Zprávy ČRo Olomouc
Před čtyřmi dny

Poslechněte si podcast: Vítězná série Mory proti Mladé Boleslavi skončila. Kohouti popáté v sezoně neskórovali

Poprvé v sezóně hokejisté Olomouce nestačili v extralize na Mladou Boleslav. V úterním duelu Hanáci navíc nedokázali skórovat. Na ledě Středočechů prohráli 0:4.

01:44

Zprávy ČRo Olomouc

Vydává: Český rozhlas

Vše, co byste měli vědět o dění v Olomouckém kraji. Aktuální a ověřené informace vám přinášíme každou hodinu po celý týden.

Web

Včera 02:35

Novým českým prezidentem je Petr Pavel. Jak se hlasovalo v Olomouckém kraji?

Čtvrtým prezidentem v historii České republiky se stal bývalý armádní generál Petr Pavel. Svého protikandidáta Andreje Babiše porazil o skoro milion hlasů.

Před dvěma dny 02:13

Středověké rukopisy. Obvykle jsou v trezorech, teď jsou k vidění v olomouckém vlastivědném muzeu

Středověké rukopisy z trezorů od pátku vystavuje Vlastivědné muzeum v Olomouci. Většinu z nich si zájemci můžou prohlédnout poprvé v novodobé historii. Nejslavnějším exponátem výstavy s názvem Skrytá krása je Olomoucká kniha věšteb.

Před dvěma dny 02:01

V Oseku nad Bečvou chtějí zvýšit bezpečnost chodců. Plánují obnovu tří přechodů

Investici do tří přechodů pro chodce plánuje vedení Oseku nad Bečvou na Přerovsku. Zatím lidem slouží k bezpečnému překonání frekventované cesty jediný. Obec přitom protíná dvoukilometrový úsek silnice první třídy spojující Přerov a Lipník nad Bečvou, kterou denně využívá zhruba osm tisíc řidičů. Mnozí chodci přesto cestu přebíhají.

Před třemi dny 00:15

Vedení Přerova plánuje opravy 70 parkovacích míst. Použije se při nich ekologicky šetrný materiál

Úředníci přerovského magistrátu připravují rekonstrukci městských parkovišť v lokalitě Jižní čtvrť a v ulicích Jasínkova a Interbrigadistů.

Před třemi dny 01:56

Sigma zahájí jaro i s Chytilem. Ze Slavie zatím není náhrada, kterou jsme si podmínili, tvrdí Minář

I s Mojmírem Chytilem v sestavě půjdou fotbalisté Sigmy do sobotního zápasu s pražskou Spartou. Vytáhlý útočník sice míří do Slavie Praha, oba kluby se ale dosud nedohodly. Důvodem je podle olomouckého sportovního ředitele Ladislava Mináře absence herní náhrady, kterou po Slavii Hanáci požadují.

Před třemi dny 02:18

Zchátralá budova bývalého kulturního domu v Hlubočkách půjde k zemi. Co na jejím místě vznikne?

Vedení Hluboček na Olomoucku se podařilo získat do vlastnictví obce bývalý kulturní dům v lokalitě Dukla. Budova ale od devadesátých let chátrá a je v dezolátním stavu. Vedení obce plánuje její demolici. Na uvolněné ploše by dělníci měli postavit nový multifunkční dům mimo jiné s ordinacemi lékařů.

Před čtyřmi dny 02:08

Neosvícené památky nebo omezení osvětlení na hřbitově. V Hranicích dál hledají způsoby, jak ušetřit

Napilno mají v těchto dnech elektrikáři hranické městské firmy Ekoltes. Dostali za úkol upravit několik desítek elektrických rozvaděčů tak, aby po osmé hodině večer nebyly ve městě nasvícené památky nebo třeba zámecká zahrada a hřbitov. Důvodem je snaha vedení radnice ušetřit za elektřinu. Ročně by se mohlo jednat až o 110 tisíc korun.

Před čtyřmi dny 01:40

Letošní zima je „ideální“ pro tvorbu děr, tvrdí silničáři. Na výmoly je můžete upozor

Časté střídání teplot a mokré počasí. To jsou podle silničářů hlavní důvody, proč se letos v polovině zimy na silnicích objevilo zatím nadprůměrné množství výmolů. Ne všechny ale pracovníci olomoucké správy silnic hned opraví. Přes zimu vybírají jen ty nejnebezpečnější.

Před čtyřmi dny 02:14

Bioplynová stanice či fotovoltaické panely. Slatinice by v budoucnu mohly být energeticky soběstačné

Vedení Slatinic na Olomoucku připravuje investice, díky kterým by se mohla snížit závislost obce na dodavatelích energií. Plánuje stavbu bioplynové stanice, umístění fotovoltaických panelů na střechy obecních budov a případně taky vybudování malé přečerpávací elektrárny. Na projekty se samospráva bude snažit získat dotace.