- Podcasty
- Vinohradská 12

Poslechněte si podcast: Vinohradská 12 na neděli: Vize z krize Radky Denemarkové
Pandemie koronaviru změnila globální realitu. Největší zdravotní krize za desetiletí si vzala miliony životů, dalším stovkám milionů lidí život zásadně proměnila a postavila před ně zásadní výzvy. Jak se jich máme chopit? Co všechno jsme se skrze krizi dozvěděli o světě, ve kterém žijeme? I na to se snaží odpovědět série esejů 21 osobností, které v těchto týdnech publikuje iRozhlas a ČRo Plus. Zamyšlení, které nás tento týden nejvíc oslovilo, vám nabízíme ve Vinohradské 12.
Vinohradská 12
Nestíháte sledovat nové události? Noviny a sociální sítě jsou plné jmen a fotek a vy nevíte proč? Zpravodajský podcast Českého rozhlasu Vinohradská 12 vysvětlí aktuální témata v souvislostech. Najdete také na našem zpravodajském webu iRozhlas.cz, v mobilní aplikaci mujRozhlas a v dalších podcastových aplikacích.
Válka online. Život ruského opozičního novináře
První twitterová válka. A taky youtubová, instagramová, telegramová. Jaký je odraz ruské invaze na sociálních sítích? Jakou moc má propaganda? A existují v Rusku ještě nějaká svobodná média? Odpovídá ruský opoziční novinář a šéfredaktor webu iStories Roman Anin.
Macronova hra vabank
Paralyzovaná Francie. Opakovaně stávkují letoví dispečeři, popeláři, učitelé, strojvedoucí, řidiči a tak dále. Nelíbí se jim pozdější odchody do důchodu. Ale Emmanuel Macron je neoblomný. Nemůže mu to zlomit vaz? Otázky pro zpravodaje ČRo v Paříži Martina Baluchu.
Jak se v Česku (zase) rozhádali historici
Odvolává, odvolává a kritiku odmítá. Šéf Ústavu pro studium totalitních režimů. Rozhádali se v něm už zase historici. Kvůli čemu? Jak vlastně zkoumat dějiny? A potřebujeme na to speciální ústav? Téma pro historika Michala Stehlíka z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
Boj o místa na středních školách
Málo míst, moc žáků. Někde se prostě na vytouženou střední dostanou deváťáci jen stěží. Měl se stát na silné ročníky připravit? A jak s tím souvisí nápad prodloužit povinnou docházku až na 12 let? Odpovídá rozhlasová redaktorka z domácí redakce Eva Mikulka Šelepová.
Návrat ruské mafie do Česka
Už jsou zase tady. Ruští gauneři. Ruští mafiáni. Proč se vrací do Česka? Co chtějí, co tu dělají? Bude to tu vypadat zase jako v devadesátkách? A zajímá to českou policii? Nebo ministerstvo vnitra? Otázky pro Sabinu Slonkovou, investigativní reportérku a šéfredaktorku webu Neovlivní.cz
BBC pod palbou kritiky
Britská BBC pod palbou kritiky. Sportovní moderátor se pustil do vlády a BBC ho na čas stáhla. Teď se řeší, kdo byl v právu. Jenže tenhle příběh je trochu komplikovanější, než se zdá. Vysvětluje ho zahraničně-politický analytik ČRo Filip Nerad.
Pavlův šibalský tah s důchody
Velké, složité, zdlouhavé a ostře sledované rozhodnutí. Prezident Petr Pavel se v otázce důchodů postavil za vládu. Měl ale na výběr? A jak významné je jeho rozhodnutí se případně obrátit na Ústavní soud? Odpovídá politolog z Masarykovy univerzity Miloš Gregor.
Rebel Ševčík. VŠE žádá rezignaci
Děkan Ševčík už nemusí být děkanem. Vysoké škole ekonomické, kde působí, se totiž dlouhodobě nelíbí jeho vystupování. Teď aktuálně se řeší sobotní dění před Národním muzeem. Bude, nebo nebude Ševčík odvolán? Téma pro reportéra webu iRozhlas.cz Víta Kubanta.
Ústavní puč podle Miloše Zemana
Sabotáž podle Zemana. Proč si exprezident myslel, že se chystá ústavní puč? Jakou roli v něm měli hrát jeho ošetřující lékaři nebo šéf Senátu? Reportéři ČRo Tereza Čemusová a Martin Štorkán zjišťovali podrobnosti o jednom z nejpozoruhodnějších příběhů Zemanova prezidentství.
Antisemitismus v Česku na vzestupu
Židé jako obětní beránci. Kvůli covidu, kvůli válce, kvůli ekonomické krizi. V Česku roste počet nenávistných antisemitských projevů. Je v nás nenávist zakořeněná? A co s tím můžeme dělat? Otázky pro Lucii Korcovou, rozhlasovou novinářku a autorku reportáží o českých dějinách.