Z archivu osobností
Epizoda 791. únor 2023

Poslechněte si podcast: Vítěz soutěže Virtuosos V4+, houslista Roman Červinka v pořadu Z archivu osobností

Roman Červinka se narodil 17.09.2005 v Českých Budějovicích v rodině hudebníků. Na housle začal hrát ve čtyřech letech. V roce 2012 obdržel Zlaté Pásmo na soutěži Bohuslava Martinů v Poličce a 1. místo na mezinárodní houslové soutěži Váši Příhody. Stejné umístění na něj čekalo i v roce 2014, 2015 a 2017. V roce 2014 získal též 1. cenu v ústředním kole národní soutěže, v roce 2016 zvítězil v ústředním kole národní soutěže v komorní hře a získal též vítězství na Mezinárodní houslové soutěži Mistra Josefa Muziky v Nové Pace. V letech 2015 a 2017 vystoupil Roman Červinka jako sólista s Jihočeskou filharmonií. V květnu 2018 úspěšně vykonal přijímací zkoušku na Universität für Musik und Darstellende Kunst Wien do třídy prof. Jana Pospíchala, v témže roce vystoupil na Mezinárodním festivalu Vladimira Spivakova v Moskvě. Roku 2019 se stal laureátem Mezinárodní houslové soutěže Leonida Kogana v Bruselu.

23:39

Z archivu osobností

Vydává: Classic Praha

Co poslouchají slavní. Zajímaví hosté z kulturního i společenského života přinášejí do studia své oblíbené nahrávky. O svůj výběr se podělí s moderátorem pořadu Ivanem Dlaskem i posluchači rádia Classic Praha.

Web

Epizoda 86Před čtyřmi dny 27:17

Hlasem Lucie Juřičkové mluví Michelle Pfeiffer, Sharon Stone, Diane Keaton i Renée Zellweger

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností je členka Národního divadla, herečka a dabérka Lucie Juřičková. Lucie Juřičková pochází z umělecké rodiny. Narodila se v Plzni, kde její otec František Juřička působil jako režisér v rozhlase. Po roce 1968 byl za své občanské postoje a aktivní působení perzekuován a skončil jako politický vězeň. Matka Lucie Juřičkové, Marie Grafnetterová, byla dlouholetou hvězdou operetního souboru plzeňského Divadla J. K. Tyla. Lucie užž jako dítě zpívala ve sboru plzeňské opery a kromě rodičů měla vzor pro své další směřování i ve starším bratru Tomáši Juřičkovi.

Epizoda 85Před týdnem 22:57

Mladá sopranistka Adéla Řehořová na Classic Praha

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archivu osobností bude mladá talentovaná zpěvačka Adéla Řehořová. Adéla Řehořová se zpěvu věnuje již od útlého dětství a je její každodenní radostí. Jako šestiletá se zúčastnila své první pěvecké soutěže, kterou vyhrála a stala se absolutní vítězkou. Následovalo několik dalších pěveckých soutěží, v nichž se umisťovala na předních místech. V roce 2013 byla přijata do Dětské Opery Praha. Pod vedením paní Jiřiny Markové vystupovala ve Stavovském divadle, Národním divadle, ve Státní Opeře Praha, a v mnoha dalších předních českých divadlech. V současné době je studentkou Gymnázia a Hudební školy hl. m. Prahy. Pod vedením prof. Magdy Bělohlávkové prohlubuje své znalosti v italské pěvecké technice belcanto. Od roku 2015 je žákyní prof. Renée Nachtigallové v ZUŠ Václava Talicha.

Epizoda 84Před 2 týdny 23:54

Královna české violy. Kristina Fialová na Classic Praha

Kristina Fialová je odbornou kritikou oceňována především za dokonalou techniku, ohnivý temperament a sofistikované hudební cítění. Kromě pozvání na slavný dánský Tivoli festival debutovala v proslulé Tonhalle Zürich, Sumida Triphony Hall v Tokiu, Gran Teatro Nacional v Limě, v sále Kolínské filharmonie a na MHF Pražské Jaro. O svých dalších plánech i oblíbené hudbě prozradila víc v dalším pořadu Ivana Dlaska Z archivu osobností.

Epizoda 83Před 3 týdny 24:17

Další hostem pořadu Z archivu osobností je šéfdirigent Plzeňské filharmonie Chuhei Iwasaki

Chuhei Iwasaki patří k nejvyhledávanějším dirigentům své generace. Od sezóny 2020/2021 zastává pozici  šéfdirigenta Plzeňské filharmonie. Narodil se roku 1987 u rybího trhu v Tsukiji v Tokiu. Od dětství se věnoval hře na housle, v letech 2003-2006 studoval na konzervatoři Toho Gakuen v Tokiu, poté na Pražské konzervatoři a na HAMU v Praze. Chuhei Iwasaki spolupracuje s předními orchestry v České republice i na Slovensku: Symfonický orchestr Českého rozhlasu, PKF-Prague Philharmonia, Plzeňská filharmonie, Filharmonie Brno, Filharmonie Hradec Králové, Janáčkova filharmonie Ostrava, Štátna filharmónia Košice, Komorní filharmonie Pardubice, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín ad. V sezóně 2022/2023 Chuhei Iwasaki bude debutovat s orchestry: Severočeská filharmonie Teplice, Orquesta Filarmónica de Málaga, Arthur Rubinstein Philharmonie Lodz, Divadlo F.X.Šaldy Liberec.

