9. prosinec 2021

Poslechněte si podcast: Pokud vašeho psa doprovází silný zápach, může to znamenat, že má na kůži nezvané hosty

Dermatitida kožních záhybů je zdravotní problém, který na své kůži pocítí pes a svým čichem ho ihned zaznamená i jeho chovatel. Na nadbytečné kůži na pyscích, hlavě nebo okolo ocasu se totiž často množí kvasinky nebo bakterie. V místě, kde se kůže řasí, pro ně vznikají ideální podmínky – vlhko a teplo.

29:05

Máme rádi zvířata

Vydává: Český rozhlas

Magazín o zvířatech, domácích mazlíčcích a zajímavostech z živočišné říše.

Web

Před týdnem 29:15

Akvarijní rybičky bojovnice a divocí holubi

Rozhovor s akvaristou o rybičkách s názvem betta splendens neboli bojovnice pestrá, dále povídání s myslivcem o divokých holubech a také příběh sportovního rybáře. K poslechu magazínu Máme rádi zvířata zve Martin Hlaváček.

Před 2 týdny 17:40

Velkochov kalifornských žížal mají partneři na farmě na Prachaticku

Kalifornská žížala je mistryně v kompostování a producentka žížalího čaje. Na farmě v Ostrově na Prachaticku se velkochovu těchto kroužkovců věnují David Kuchta a jeho partnerka Šárka Jakešová. Vypravila se tam autorka magazínu Máme rádi zvířata Jitka Cibulová Vokatá. Dále veterinářka Lucie Míková vysvětlí, co vede králíky k vyškubávání srsti, a objasníme, proč se lidem s drobnou postavou říká střízlíci.

Před 3 týdny 30:25

Odmítá váš pes žrádlo? Může za tím být nemoc, ale možná vás jen vydírá

Za nechutenstvím psů může být onemocnění, ale také psychický nátlak zvířete na majitele, aby mu přilepšil. „Když je to malinké štěňátko, tak hlavně, aby neumřel hlady. Dává se mu jedna konzerva, pak maso, pak se mu vaří,“ popisuje nesprávné postupy psích páníčků veterinářka Lucie Míková.

2. červen 2022 27:06

Včelí roj váží pět kilogramů, dokáže rychle vystavět nový domov a nanosit zásoby

Málo místa v úlu nebo jeho nedostatečné větrání – to můžou být dvě příčiny rojení včel. Tou další je deštivé a chladnější počasí jako letos na jaře. Jeden z rojů se v květnu usídlil i na špendlíku za zahradou Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích. Našel ho tam včelař Václav Krištůfek.

26. květen 2022 31:21

Umělý výtěr kaprů, vyprávění o tchořích i příběh sportovního rybáře

V rybí líhni společnosti Rybářství Třeboň na konci května vrcholí umělý výtěr kapra. Co všechno to obnáší, prozradí vedoucí technik chovu ryb Zdeněk Eisert. Dále magazín Máme rádi zvířata přináší rozhovor s myslivcem o tchořích a na závěr příběh sportovního rybáře. K poslechu zve Martin Hlaváček.

19. květen 2022 31:00

Včely mají v úlu čerpací stanice, říká se jim studánky

Květen je pro včely měsícem, kdy mají opravdu napilno. Kvete nejvíc stromů, květin a také řepka. A tak se tito pozoruhodní tvorové jen tak nezastaví.

12. květen 2022 33:33

Klíšťata přenášejí onemocnění i na zvířata. Pomoci mohou obojky nebo tablety

Také u zvířat se vyskytují onemocnění, která přenášejí klíšťata. Kromě lymeské boreliózy to může být například anaplazmóza vyvolaná bakterií. Napadá červené krvinky a způsobuje zánět.

5. květen 2022 18:02

Na sklonku svého života si vosy dopřávají už jen to, co jim chutná. Pochoutkou je pro ně med

Určitě jste už někdy slyšeli rčení: „Slézají se jako vosy na med.“ Je tím míněno houfování lidí, které přilákalo něco zajímavého. Na rozdíl od lidí, u vos to ale platí jen v určitém období roku, dodává zoolog Jiří Bureš z Agentury ochrany přírody a krajiny v Českých Budějovicích.

28. duben 2022 26:55

Začala nová rybářská sezóna na pstruhových revírech

Připomeňme si některá důležitá pravidla, například: Rybář se musí řídit minimální lovnou mírou, což ovšem neplatí u takzvaných nežádoucích druhů, jako jsou například štika, okoun, candát či tloušť.

21. duben 2022 26:10

Včely dokáží omládnout, zjistili vědci. Když je to potřeba, jejich život se až trojnásobně prodlouží

Věk, a tudíž ani stárnutí nezastavíme. Pro lidi to platí stoprocentně. U včel se ale stárnutí dá pozastavit. Prokázal to výzkum, kterému se věnuje entomoložka Radmila Čapková Frydrychová z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích.