- Podcasty
- Zápisník zahraničních zpravodajů

Poslechněte si podcast: Věznice ve Vilniusu dostala nový život. Z místa utrpení a nesvobody je otevřený prostor umění
Věznici Lukiškes v centru litevského Vilniusu byste rozhodně neminuli bez povšimnutí. Její dominantou je totiž monumentální pravoslavný kostel. Stejně jako celý areál, i on je obehnán vysokou cihlovou zdí s ostnatým drátem. Trestu a nápravě přestala věznice sloužit teprve v roce 2019, jen o dva roky později v ní našly zázemí stovky umělců a umělkyň. Dnes je Lukiškes místem, kde obyvatelé Vilniusu nacházejí kulturní vyžití, odpočinek i politické debaty.
Zápisník zahraničních zpravodajů
Každý týden přinášíme hodinku reportáží o místech exotických i blízkých – vždy ale něčím zvlášť zajímavých, reportáže o málo známé historii. Nabízíme nové pohledy na známé dějiny, povídání o obdivuhodných příbězích a osudech, a to doslova ze všech koutů planety.
Dobrodružství v tatranské Jeskyni mrtvých netopýrů. Speleotreking je dřina, ale taky velká radost
Jen kousek pod chatou Milana Rastislava Štefánika v Nízkých Tatrách stojí stranou od cesty ještě jedno stavení. Místní o něm mluví jako o nejmenší boudě s největším sklepem, jde totiž o vchod do Jeskyně mrtvých netopýrů. V nejvýše položené vysokohorské jeskyni na Slovensku nezažijete jen běžnou prohlídku. Pod dohledem zkušeného jeskyňáře si návštěvník může vyzkoušet speleotracking, tedy překonávání terénu, plazení průrvami a puklinami, šplhání i slaňování.
Od Iwo Jimy po Pouštní bouři. Válečná loď USS Wisconsin sloužila americkému námořnictvu půl století
Začátkem května před 80 lety se 2. světová válka v Evropě chýlila ke konci, daleko na východě v Tichém oceánu ale ještě Japonsko svádělo proti spojencům tvrdé boje. Do nich se zapojila i americká válečná loď USS Wisconsin, která dnes stojí v přístavu Norfolk ve Virginii jako ukázka plavidla, které bylo s přestávkami v aktivní službě skoro 50 let.
Nula obrazovek! Radnice ve francouzském Seine-Port zakázala používání mobilů na veřejnosti
Bez mobilního telefonu už si život asi ani nedokážeme představit. Používáme ho nejen k volání a posílání zpráv, ale i k placení nebo hledání trasy. Neustálému koukání na obrazovku se rozhodli zamezit ve francouzském městě Seine-Port, když tamní radnice zakázala používání mobilů na veřejnosti. Jak to v první obci bez mobilu v praxi funguje?
Černohorská čestná stráž rozvíjí staletou tradici. Dostanou se do ní jen ti nejlepší z nejlepších
Čestná stráž v Černé hoře oficiálně vznikla teprve před 19 lety s osamostatněním této balkánské republiky, přesto má staletou tradici. Navazuje totiž na odkaz elitních bojovníků, kteří kdysi chránili samotného krále. Za krátkou dobu své existence v moderních dějinách ale už stihla přivítat řadu světových lídrů včetně tehdy ještě prince Charlese, dnešního krále Karla III.
Čeština je pro chorvatské Čechy pouto s domovem předků. Na kurzy chodí nadšeně i úplní začátečníci
Krajané v Chorvatku dokazují, že jejich pouto s vlastí předků je těžké přetrhnout. Ukazuje to i náklonnost národnostních Čechů k českému jazyku. Pro mnohé z nich sice není mateřský, ale přesto nacházejí důvody, proč se v něm zdokonalovat.
Slávu středověké africké říše zastavila Sahara. Její arabské jméno si v 20. století přisvojila Ghana
Když počátkem dubna prezident Petr Pavel navštívil Ghanu a Mauritánii, zamířil do dvou politicky nejstabilnějších zemí západní Afriky. Jejich hlavní města jsou od sebe vzdálená víc než dva tisíce kilometrů a leží ve zcela odlišných přírodních podmínkách – Ghana je z větší části v oblasti tropických lesů, zatímco 90 % Mauritánie tvoří poušť. Jak ale ukazuje národní muzeum v mauritánském Nuakšotu, spojuje je historie a sláva jedné středověké říše.
10 let od zemětřesení v Nepálu: „Daří se nám a lidé zůstávají,“ pochvalují si místní
Během zemětřesení, které začalo 25. dubna 2015 v Nepálu, za necelou minutu zemřelo na 9 tisíc lidí a otřesy poničily milion domů. Na pomoc zemi zasažené katastrofou uspořádal sbírku také Český rozhlas. Její výtěžek zamířil k lidem v postižených vesnicích, dostali vybavení na zimu i stavební materiál. Za vybrané prostředky se opravila škola a postavila se tři komunitní střediska. V jednom z nich ve vesnici Baruwa dnes sídlí družstvo, které vzniklo právě i díky pomoci z Česka.
Uplynulo 160 let od atentátu na Abrahama Lincolna. Proč mu tehdy nikdo nedokázal zabránit?
Několik amerických prezidentů po sobě zanechalo v dějinách velkou stopu. Dva z nich si Američané pamatují i proto, že se stali obětí atentátu. Jsou to John Fitzgerald Kennedy a Abraham Lincoln. Prezident, který vedl zemi v době občanské války Jihu proti Severu, podlehl kulce atentátníka před 160 lety. Bylo to ve Fordově divadle ve Washingtonu 14. dubna 1865.
Španělská tradice velí propustit na Velikonoce vězně. Zvyk má na svědomí jedna neuvěřitelná historie
Semana Santa neboli velikonoční Svatý týden ve Španělsku, to jsou hlavně okázalé a emotivní náboženské průvody v ulicích měst. Začínají na Květnou neděli a končí den před velikonočním pondělím. Součástí Velikonoc je ale ve Španělsku i pradávný zvyk udělovat milost vězňům.