Zprávy ze Severu
Před pěti dny

Poslechněte si podcast: Vinaři na Litoměřicku bojují s přemnoženou zvěří. Kolem vinohradů musí stavět ploty

Pěstování vína na Litoměřicku prodražuje přemnožená zvěř. Dosavadní pomoc tamních myslivců prý nestačí. A tak majitelé vinic staví nákladné ploty a snaží se svou letošní úrodu ochránit. Největší ztráty hlásí na vinaři ve Velkých Žernosekách a pod Radobýlem.

02:05

Zprávy ze Severu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zprávy obsahující nejnovější události ze světa, domova a severu Čech.

Web

Včera 02:32

Žáci zemědělských škol a učilišť z celého Česka soutěží v Podbořanech v řízení traktoru

Zručnost při řízení traktoru s vlekem předvádějí 30. května v Podbořanech na Lounsku soutěžící z celého Česka. Na mistrovství republiky v této disciplíně se tam sjeli vítězové jednotlivých krajů ze zemědělských škol a učilišť.

Včera 01:59

Pobočku České pošty v nemocnici v Mostě by mohlo převzít město

Most zvažuje provozování Pošty Partner Plus v tamní nemocnici. Česká pošta tam pobočku zruší ke 30. červnu. Proti tomuto záměru vznikla petice, ke které se přidalo jako město, tak Krajská zdravotní, která mosteckou nemocnici provozuje.

Včera 01:51

Vedení Oseku se snaží ochránit kořeny stromů před návštěvníky lanového 3D bludiště

V Oseku na Teplicku zvažují budoucnost tamního 3D bludiště v korunách stromů. Po letech provozu potřebuje revizi, navíc některé stromy usychají. Neprospívá jim velký pohyb lidí, zejména cyklistů. Zemina pod stromy je natolik udusaná, že dešťová voda po ní steče a nedostane se ke kořenům.

Před dvěma dny 02:19

Ústecký kraj opět zasáhlo sucho, zemědělci na Litoměřicku se obávají o letošní úrodu

Ústecký kraj naplno zasáhlo sucho. Chladnější a vlhčí začátek jara slunečné počasí a teploty nad 20 stupňů Celsia.

Před dvěma dny 02:41

V centru Teplic přibyde placených parkovišť – město chce určit i zóny pro celodenní stání

Město Teplice od příštího roku rozšíří placená parkoviště v centru. Chce také určit zóny určené pro celodenní stání a novinky chystá i na sídlištích.

Před dvěma dny 01:58

Nájem v obecních bytech v některých městech Ústeckého kraje podraží

Zhruba 40 korun za metr čtvereční obytné plochy je příliš málo, říkají starostové Oseku nebo Újezdečku na Teplicku, kde obyvatelé obecních bytů takový nájem platí. Nájemné tam proto nejspíš podraží. Rozhodovat o tom budou zastupitelé.

Před dvěma dny 02:35

Kulturní dům Repre v Mostě čeká rekonstrukce. Vítěze zakázky by mělo město vybrat do konce léta

Most vybírá z nabídek stavebních firem, které chtějí rekonstruovat tamní kulturní dům Repre. Do výběrového řízení se přihlásilo pět zájemců. Město za práce zaplatí zhruba jednu miliardu korun bez DPH. Most na modernizaci Repre získal dotaci a chce také čerpat úvěr. Zhruba třetinu celkové částky má město naspořenou.

Před třemi dny 02:14

Nová výstava v teplickém muzeu ukazuje život hmyzu Českého středohoří. Součástí jsou živé strašilky

Jízdárnu teplického zámku ovládl hmyz. Muzeum tam totiž na nové výstavě představuje, jaký hmyz žije zejména v Českém středohoří. Výběr entomologických sbírek doplňují fotografie, kresby nebo i živé strašilky.

Před třemi dny 01:53

Na kostele svaté Anny v Jedlce na Děčínsku už zase visí tři zvony. Od soboty i Anna a Jáchym

Anna a Jáchym, to jsou nové zvony, které si pořídili v Jedlce na Děčínsku. Původní před osmdesáti lety posloužily na výrobu vojenského materiálu. Od soboty je zvonice opět kompletní. Nové zvony, kterým požehnal litoměřický biskup Jan Baxant, vyzdvihl do věže za velké slávy jeřáb.

Před pěti dny 01:57

Česko-německá hranice zůstane volná. V Petrovicích se na tom dohodli zástupci obou zemí

Česko a Německo se dohodlo nechat společnou hranici bez stálé policejní kontroly. V pátek 26. května o tom zástupci obou zemí informovali v Petrovicích na Ústecku.