Okolo češtiny
18. duben 2023

Poslechněte si podcast: Víte, jaké jsou rozdíly, ale i spojitosti mezi slovy pecař, pecák a pecivál?

Víte, kdo je to pecák? Pokud hádáte, že to bude někdo, kdo pracuje s pecí, tak máte pravdu. Tímto pojmem a jemu blízkými se zabýval náš bohemista.

04:26

Okolo češtiny

Vydává: Český rozhlas

Rozhlasové fejetony o záludnostech, zajímavostech a netušených možnostech českého jazyka.

Web

Dnes 03:49

Víte, co je to presupozice?

Číst mezi řádky nebo vnímat jemné nuance mluveného slova, to jsou dovednosti, které jsou pro pochopení sdělení v některých případech klíčové. A právě s nimi může mít velký problém umělá inteligence, speciálně v našem jazyce. Minimálně si to myslí olomoucký bohemista Ondřej Bláha.

Před týdnem 04:15

Proč se z prince Charlese stal král Karel III.?

Proč říkáme hlavě Spojeného království Karel a ne Charles, jak jsme byli zvyklí desítky let? A jak to mají jiné slovanské jazyky s přizpůsobováním jmen panovníků? Téma pro našeho bohemistu.

Před 2 týdny 03:44

Asi dvacet lidí

Jak budete referovat o tom, že někde bylo dvacet lidí? Bylo tam asi dvacet lidí? Bylo tam ze dvacet lidí? Více prozradí náš bohemista.

Před 3 týdny 03:42

Tajemník a tajný rada

Vytrácí se z našeho světa tajemství? A co má slovo tajemník či tajný rada společného s tím opravdovým tajemstvím, tak jak ho všichni známe? Na tuto lingvistickou otázku se podívá náš bohemista.

5. září 2023 03:17

Sloveso „sestávat“. Víte, v čem se při jeho užívání často chybuje?

Čeština je hodně slovesný jazyk. V českých textech se běžněji objevuje dohromady asi dvacet tisíc sloves. Jedním z nich je i sloveso sestávat. Možná vás překvapí, že jej při užívání často chybně doprovází příklonné slovíčko se. Téma pro našeho bohemistu.

29. srpen 2023 03:39

Kantor

Kantor nebo učitel? Jedná se o synonyma či nikoli a odkud vlastně tato slova pochází? Na tuto jazykovou otázku nám dnes odpoví náš bohemista.

22. srpen 2023 04:12

Album v množném čísle

Ukládáte si fotky do alb nebo albumů? Jak je to se skloňováním tohoto slova a odkud pochází? Na toto téma se podíval náš bohemista.

15. srpen 2023 03:52

Co si myslel Dobrovský o budoucnosti češtiny?

Jméno Josefa Dobrovského nám je všem dobře známé. Jak se ale stavěl k budoucnosti češtiny a proč bychom ho mohli řadit mezi nejdůležitější obrozence? U příležitosti 270. výročí jeho narození nám o jeho osobnosti poví víc náš bohemista.

8. srpen 2023 04:00

Diletant/Diletant, hanlivé nebo nikoli?

Slovo diletant ve většině z nás vyvolá negativní příznak něco hanlivého, nehezkého. Je toto slovo, ale opravdu hanlivé nebo tomu bylo v minulosti jinak? Z jazykového hlediska se na to podívá náš bohemista. Připravuje Ondřej Bláha.

1. srpen 2023 03:44

Okurková sezona

Okurková sezona. Tedy období, kdy se nic zvláštního neděje. I tak by to šlo tohle slovní spojení volně vysvětlit. Kde se vzalo a jak je to v sousedních zemích a jazycích, znají ho? Téma pro našeho bohemistu.