Vizitka
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Za českou fotku je stále třeba bojovat, říká Antonín Dufek

Byly doby, kdy si galerie kupovala fotografie od Josefa Sudka za dvě stovky – přesně tolik totiž za své snímky dostávala další důležitá, ovšem mladší a méně známá osobnost tohoto oboru Karel Otto Hrubý. O jeho přínosu tuzemské fotografii i sbírkotvorné činnosti mluvil ve Vizitce s Ondřejem Cihlářem muž, jenž sám pro českou a moravskou fotku udělal spoustu práce: historik umění a kurátor fotografické sbírky Moravské galerie Antonín Dufek.

44:31

Vizitka

Vydává: Český rozhlas

Seznamte se s lidmi, kteří žijí (s) kulturou.

Web

Před dvěma dny 45:52

Herečka Halka Třešňáková: Když roli nevěřím, pochyby jsou na mně vidět

Když na ni kolegové herci zapomněli a nechali ji čtyřicet minut svázanou s roubíkem v puse, došlo jí, že v životě potřebuje mít věci pod kontrolou – včetně záložní cesty ven. Na rozdíl od svého muže, herce Tomáše Jeřábka, nad rolemi víc přemýšlí a je také schopná hrát v němčině, po odchodu z Československa totiž osm let žila v Heidelbergu. Hostem Ondřeje Cihláře byla ve Vizitce herečka Halka Třešňáková.

Před třemi dny 48:10

Petra Hůlová: Terén emancipace je komplikovaný, vadí mi, že se z ní dělá černobílý boj

Její muž, spisovatel, dramatik a hudebník S. d. Ch., o ní zpívá jako o malé angažované víle. Své děti se snaží vychovávat metodou dobrého vzoru a ráda zkouší věci, které jí nejsou vlastní. Novou knihu Nejvyšší karta i proto napsala pro ni netradičně „obyčejným“ jazykem. Petra Hůlová mluvila ve Vizitce o nerovně rozdaných kartách mezi ženským a mužským světem, ale také o nesmyslně nastavených pravidlech podpory spisovatelek a spisovatelů.

Před šesti dny 47:47

Designérka Martykánová: Porcelánová plastika nemá být relikvie, ale zpestření lidských domovů

Za vším hledej starý venkovský dům. Tak by se dal začít vyprávět životní i profesní příběh mladé české designérky Moniky Martykánové. Právě dům rodičů, ve kterém na Opavsku vyrůstala, ji zásadně ovlivnil. Od dětství ji v něm obklopovaly nejrůznější staré předměty, artefakty a sošky, kterými se později začala jako designérka zabývat i ona sama. Ty její jsou ale současné a „fresh“ a často reflektují aktuální realitu kolem nás. Třeba tu, kterou jsme žili v době covidu.

Před týdnem 43:18

Kněz a dokumentarista Jan Hanák: Odpuštění je dar, který dáváme sami sobě

Je knězem, dokumentaristou, šéfredaktorem i pedagogem. Jeho prací je naslouchat, ale taky dávat rady, co si se slyšeným počít – to když zrovna přednáší audiovizuální dokument na Masarykově univerzitě. S Michalem Burešem ale Jan Hanák ve Vizitce mluvil i o olomouckých devadesátých letech anebo o tom, za jakých okolností se smířil se svým otcem.

Před týdnem 46:02

Dokumentarista Tomáš Kratochvíl o natáčení mezi Romy: Fascinuje mě nepoměr mezi pověstí a realitou

Proč je důležité, aby z České televize nezmizel společensko-kritický dokument? Protože dokáže daleko rychleji vyvolat debatu o důležitých tématech, jako je například chudoba. Myslí si to alespoň dokumentarista Tomáš Kratochvíl, který se dlouhodobě věnuje tématům spojeným s ekologií a romskou problematikou. Na letošním festivalu Jeden svět má premiéru jeho film Pongo Calling. I o něm mluvil ve Vizitce s Ondřejem Cihlářem.

Před týdnem 45:52

Sochař Jan Kovářík, který vyrobil pomník Marii Terezii: Jde o monumentální, čistou věc

Roky se věnoval sledování přírody. Pozoroval hvězdy, doma v akváriu pěstoval krevety, pod mikroskopem zkoumal plísně. „Lidské, sociální dění se v mých sochách opravdu moc neodráží,“ říká sochař Jan Kovářík o své práci, aktuálně vystavené v pražském Kvalitáři. S Markétou Kaňkovou ale mluvil také o dejvickém pomníku Marii Terezii, o instalaci, se kterou byl spokojen i kněz Halík, nebo o tom, jak na stáži v ateliéru Milana Knížáka jezdil po papíru na kolečkových bruslích.

Před týdnem 31:51

Herečka Nina Horáková: Inscenace María de Buenos Aires bylo asi to nejtěžší, co jsem kdy zkoušela

Prý zpívá, jak jí zobák narostl, díky dobrému rytmu a pěveckým, tanečním i hereckým schopnostem má ale Nina Horáková pevné místo na činoherní, muzikálové i dabingové scéně. Doma je v Městských divadlech pražských, ale dopustit nedá ani na Divadlo Kalich nebo soubor v Mladé Boleslavi, kde začínala. V budoucnu by se však ráda zaměřila na současné civilní herectví, typické pro menší scény. S Ninou Horákovou, herečkou radostného smýšlení, ve Vizitce mluvila Markéta Kaňková.

Před 2 týdny 48:44

Malování obrazu by mělo být jako zdravé vaření, říká Vladimír Kokolia

„Největším úspěchem učitelství je studenta nezkazit. Ti lidi v sobě mají talent, a talent v minulosti bývala peněžní jednotka. Takže učitel se jen musí snažit, aby ho neproměnil na drobné,” říká malíř a pedagog Vladimír Kokolia. Na AVU je už třicet let vedoucím ateliéru Grafika 2, přesto nejraději ze všeho pracuje na svých obrazech. Aktuálně má prý už třetí den malířský absťák. Do Vizitky ho pozvala Markéta Kaňková.

Před 2 týdny 48:35

Designér Václav Mlynář: Nejsem sklářský expert. I proto dokážu z chyb udělat přednost

Popsal by se jako pracovitá, kreativní a odpovědná osoba – ostatně jaké jiné vlastnosti by měl mít člověk, který ve čtyřiatřiceti zastává pozici uměleckého ředitele světově úspěšné firmy Bomma vyrábějící svítidla, má už druhý vlastní ateliér, vyučuje design na vysoké škole a k tomu se doma stará o malou dcerku? O skle, rodinných kořenech vyrůstajících z architektonického podhoubí i o vztahu k historii si s ním ve Vizitce povídala Markéta Kaňková.