Český rozhlas - Osobnosti
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Vizitka: Dramaturgyně Martina Kinská: Blízká je mi mentalita severu, za černým humorem cítím bolest

Osmnáct let je Martina Kinská dramaturgyní Švandova divadla. Stále ji baví učit se od tamních režisérů, kdyby ale mohla znovu studovat, scenáristiku by ráda odkoukala od severských autorů s citem pro rozvinutí jednoduchých situací. Komedie má podle ní životnost pět let, ani sezonu by se ale nevydržela dívat na „řachandy“ Carla Goldoniho. Co ji zaujalo na životě houslistky Almy Rose a jak se jí spolupracuje s Robertem Sedláčkem? I o tom mluvila ve Vizitce s Markétou Kaňkovou.

48:39

Český rozhlas - Osobnosti

Vydává: Český rozhlas

Silná témata, o kterých se ve společnosti právě mluví.

Web

Včera 25:53

Jak to vidí...: Denisa Hejlová, garantka oboru strategická komunikace Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy

Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Zita Senková. Repríza.

Včera 28:01

Host Lucie Výborné: Jeleni kvůli lidem změnili chování, jsou z nich noční tvorové, říká náměstek ze Správy KRNAPu

Krkonošský národní park letos slaví šedesát let! Jde o náš nejstarší národní park a zároveň nejnavštěvovanější, minulý rok ho podle statistik navštívilo přes dvanáct milionů turistů. „Krkonoše jsou pověstné overturismem, mezi Luční a Sněžkou půjdete pořád ve štrůdlu. Zkuste sejít z hlavního hřebenu,“ radí Jakub Kašpar, náměstek ředitele Správy KRNAP. Proč není obliba vždy výhrou? A proč je špatná zpráva, že ubývá lavin? Poslechněte si celý rozhovor.

Včera 26:18

Osobnost Plus: Reportér Novák: Říká se, že protiofenzivu Zelenskyj dopředu neoznámí, spíš počká na první výsledky

„Když procházíte městečkem Orichiv v Záporožské oblasti, vidíte zničené, rozstřílené domy a občas vedle chodníku vykoukne roura, utěsněna pěnou a celé je to nějak zakryto – to je znamení, že ve sklepě pod domem žijí lidé. V budovách nad zemí v podstatě nežije už nikdo. Protože tam byla ruská dělostřelecká palba měsíce nesmírně intenzivní – a je stále,“ popisuje reportér serveru Aktuálně.cz Martin Novák. Jen před pár dny přijel z Ukrajiny a Orichiv viděl na vlastní oči.

Včera 45:02

Vizitka: Štěpán Jílek: Ze statku do světa designu. Levitující oltář v litomyšlském chrámu je splněný sen

Kdyby Štěpán Jílek nevyhrál v kostelní soutěži o nejhezčí obrázek, asi by nezačal chodit do ZUŠky a v Brně na vysoké by ho nezaujal obor spojený s průmyslovým designem. Za sebou má studentské ocenění i poctu v podobě zrealizovaného oltáře pro chrám v oblíbené Litomyšli. Jako výtvarník je na volné noze a kromě zakázkové práce se věnuje tvorbě soch ze suchých stromů či fotografování melancholických míst, kde se zdánlivě zastavil čas. Ve Vizitce s ním mluvil Ondřej Cihlář.

Včera 25:38

Jak to vidí...: Expertka Hejlová: Influencer marketing? Ubránit se mu je velmi těžké. Regulace státu pokulhává

Reklama je konstanta lidského věku. Vyhnout se jí je dnes téměř nemožné. I proto, že stále více firem využívá k sebeprezentaci nebo k propagaci svých výrobků služeb influencerů na sociálních sítích. Jakou budoucnost má tento způsob reklamy? Jsou dnešní digitální tvůrci féroví? Expertka na strategickou komunikaci Denisa Hejlová v audiozáznamu ještě vysvětlí změny ve vizuální identitě některých firem a přiblíží, jak vypadala reklama dřív.

Před dvěma dny 24:59

Jak to vidí...: politoložka Vladimíra Dvořáková

Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Zita Senková. Repríza.

Před dvěma dny 23:50

Dvacet minut Radiožurnálu: Politoložka: Turecká prezidentská kampaň byla neférová. Erdogan bude pro každého obtížným spojencem

Turecký prezident Erdogan si vítězstvím v druhém kole zajistil dalších pět let v úřadě. Co čeká zemi, v níž téměř polovina voličů podpořila kandidáta opozice Kiliçdaroglua? A jak ovlivní Erdoganovo vítězství mezinárodní politiku? Vladimír Kroc se ptal Lucie Tungul, politoložky a odbornice na Turecko z Palackého univerzity v Olomouci.

Před dvěma dny 29:17

Host Lucie Výborné: Džíny měly v historii štěstí, jejich cesta ale není bez poskvrny, vypráví kurátor retro výstavy

150 let už nosíme džíny. Z Tuzexu bývaly za totality výhra. Michal Petrov je novinář a publicista, který napsal 3 knihy Retro CS a je kurátorem výstavy v Retro muzeu Praha. „Džíny začaly svou cestu světem se strašným hříchem. Měli bychom s oblečením lépe hospodařit, second hand není sprosté slovo,“ radí. Kdo si mohl džíny z Tuzexu dovolit? A proč nás retro tolik zajímá?

Před dvěma dny 26:12

Osobnost Plus: Konec zadluženého blahobytu v Unii se blíží, začne sčítání ztrát, varuje bývalý politik Havlík

Bývalý politik a spoluzakladatel ODS Petr Havlík varuje před pyšnou dotační velmocí Evropou. „My si totiž málo uvědomujeme – a všichni jsme Evropani –, že ztrácíme tempo v konfrontaci s ostatním světem. A on na nás nepočká a nebude vůči nám nějak extra vstřícný. My stále žijeme v sevření iluze, že jsme výspou civilizace – tím myslím tu pýchu. A že určujeme nějaké trendy, ale to už dávno není pravda a teď se to jen obnažuje,“ říká v Osobnosti Plus.

Před dvěma dny 48:43

Vizitka: Hudební publicista Michal Bystrov: Když do Prahy přijel Louis Armstrong, bylo to jako potkat Boha

Texty a osudy Boba Dylana, Toma Waitse, Petera Segera a desítky dalších osobností mapuje, překládá a do kontextu společenského dění zasazuje Michal Bystrov. Považuje se za neklidného člověka, v práci s archivy je ale důsledný. Pod vlivem folku a bluesrocku píše autorské skladby, dlouhodobě se věnuje kořenům písňového žánru a stará se o památku svého otce Vladimíra. I to, jak pan Bystrov neoficiálně studoval film s novovlnnými režiséry, popsal ve Vizitce Markétě Kaňkové.