věnuje mapování moravské německy psané literatury i její popularizaci. Básníka a pedagoga se na jeho vztah ke Krnovu, kde dnes Lukáš Motyčka žije, na „přímou“ lyriku a vše s ní související i na to, proč není epický typ, ptal Michal Bureš.

46:18

Vizitka

Vydává: Český rozhlas

Seznamte se s lidmi, kteří žijí (s) kulturou. Vizitka posluchače seznamuje s nadanými a neotřele přemýšlejícími lidmi napříč regiony, proto ji vysíláme i ze studií Českého rozhlasu v Ostravě, Olomouci, Plzni a Liberci.

Web

Včera 46:58

Spisovatelka Dočkalová: Angličtina je pro mě jazyk možností, někdy je pravdivější než čeština

Psát příběhy začala už v pěti letech velkými tiskacími písmeny. V knihách pro děti včetně Kosti odkazuje k morálním hodnotám a přátelství. „Tajemství úspěchu mého debutu bylo, že jsem vzkřísila příběh, který jsem napsala jako malá. Hravé dětské prvky k čtenářům hodně promluvily,“ říká ve Vizitce. Jak vypadá výuka angličtiny skrze divadlo? A jak ji v její tvorbě podpořila Amerika? Ptá se Karolína Koubová.

Před dvěma dny 43:52

Designer Matěj Janský: Okna ve vlaku jsou dobrý důvod, proč se dát do řeči s druhými lidmi

Jeho tým z platformy kolemhlíny slaví úspěchy se stolem Around, který je ručně vyrobený z kamenických odřezků a hlíny vytěžené při stavbě linky pražského metra D. „Zvětralou břidlici jsme nadrtili na prach a použili jsme ji jako hlínu. Zpracovat ji trvalo šest set hodin,“ říká ve Vizitce. Kdy je v hlíně potenciál? A proč tak rád otevírá okna ve vlacích? Ptá se Ondřej Cihlář.

Před šesti dny 42:44

Kněz Řehulka: Kolem nás se děje spousta pozitivních věcí, všímejme si jich

Všechno krásné se rodí z utrpení. S farářem Vítězslavem Řehulkou z farnosti Moravská Ostrava u příležitosti Velkopátečního svátku mluví Renáta Spisarová o naději, o člověku coby trojrozměrné bytosti, o Bohu, kterého můžeme jen zakusit.

Před týdnem 43:50

Kostýmní výtvarnice Katarína Štrbová Bieliková: Ztrácíme schopnost číst symboly oděvů

Už po několikáté je nominovaná na Českého lva za nejlepší kostýmy, tentokrát ve filmu Vlny. „Zásadní je pro mě příběh. To, jestli se odehrává v devatenáctém století nebo v šedesátých letech, je pak další věc,“ říká mimo jiné ve Vizitce. Existují kostýmová klišé? A proč je nejtěžší obléknout obyčejného člověka? Ptá se Ondřej Cihlář. Repríza z 4. 2. 2025

Před týdnem 43:16

Malířka Petra Švecová: Ateliér je moje hájemství, s růžovou vycházím líp než s indigem

Proces malby pro ni není klidný ani nežný, i když se za takové označují její obrazy. „Malování je pro mě plné emocí, není to arteterapie,” říká ve Vizitce. Před časem se z Prahy přestěhovala do Jizerských hor. „V Jablonci mám nutkání sahat víc po barevnosti. Odpovídá barevnosti Jizerských hor.” Jak se změnily její obrazy v Jizerkách? A je dívání se procesem tvorby? Ptá se Karolína Koubová.

Před týdnem 45:13

Herec Petr Šmíd: Počítačové hry jsou pro herce velmi zajímavým prostorem

Podílel se na prvním i druhém dílu veleúspěšné české hry Kingdome Come: Deliverence. Obor digitálního herectví je podle něj daleko širší než jednotlivé cutscény. „Ty se natáčí v obýváku, kde je naúhlováno přes padesát kamer,“ říká ve Vizitce. „Přirovnal bych to k imerzivnímu divadlu.“ Je hraní v kyberprostoru budoucností herectví? A jak zvládá zahrát stovky postav najednou? Ptá se Ondřej Cihlář.

Před týdnem 47:32

Filmař a spisovatel Ryšavý: V Rusku bylo levno, proto jsem tam jel. Je z toho můj životní projekt

Sonda do zkušebního procesu inscenace Já, Feuerbach je jeho nejnovějším dílem v podobě filmu Já, herec. V Rusku dělá antropologická bádání, která odívá do knih a do filmů. „Lidé řeší problémy, i když nejsou aktivní v politice,“ říká ve Vizitce. „Třeba nechtějí kvůli propagandě posílat děti do školy.“ Jaký má vztah k lidem, které dokumentuje? A jak předchází mezigeneračním střetům? Ptá se Karolína Koubová.

Před týdnem 43:53

Režisérka Dvořáková: Kritika v Americe není tak silná, u nás musí být mladý umělec pevný

Dokument Svět mezi námi o obrovském úspěchu fotografky Marie Tomanové v USA je vlastně portrétem tvůrčího partnerství. Pozitivní a radostný film diváky uchvacuje. „V Americe se lidé podporují, přejí si úspěch, protože když ho někdo má, ostatní ví, že je možný,“ říká ve Vizitce. Jak se probojovávala v New Yorku? A jak je to s magií filmu? Ptá se Karolína Koubová.

Před 2 týdny 44:42

Kameramanka Donutková: Na chlapské prostředí jsem zvyklá, stereotypy se mění, když je nabouráváme

Režiséry a producenty oslovuje svým rukopisem. Má ráda dlouhé záběry a inspiruje se fotografiemi. Původně chtěla být investigativní novinářkou či válečnou reportérkou. „Pořád dělám investigativu, jen v jiném médiu,“ říká ve Vizitce. Jak se jí při natáčení minisérie Moloch spolupracovalo s Miroslavem Donutilem? A co zjistila při vzniku dokumentu o ženském hokeji? Ptá se Ondřej Cihlář.