Lupa.cz
17. říjen 2019

Poslechněte si podcast: Vítek Ježek (Rekola): V případě mikromobility pořád čekáme na iPhone

Pokud bychom srovnávali úroveň mikromobility s vývojem mobilních telefonů, jsme zatím někde v 90. letech zhruba ve stádiu Motoroly Razr. Na tak zásadní změnu jako byl iPhone pořád čekáme, říká zakladatel společnosti Rekola Vítek Ježek. Jeho firma půjčuje už v deseti českých a moravských městech růžová ikonická kola.

57:14

Lupa.cz

Vydává: Internet Info

Podcast serveru Lupa.cz, který sleduje dění nejen na českém internetu. Zpovídáme zástupce české e-commerce, IT scény, mediálních domů i osobnosti z dalších souvisejících oborů.

Web

Před dvěma dny 01:01:38

Jan Tomíšek (Rowan Legal): S přípravou na NIS 2 neotálejte, později na trhu začnou chybět odborníci

Půjde-li vše hladce, nový zákon o kybernetické bezpečnosti se do vlády dostane v lednu. Do prázdnin by tak norma implementující evropskou směrnici NIS 2 měla projít sněmovnou, aby mohla začít platit příští rok v říjnu. Pak budou mít firmy rok na to, aby se novým pravidlům přizpůsobily. S přípravami by ale měly začít už teď.

3. září 2023 39:43

Martin Beháň (Rohlík): Do Vánoc budeme mít pokrytí kolem osmdesáti procent Česka

Rozvážet po celém Česku bychom mohli v podstatě zítra, ale utrpěla by tím kvalita našich služeb a to nechceme, říká šéf tuzemského Rohlíku Martin Beháň. Na konci roku i tak chce firma nabídnout až na osmdesáti procentech území České republiky. Co dalšího ještě na zbytek letošního roku chystá?

22. červen 2023 01:05:27

Marek Růžička, Jan Blažek (Bank iD): Až 80 procent lidí se ke státním službám hlásí přes nás

Dva a půl roku už mohou Češi využívat pro digitální ověření své totožnosti bankovní identitu. Za projektem služby Bank iD stojí devět tuzemských bank, právě přes jejich přihlášení se uživatel dostane třeba i do státních registrů nebo podá daňové přiznání.  „Až 80% lidí, který vstoupí a přihlásí se k nějaké službě státu, k tomu využije bankovní identitu,“ říká k úspěšnosti služby Marek Růžička, výkonný ředitel společnosti Bankovní identita. V podcastu pro Lupu ho doplňuje jeho kolega, předseda představenstva společnosti Jan Blažek.

7. červen 2023 53:10

Eva Krumpová (Český statistický úřad): K třídění dat používáme strojové učení a chystáme Portál respondenta

Jak probíhá a jak je zabezpečeno sčítání volebních výsledků? Jak se úřad vypořádal s DDoS útoky při letošní volbě prezidenta? A jak digitalizuje svou práci? Na dotazy Michala Bláhy z Hlídače státu odpovídá první místopředsedkyně Českého statistického úřadu Eva Krumpová.

7. červen 2023 01:29:27

AI rozevře nůžky mezi dobrými a špatnými vývojáři. V Netclubu debatovali Michal Pěchouček, Honza Sládek a Jan Macek

Nahradí AI vývojáře? Jak může zlepšit nebo zautomatizovat vývoj aplikací a softwaru? Bude možné, aby si s pomocí velkých jazykových modelů napsal kód v podstatě kdokoli? Jak generativní AI změní práci programátorů a jak ovlivní pozici juniorních vývojářů? Na diskusním setkání Netclu o tom diskutovali CTO bezpečnostní firmy Gen (dříve Avast) a profesor AI na ČVUT Michal Pěchouček, zakladatel a šéf startupu Contember Honza Sládek a spoluzakladatel a co-CEO firmy MAMA AI Jan Macek. Poslechněte si kompletní záznam diskuse.

5. červen 2023 41:58

Martin Kasa (Pilulka): Spousta investorů na našich akciích zajímavě vydělala

Lékárenská společnost Pilulka si chce jít na burzu pro další peníze. Při dalším úpisu chce nabídnout až půl milionu akcií. „Věříme, že bude o naše akcie zájem,“ říká Martin Kasa, spolumajitel a spoluzakladatel firmy. V podcastu pro server Lupa.cz [https://www.lupa.cz] vyvrácí informace, že je firma ve špatné finanční situaci. Ztrátu z loňského roku vysvětluje především náklady na rozšíření do Maďarska a do Rakouska.

14. květen 2023 33:51

Tomáš Braverman (Heureka Group): Je poznat, že lidé nyní nakupují online levnější věci

Česká e-commerce scéna nezažívá příliš dobře období. Nákupy v tuzemských e-shopech klesají už několikátý měsíc v řadě. Změní se to, věří Tomáš Braverman, generální ředitel společnosti Heureka Group, která provozuje stejnojmenný srovnávač cen. V podcastu serveru Lupa.cz mluví i o nástupu velkých online tržišť nebo o žalobě, kterou Heureka Group podala na Google.

11. květen 2023 01:40:46

Největší riziko AI? Evropa si technologii nechala utéct a teď na ní vydělají Google a Microsoft

Zatímco v evropských institucích vrcholí příprava nařízení, která má v EU zregulovat AI, americké firmy bojují o to, kdo ovládne trh. Potvrzuje se letitá zkušenost: zatímco USA umí dobře vyvíjet globální IT služby, Evropa je dobrá jen v jejich regulaci, zaznělo na debatním setkání Netclub na téma „Jak zkrotit AI?“ [https://www.tuesday.cz/akce/jak-zkrotit-ai/]. Sešli se na něm náměstek ministra pro digitalizaci Ondřej Profant a Tomáš Mikolov, český vědec, který na vývoji AI pracoval v Googlu či Facebooku. Debata byla velmi zajímavá, poslechněte si její záznam:

13. duben 2023 47:57

Dominik Gazdoš (Knihobot): Možná z nás bude market place pro knižní vydavatele

Populární služba Knihobot, která se zaměřuje na prodej použitých knih, měla loni výrazné problémy. Musela propustit až třetinu lidí. Rychle se oklepala a slavila rekordní obrat. A letošek vypadá ještě mnohem líp, říká v podcastu pro Lupu zakladatel Dominik Gazdoš.

11. duben 2023 01:49:07

Nástup AI připomíná první fázi průmyslové revoluce. Jak generátory změní novinařinu?

Umělá inteligence v nejbližší době nenahradí novináře, shodli se v diskuzi Netclub technologičtí publicisté Petr Koubský a Pavel Kasík. Debata, kterou moderoval šéfredaktor Lupy David Slížek, se konala při příležitosti 25. narozenin serveru. Nabízíme její úplný záznam.