Před šesti dny

Poslechněte si podcast: Větrný mlýn v Třebíči mlel tříslo potřebné k činění kůží. Později v něm bydleli sociálně slabí

V Třebíči na Vysočině se po rekonstrukci opět roztočily lopatky historického větrného mlýna na tříslo. Kůru k činění kůží už sice dnes nemele, ale je z něj muzeum, ve kterém se návštěvník dozví zajímavosti z koželužského řemesla, a nahlédne do míst, kde bydleli sociálně slabí občané ještě v 70. letech minulého století.

02:58

Výlety

Vydává: Český rozhlas

Průvodce po nejzajímavějších místech Čech, Moravy a Slezska.

Web

Včera 03:25

Vodní park Čabárna nedaleko Kladna je jedinečný ekosystém. Můžete si tam zarybařit i odpočinout

Návštěvu Vodního parku Čabárna nedaleko Kladna ve Středočeském kraji si užijí nejen ti, kteří touží po zábavě nebo odpočinku v krásné přírodě, ale také milovníci zvířat a především rodiny s dětmi. Navíc si tam můžete do svého jezírka koupit vodní rostliny nebo okrasné ryby a také si vyzkoušet sportovní rybaření.

Před dvěma dny 03:09

Ze zříceniny hradu Ostrý poblíž Milešovky můžete přehlédnout téměř celé České středohoří

Hrad Ostrý nedaleko Milešova na Ústecku má svůj název podle místa, na kterém stojí – na Ostrém kameni. Hrad byl díky své poloze špatně dobytný, na druhou stranu ale zároveň také nepohodlný k bydlení. Dnes je zřícenina hradu Ostrý oblíbeným cílem výletníků, které lákají daleké výhledy. Dojít se k němu dá po modré turistické značce od Lovosic nebo z blízkého rozcestí Kocourov.

Před třemi dny 02:56

V Janovském mokřadu u Nýřan můžete při troše štěstí spatřit divoké koně i vyhynulého pratura

Přírodní rezervace Janovský mokřad se rozprostírá u Nýřan v okrese Plzeň-sever. Na první pohled by zrovna na tomto místě hledal přírodní rezervaci asi jen málokdo, nachází se totiž jen malý kousek od rušné dálnice D5. Stačí ale popojít dál k lesu a hluk se postupně ztratí v dáli. Zdejší živočichové tak mají možnost najít si klidná a tichá místa, když se jim omrzí třeba i přicházející turisté.

Před čtyřmi dny 03:06

Na pražských náplavkách můžete navštívit unikátní kobky. Jsou v nich kavárny, galerie i knihovna

V nábřežních zdech pražských náplavek Rašínova a Hořejšího nábřeží můžete navštívit galerie, ateliéry, dílny, pobočku knihovny, kavárny nebo veřejné toalety. Pozoruhodně řešeným prostorám se říká kobky. Vznikly ve zrekonstruovaných klenutých průchodech a bývalých skladech. Kromě toho nabízejí náplavky příjemnou procházku podél řeky s výhledem na historické dominanty hlavního města.

Před pěti dny 03:11

Úchvatný pohled do údolí řeky Dyje se otevírá z Hardeggské vyhlídky na Znojemsku

Na samotných hranicích České republiky a Rakouska, uprostřed lesů Národního parku Podyjí můžete objevit Hardeggskou vyhlídku. Cesta k ní je z české strany zcela nenáročná, ale trochu se projdete. Pokud přijedete autem, musíte ho nechat na parkovišti před obcí Čížov. Pak vás čeká asi hodinová procházka po asfaltové cestě k odbočce na vyhlídku.

Před týdnem 03:10

Obří sud na Javorníku má vídeňské kořeny. Dnešní replika je součástí výletního areálu

Možná jste to už také zažili, že vás na výletě něco zaujalo natolik, že jste to zkrátka museli mít. Na konci 19. století se to přihodilo Wilhelmu Hueblovi z Dlouhých Mostů u Liberce při návštěvě Vídně. Uviděl tam sud obřích rozměrů a o pár let později stál ten samý na Javorníku, na 684 metrů vysokém kopci Ještědsko-kozákovského hřbetu.

Před týdnem 03:33

Nevšední Kaple na Skalce ve Fryštáku je z červených cihel. Nechal ji postavit místní podnikatel

Kaple na Skalce ve Fryštáku ve Zlínském kraji byla postavená z červených cihel. Plášť válcovité stavby zdobí kříže ze stejného materiálu. Působí nenápadně a nijak neruší okolní prostředí plné skalek. Naopak je malebně doplňuje, jako by tu stála odjakživa. A přitom je tu sotva pár let. Arcibiskup Jan Graubner ji vysvětil 27. listopadu 2019.

Před týdnem 03:16

Na Kozím hrádku u Tábora našel svého času azyl mistr Jan Hus. Dnes je z něj romantická zřícenina

Letos uplynulo 610 let od okamžiku, kdy byla na reformátora mistra Jana Husa uvalena papežská kletba a on musel opustit Prahu. V rychlém sledu pak vystřídal různá místa pobytu. Jeden z azylů našel i na jihu Čech, na Kozím hrádku nad romantickým údolím Kozského potoka nedaleko Sezimova Ústí. Z hrádku zbyla do dnešních dnů jen zřícenina, která je ovšem oblíbeným turistickým cílem.

Před týdnem 03:26

Podorlický skanzen v Krňovicích seznamuje s životem na vsi. Představuje funkční vodní i větrný mlýn

V podorlickém skanzenu Krňovice, který je zatím jediným skanzenem lidové architektury v Královéhradeckém kraji, ožívá téměř zapomenutý um našich předků. V těsném sousedství Přírodního parku Orlice uvidíte, jak se dřív hospodařilo na venkově, projdete se staročeským zvířecím dvorkem a dokonce i dvěma funkčními mlýny.