Live rozhovory
Epizoda 16013. květen 2022

Poslechněte si podcast: Viktorie Dugranpere o prvním ročníku festivalu Hlasy tří světů

HLASY TŘÍ SVĚTŮ je název nového koncertního cyklu a festivalu vokální hudby na pomezí tří krajů, pořádaného souborem Victoria Ensemble. Jak již napovídá samotný název, hlavními hrdiny koncertů jsou lidské hlasy. Interpretují hudbu všech stylových období bez hranic, duchovní i světskou, s doprovodem hudebních nástrojů či a capella.

06:16

Live rozhovory

Vydává: Classic Praha

Rozhovory o aktuálním dění v kultuře, nových premiérách, chystaných koncertech, vycházejících nahrávkách. Vše, co vám možná uniklo v live vysílání Classic Praha.

Web

Epizoda 252Před dvěma dny 09:21

Režisérka a scénáristka Lucie Králová představuje svůj film KaprKód

Unikátní filmově-hudební projekt, dokumentární opera KaprKód, vplouvá po úspěšných zahraničních cestách i do českých vod. Nejnovější film režisérky a scenáristky Lucie Králové KaprKód objevuje originální formou „dokumentární opery“ zapomenutého českého hudebního skladatele Jana Kapra (1914-88). V české festivalové premiéře byl uveden 27. října na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, kde zvítězil v soutěžní sekci Česká radost. Do kin zamíří 14. prosince.

Epizoda 248Před čtyřmi dny 16:48

Hudební ředitel ND v Praze a dirigent Robert Jindra zve na představení a projekty ND pro děti

Národní divadlo v Praze nezapomíná ani na dětské diváky. Připravilo pro ně rodinná představení oper Čert a Káča, Švanda dudák, Jeníček a Mařenka, ale řadu doprovodných programu a tvůrčích dílen, které umožní nejmladším návštěvníkům Národního divadla a Státní opery nahlédnout pod pokličku přípravy operního představení.

Epizoda 251Před týdnem 05:34

Režisér Michail Vajdička hovoří o nové inscenaci ND, dramatizaci Čapkova Hordubala

Režisér Michal Vajdička vidí aktuálnost Hordubala ve "zdůraznění potřeby analytického a kritického myšlení. Nutnosti dekódovat všechny informace." To se projevuje například při vyšetřování Hordubalovy vraždy. S tím, že divák po skončení představení nemusí mít jasno, kdo Hordubala vlastně zabil, prý počítá. Je ovšem třeba se v divadle soustředit. "Doufám, že na konci bude mít každý divák svoji verzi. To, že se diváci neshodnou, je dobře, alespoň podpoříme jejich kreativní dialog po představení. Samozřejmě záleží na pozornosti publika. Snažím se s ní pracovat tak, aby měl na konci každý divák co nejvíce informací," říká Vajdička. Premiéra proběhne 1. prosince 2022.

Epizoda 250Před týdnem 07:57

Herec Radúz Mácha zve na dramatizaci Čapkova Hordubala v pražském Národním divadle

Na motivy skutečného příběhu napsal Karel Čapek v roce 1933 svou novelu Hordubal. Příběh pojednává o muži, který se po osmi letech vrací z Ameriky domů do Pokarpatské Rusi v domnění, že tam najde všechno jako dříve. Ukáže se však, že jeho žena má milence, a události pak naberou tragický spád. Pro celé dílo je příznačné střetávání očekávání a představ s realitou. Dramatizace se ujala Ilona Smejkalová a režijně látku uchopil Michal Vajdička, kmenový režisér Činohry Národního divadla, který je oceňován za svou práci s herci a vytváření propracovaných jevištních situací. Premiéra proběhne 1. prosince 2022.