Epizoda 8222. únor 2023 23:31

Hostem Classic Praha je hudební manager Radek Hrabě

Vystudoval hoboj, spolupracoval s Plácidem Domingem, José Curou, zastupuje Václava Hudečka. Hudební manažer, dramaturg a hobojista Radek Hrabě je dalším hostem pořadu Z archívu osobností. Radek Hrabě se po absolvování Pražské konzervatoře a Akademie múzických umění v Praze už několik desítek let věnuje především hudebnímu managementu. Má letitou praxi v pořádání kulturních a společenských akcí a v mezinárodním měřítku spolupracuje s významnými osobnostmi. Je vedoucím projektu Svátky hudby v Praze, Václav Hudeček a jeho hosté, před časem se řadu let podílel na organizace Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově, je spolupořadatelem aktivit spojených s osobností světoznámého pěvce Plácida Dominga v České republice. Stojí v čele společnosti MusicCom, která nabízí komplexní servis při přípravě, zajištění a realizaci akcí a kromě pořadatelských a organizačních služeb MusicCom poskytuje také marketingovou a PR podporu.

Epizoda 8115. únor 2023 36:16

Dramaturg a scénárista Jiří Chalupa představuje svou oblíbenou hudbu

Příroda je zdatnou Čarodějkou. A tak se do ní vypraví děti s panem Notičkou a slečnou Jůlií v rámci dalšího z koncertů cyklu Orchestr na dotek [https://www.fok.cz/cs/orchestr-na-dotek-hudba-kouzelnice-1], které připravuje Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pro své nejmenší posluchače. Dramaturgem a autorem scénářů pro letošní cyklus koncertů je Jiří Chalupa. [https://www.classicpraha.cz/radio/porady/novinky-z-fok/s-gershwinovou-hudbou-na-prochazku-se-psem-jiri-chalupa-zve-na-koncerty-fok-urcene-detem/] A právě on bude dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností. Dramaturg a scenárista České, dříve Československé, televize Jiří Chalupa je veřejnosti (a hlavně dětem) známý především jako moderátor a jeden z autorů dnes už legendárního pořadu pro děti Studio Kamarád. Ivanu Dlaskovi ve studiu stanice Classic Praha prozradí, jaká je jeho oblíbená hudba.

Epizoda 808. únor 2023 20:49

Houslista, dirigent a pedagog Jan Talich v pořadu Z archívu osobností

Houslista Jan Talich působí jako sólista, komorní hráč, dirigent a pedagog po celém světě. Už na pražské akademii vítězil v národních i mezinárodních soutěžích, které mu pomohly k sólové kariéře, která trvá dodnes. Vystupoval s klavírními partnery jako Itamar Golan, Gottlieb Wallish, Jean-Yves Thibaudet, Jean Bernard Pommier. Působil 5 let v Kubelík trio, se kterým natočil kompletní českou literaturu pro klavírní trio. Z něj odešel na post prvního houslisty do Talichova kvarteta. Kvarteto založené jeho otcem v roce 1964 je jedním z nejlepších světových ansámblů a pravidelně hostuje v nejlepších sálech po celém světě a natočilo desítky CD.

Epizoda 7826. leden 2023 21:51

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností je mladý český klarinetista, finalista soutěže Virtuosos V4+, Ondřej Toman

Ondřej Toman se narodil v roce 2006 v Praze. Hře na klarinet se věnuje od osmi let. Je žákem MgA. Jiřího Javůrka v klarinetové třídě ZUŠ Popelka v Praze. Od roku 2018 se zabývá i komorní hrou a od roku 2021 je členem Národního dechového orchestru ČR na pozici prvního klarinetu. Obdržel řadu hudebních ocenění českých i mezinárodních: Markneukirchener Klarinettenwettbewerb (2016, Německo), Concorso Internazionale per Clarinetto, Carlino (2017, Itálie), International Music Competition LUIGI CERRITELLI Milano (2022, Itálie), Concorso Musicale Internazionale Cita di Palmanova (Itálie, 2022), Virtuoso V4+ (Maďarsko, 2022), Talent Prahy 5 ve spolupráci s PKF – Prague Philharmonia (2017, 2020) a také v komorní hře v národním kole soutěže ZUŠ Liberec (2019).

Epizoda 7719. leden 2023 22:20

Dalším hostem v pořadu Z archívu osobností je violista Jan Pěruška

Violista Jan Pěruška se začal věnovat hudbě v devíti letech; v té době hrál na housle a ve dvanácti, když na hudební škole shánělo dívčí kvarteto violistu, se přeorientoval na violu. Později studoval violu na pražské AMU u profesora Josefa Koďouska a absolvoval u Jaroslava Motlíka. Svou uměleckou dráhu nastartoval soutěžemi a mistrovskými kursy. Po ukončení studia v roce 1976 usedl na osm let k pultu sóloviolisty Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. V roce 1985 se stal členem Stamicova kvarteta. Kromě komorní hry se dodnes věnuje i sólovému hraní, o čemž svědčí řada nahrávek a projektů s orchestry. Působí také jako profesor violové hry na pražské AMU.