Interview Plus
26. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Vít Pohanka, spolupracovník Českého rozhlasu, který se vrátil před pár dny z Ukrajiny

Mnohá města na Ukrajině, která žila v posledních měsících v relativním klidu, čelí nyní náletům ruských raket a dronů, pravděpodobně íránské výroby. Rusové cíleně ničí ukrajinskou infrastrukturu. Jak se Ukrajinci připravují na nadcházející zimní měsíce? Moderuje Jan Bumba.

26:14

Interview Plus

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s významnou osobností o tématech, která rezonují doma i ve světě.

Web

Včera 26:14

Jiří Peňás, redaktor on-line deníku Echo24

Zhruba minutová písnička Jaromíra Nohavici o tom, že si nedokážeme udělat názor bez toho, co řekne prezident Spojených států, vyvolala ostrou polemiku na sociálních sítích. Reagovala i mnohá média, rozebírala se faktická nepřesnost textu, stejně jako Nohavicova problematická minulost. Proč nám něco takového stojí za to? Moderuje Jan Bumba.

Před dvěma dny 26:17

Top manažer Microsoftu Kačmář: Z kybernetického zločinu se stal byznys. Rusko si hackery najímá

Pohádková výhra, nečekané dědictví nebo mimořádně výhodný obchod – stačí jen kliknout na odkaz nebo odpovědět na e-mail. Kybernetických útoků přibývá a mají i mnohem sofistikovanější podobu. „Cílem bývá zcizení přihlašovacích údajů a hesel. Celosvětově je to tisíc útoků za sekundu,“ popisuje výsledky analýzy Dalibor Kačmář ze společnosti Microsoft.

Před pěti dny 25:44

Náměstci ponesou politickou odpovědnost. Novelou zákona nevytváříme trafiky, říká poslanec Výborný

Projednávání služebního zákona ve sněmovně přerostlo v ostré spory mezi vládou a opozicí. Podle opozice vzniknou na ministerstvech trafiky, poslanci vládních stran ale slibují, že se počet náměstků nezvýší a nedojde k politizaci státní správy. „Cílem je přesný opak toho, co tvrdí opozice, tedy dosažení depolitizace státní správy a oddělení úrovně politické a manažerské,“ deklaruje poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL).

Před šesti dny 25:18

Odborník Šimáček: Pro pomoc přicházejí lidé, kteří ji dříve nepotřebovali. I pro základní potraviny

V České republice skončila druhá fáze akce Milostivé léto, během které se mohli lidé zbavit některých exekucí. „Ta akce má dobré dopady, ale na omezenou cílovou skupinu. Pořád to jsou jen veřejné instituce, u kterých je možné ten dluh vyrovnat. Ještě je dlouhá cesta k tomu, aby se vytvořil rámec pro systematické oddlužování,“ poznamenává Martin Šimáček, který se od března vrátí do funkce ředitele vládní Agentury pro sociální začleňování.

Před týdnem 26:06

Sinoložka Lomová: Si Ťin-pching vystupuje jako moudrý vládce. S nulovým covidem nemůže přiznat chybu

Nespokojenost Číňanů s politikou nulového covidu, kterou prosazuje komunistické vedení, vyústila v dlouho nevídané protesty proti režimu. V Šanghaji dokonce protestující vyzývali k odstoupení prezidenta Si Ťin-pchinga a ukončení vlády komunistické strany. „Protesty byly neseny řadou témat a tohle rozhodně není dominantní. Je ale pozoruhodné, že zaznívají i tato politická hesla,“ upozorňuje sinoložka Olga Lomová.

Před týdnem 26:06

Pleskač z ČEZu: Na jaderný reaktor se bude stát fronta. Děláme vše pro to, abychom byli v jejím čele

Do zítřka mají zájemci o stavbu nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech předložit své nabídky. „Tím hlavním a jediným kritériem, podle kterého budeme ve finále určovat pořadí uchazečů, je cena za vyrobenou MWh. Ta bude zohledňovat jak investiční, tak budoucí provozní náklady a případná rizika,“ popisuje Tomáš Pleskač, člen představenstva společnosti ČEZ.

Před týdnem 25:40

Virolog Grubhoffer: Politika nulového covidu je nesmyslná. V této fázi jsem příznivcem promořování

Strategie nulového covidu, kterou prosazuje Čínská lidová republika, vyústila v posledních dnech v nevídané demonstrace. V jiných zemích jsou přitom opatření daleko mírnější, aniž by to způsobovalo větší problémy. „V této fázi jsem příznivcem přirozeného kontaktu a promořování, protože bez toho se nepohneme dál, aby pandemie mohla být odvolána,“ konstatuje ředitel Biologického centra Akademie věd ČR Libor Grubhoffer.

Před týdnem 26:04

Jaderný fyzik: Následky havárie v ukrajinské jaderné elektrárně by byly oproti válce zanedbatelné

Ruské raketové útoky ponořily Ukrajinu do tmy. Útoky zacílené na energetickou infrastrukturu ohrožují i ukrajinské jaderné elektrárny, které musely přejít do režimu havarijní ochrany. „Jaderná elektrárna je velice kompaktní a velký objekt. Poškodit ji i třeba přímým zásahem rakety je problematické. Lze zničit transformátory a podpůrná zařízení, zatím na ně ale Rusko neútočí,“ popisuje jaderný fyzik Vladimír Wagner.

Před týdnem 26:07

Orbán provokuje Evropskou unii. Nejde mu o Velké Maďarsko, ale o peníze a moc, míní exvelvyslanec

Maďarský premiér Viktor Orbán se objevil na veřejnosti se šálou ozdobenou mapou takzvaného Velkého Maďarska, které zahrnovalo i území sousedních států. „Orbán je profesionální politik a velký manipulátor a takto posílá signály voličům Fideszu, radikálům na krajní pravici a tak trochu i Evropské komisi v rámci těch tahanic. Nemyslím si, že by myslel vážně obnovu Uher, ví, že to není reálné,“ soudí bývalý maďarský velvyslanec v Praze György Varga.

Před 2 týdny 25:55

Šimáčková: V demokracii nevládnou lidé, ale instituce a pravidla. Demonstrace jsou její součástí

Česká republika na podzim zažila sérii demonstrací, na kterých lidé vyjadřovali nespokojenost s vládou, inflací, médii nebo členstvím v Evropské unii a NATO. Někteří přímo vyzývali k revoluci a odstranění vlády bez ohledu na pravidla daná Ústavou. „Demonstrace, byť i třeba velmi kritické, jsou inherentní součástí života v demokratické společnosti,“ podotýká soudkyně Evropského soudu pro lidská práva Kateřina Šimáčková.