Epizoda 249Před týdnem 06:19

Dirigent Marek Štilec představuje znovuobjevenou Vánoční kantátu Leopolda Koželuha

Dílo, které bylo dlouho považováno za ztracené, uvede po více než 200 letech dirigent Marek Štilec s Komorní filharmonií Pardubice v sobotu 3.12. 2022. Vánoční kantáta teď zazní v obnovené premiéře - po více než dvou stoletích - tuto sobotu 3.12. v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích. Marek Štilec bude řídit Komorní filharmonii Pardubice. Sólových partů se zhostí sopranistka Michaela Šrůmová, tenorista Petr Nekoranec a barytonista Jakub Hliněnský. Ze sousedního Hradce Králové přijede zazpívat také chlapecký sbor Boni Pueri, který v poslední době slaví velké úspěchy ve Vídni: získal tam rezidenci v barokním kostele Karlskirche.

Epizoda 247Před týdnem 07:13

Primárius Doležalova kvarteta Václav Dvořák zve na koncert 28.11.2022 v sále Martinů

Dnes, v pondělí 28. listopadu od 19:30 v Sále Martinů na HAMU, bude hostem Doležalova kvarteta ukrajinsko-americký klavírista Stanislav Khristenko. Rodák z Charkova, žijící momentálně ve Washingtonu, je oceňovaným interpretem, který bude měsíc po tomto svém vystoupení v Praze debutovat v prestižní Carnegie Hall v New Yorku. Speciálním hostem večera bude také pianista Martin Kasík, který návštěvníky pozve na další ročník festivalu Qu@rtet+.

Epizoda 242Před týdnem 07:32

Tomáš Hejtmánek zve do Arthouse Hejtmánek na tradiční vánoční aukci 8.12.2022

Předaukční výstava probíhá od 28.11. do 7.12. v Arthouse Hejtmánek v Goetheho 17/ 2, Praze-Bubenči.

Epizoda 246Před 2 týdny 05:03

Ředitelka festivalu Den flamenca Karol Martincová představuje letošní ročník přehlídky

Flamenko je považováno za světový unikát, i proto jej UNESCO přidalo na seznam nehmotného kulturního dědictví. Festival Den flamenka (Día del flamenco) oslaví toto hudebně-taneční umění multižánrovou flamenko-balkánskou nocí 26. listopadu v Praze a 27. listopadu v Českých Budějovicích. Festival proběhne v sobotu 26.11. v pražském divadle U Hasičů a následně o den později - 27.11. - v Malém sále českobudějovického KD Metropol. Na jedno pódium přivede novou sestavu renomovaného slovensko-českého projektu Morenito de Triana Trio spolu se vzácnými hosty: první flamenkovou zpěvačkou v Chorvatsku Ninou Ćorić a mezinárodně respektovaným slovinským tanečníkem Mitjou Obedem. V Praze navíc program uvede flamenková fiesta, tedy tradiční exhibice tanečních akademií z celé České republiky i Slovenska.

Epizoda 245Před 2 týdny 10:37

Adam Plachetka přidává další podrobnosti o novém CD Molieri

Nové album Molieri, které Adam Plachetka nahrál za doprovodu orchestru Czech Ensemble Baroque pod taktovkou Romana Válka, přináší díla obou skladatelů a zaměřuje se konkrétně na basbarytonové árie z jejich komických oper. Jedná se o program, který už umělci v tomto spojení dříve několikrát provedli koncertně. Slavné árie z Mozartových oper na libreta Lorenza da Ponteho jsou zde konfrontovány s úryvky ze Salieriho oper Falstaff, Axur, La grotto di Trofonio a La scuola de' gelosi. Samotná Salieriho hudba objasňuje, proč měl skladatel svého času takový úspěch a proč u něj studovali takoví velcí skladatelé, jako byli například Beethoven, Schubert nebo Liszt.

Epizoda 244Před 2 týdny 07:17

Basbarytonista Adam Plachetka o svém novém CD s názvem Molieri

Mozart, nebo Salieri? Molieri! Adam Plachetka zítra pokřtí nové album, na kterém za doprovodu orchestru Czech Ensemble Baroque zpívá árie od dvou klasicistních velikánů, jež dramatické umění vykreslilo jako rivaly - zvláště Salieriho pak jako ztělesnění závistivé neschopnosti. Realita ovšem zdaleka nebyla tak jednoduchá.