Vizitka
14. únor 2025

Poslechněte si podcast: Spisovatel Miroslav Hlaučo: Konec světa nastane, až lidé přestanou rozumět básním

Námět ke svému úspěšnému pozdnímu debutu Letnice měl v šuplíku přes třicet let. Vedle psaní pracuje ve farmacii, kterou vystudoval. „Exaktní a umělecký svět se nikterak nebije,“ říká ve Vizitce. „Magičnem pak vyplňujeme v životě místa, na které exaktnost nestačí.“ Jaký veškerý smysl má v našem životě literatura? Proč je slovo terapie? A o čem bude jeho další kniha? Ptá se Karolína Koubová.

44:32

Vizitka

Vydává: Český rozhlas

Seznamte se s lidmi, kteří žijí (s) kulturou. Vizitka posluchače seznamuje s nadanými a neotřele přemýšlejícími lidmi napříč regiony, proto ji vysíláme i ze studií Českého rozhlasu v Ostravě, Olomouci, Plzni a Liberci.

Web

Včera 38:21

Divadelnice Kateřina P. Průšová: Často utíkám do denního snění, moje vize je umění a terapie

Spoluzaložila kolektiv TAK i TAK, který divadlem tematizuje otázky psychických problémů i vnitřních démonů mladých. Hrají pro školy a po představení s mládeží o duševním zdraví debatují. „Toužím po vlastním prostoru, který bude spojovat umění a terapii,“ říká ve Vizitce. Na co přichází při debatách s mladými diváky? A jak se chce podílet na chodu dnešní zrychlené společnosti? Ptá se Ondřej Cihlář.

Před dvěma dny 44:32

Kytarista Adam Krofian: Hraní je jiný mind set, kytara je něco jako můj štít

Frontman kapely The Atavists je jedním z předních kytaristů u nás. Prvním zásadním kytarovým zážitkem bylo, když viděl v televizi Petea Townshenda z The Who rozbíjet kytaru. Tím druhým byl Jimi Hendrix na Woodstocku. „Písničky skládám od refrénu. Banalita v angličtině vyzní líp než v češtině,“ říká ve Vizitce. Jaká bude nová deska The Atavists? A jak vznikal jeho styl hraní? Ptá se Karolína Koubová.

Před pěti dny 49:26

Režisér Lukáš Hlavica: Miluju, když se rozsvítí červená a svět se promění metamorfózou herců

Práce v rozhlase je mu profesně nejbližší. Jako režisér se snaží vlámávat do duší lidí skrze dramatické postavy. „Když hru slyším, musím ji i vidět,“ říká ve Vizitce. „Když vizualizace nepřijde, tak vím, že je něco špatně.“ Jak to, že v něm tiká Krakatit neustálých pochyb? Jak se mu četly Letnice Miroslava Hlauča? A proč je dnes dabing počítačová hra na hubu? Ptá se Karolína Koubová.

Před šesti dny 42:47

Fotograf Martin Wágner: Fotografujeme momenty, kdy jsme šťastní. Dělali to i lidé před sto lety

V projektu Negativy z popelnice oživuje zapomenuté staré negativy. Sbírka už čítá na milion záběrů. Nejen za dlouhodobé archivování a skenování negativů získal ocenění Osobnost české fotografie 2024. „Fascinuje mě, že s dnešní technikou dokážu získat fotku, která je kvalitnější, než ji sám autor vytvořil,“ říká ve Vizitce. Jaké procento negativů je odpad nepovedených snímků? A proč má stále pocit, že objevuje poklad? Ptá se Ondřej Cihlář.

Před týdnem 46:58

Spisovatelka Dočkalová: Angličtina je pro mě jazyk možností, někdy je pravdivější než čeština

Psát příběhy začala už v pěti letech velkými tiskacími písmeny. V knihách pro děti včetně Kosti odkazuje k morálním hodnotám a přátelství. „Tajemství úspěchu mého debutu bylo, že jsem vzkřísila příběh, který jsem napsala jako malá. Hravé dětské prvky k čtenářům hodně promluvily,“ říká ve Vizitce. Jak vypadá výuka angličtiny skrze divadlo? A jak ji v její tvorbě podpořila Amerika? Ptá se Karolína Koubová.

Před týdnem 43:52

Designer Matěj Janský: Okna ve vlaku jsou dobrý důvod, proč se dát do řeči s druhými lidmi

Jeho tým z platformy kolemhlíny slaví úspěchy se stolem Around, který je ručně vyrobený z kamenických odřezků a hlíny vytěžené při stavbě linky pražského metra D. „Zvětralou břidlici jsme nadrtili na prach a použili jsme ji jako hlínu. Zpracovat ji trvalo šest set hodin,“ říká ve Vizitce. Kdy je v hlíně potenciál? A proč tak rád otevírá okna ve vlacích? Ptá se Ondřej Cihlář.

Před týdnem 46:18

Básník Lukáš Motyčka: Poezie je všude kolem, v mém psaní je důležitý humor

„Toníkova přímá lyrika“ – to je název novinkové básnické sbírky bohemisty a germanisty, rodáka ze slezské Osoblahy, který se věnuje mapování moravské německy psané literatury i její popularizaci. Básníka a pedagoga se na jeho vztah ke Krnovu, kde dnes Lukáš Motyčka žije, na „přímou“ lyriku a vše s ní související i na to, proč není epický typ, ptal Michal Bureš.

Před týdnem 42:44

Kněz Řehulka: Kolem nás se děje spousta pozitivních věcí, všímejme si jich

Všechno krásné se rodí z utrpení. S farářem Vítězslavem Řehulkou z farnosti Moravská Ostrava u příležitosti Velkopátečního svátku mluví Renáta Spisarová o naději, o člověku coby trojrozměrné bytosti, o Bohu, kterého můžeme jen zakusit.

Před týdnem 43:50

Kostýmní výtvarnice Katarína Štrbová Bieliková: Ztrácíme schopnost číst symboly oděvů

Už po několikáté je nominovaná na Českého lva za nejlepší kostýmy, tentokrát ve filmu Vlny. „Zásadní je pro mě příběh. To, jestli se odehrává v devatenáctém století nebo v šedesátých letech, je pak další věc,“ říká mimo jiné ve Vizitce. Existují kostýmová klišé? A proč je nejtěžší obléknout obyčejného člověka? Ptá se Ondřej Cihlář. Repríza z 4. 2. 2025

Před 2 týdny 43:16

Malířka Petra Švecová: Ateliér je moje hájemství, s růžovou vycházím líp než s indigem

Proces malby pro ni není klidný ani nežný, i když se za takové označují její obrazy. „Malování je pro mě plné emocí, není to arteterapie,” říká ve Vizitce. Před časem se z Prahy přestěhovala do Jizerských hor. „V Jablonci mám nutkání sahat víc po barevnosti. Odpovídá barevnosti Jizerských hor.” Jak se změnily její obrazy v Jizerkách? A je dívání se procesem tvorby? Ptá se Karolína Koubová.