- Podcasty
- Vesele a zdravě s Kateřinou Cajthamlovou
Poslechněte si podcast: Sípání nebo chrčení má řadu příčin. Hloubku dechu si tělo určuje samo, říká Kateřina Cajthamlová
Sípání, chroptění, dušnost jsou příznaky, které nám něco říkají o stavu dýchaní nebo i jiných orgánů. Rozlišujeme je podle typu zvukových projevů.
Vesele a zdravě s Kateřinou Cajthamlovou
Pořad o zdraví a zdravém životním stylu, kde se veselou formou dozvíte více o svém zdraví a jak funguje lidské tělo.
Zubní protéza nesedí? V některých případech ji lze reklamovat, radí Kateřina Cajthamlová
Na každou zubní protézu je potřeba si trochu zvyknout. Jak stárneme, objevuje se víc diskomfortu. Ovšem co se s tím dá dělat, máte ve svých rukou až v sedmdesáti procentech.
Křečovým žilám svědčí sedavý způsob života. Hýbejte se, protahujte se, choďte, vzkazuje lékařka
Křečové žíly neboli varixy bývají často na dolních končetinách. Jde o rozšířené žíly, které zřetelně vystupují na povrch. Řadí se mezi civilizační choroby.
O alkoholu s Kateřinou Cajthamlovou: Mýtus o vitamínu B v pivě a tři alkoholické lži
Blíží se oslavy příchodu nového roku a s tím přichází i zvýšená konzumace alkoholu. Setkáváme se s více lidmi, přáteli, sousedy, s kterými si budeme chtít přiťuknout. Lze se na to nějak rozumně připravit?
Viry způsobující opary číhají na pokles imunity. Oslabit tělo mohou i diety, říká lékařka
Proč se opary vytváří a zase se vrací? „Herpes viry máme v sobě pořád, a jakmile se rozčílíme nebo jsme oslabeni rýmou, potěší se, že můžou vyrazit,“ říká lékařka Irena Kudrnovská.
Bulka pod kůží může vyvolat znepokojení. Přesto je mnoho z nich neškodných
Podkožní bulky nebo výrůstky jsou možná esteticky protivné, ale většinou nebolí a nic nedělají. Kde se nejčastěji tvoří a co znamenají?
Necitlivost a bolesti v nohou mohou souviset s neuropatií, způsobit je může i viróza
Začínáte zakopávat a máte pocit, že se vám zhoršila koordinace? Na vině může být neurologické onemocnění.
Bušení srdce většinou nevnímáme. Zpozornět bychom měli, když ho začneme cítit, říká lékařka
Bušení srdce, zvané také palpitace, označuje vnímání vlastního srdečního tepu. Může jít o nepříjemný pocit rychleji, silněji nebo nepravidelně bušícího srdce. Ve většině případů jsou palpitace neškodné a jsou vyvolány stresovými situacemi, únavou či nadměrnou konzumací kofeinu.
Lidé, kteří nemají zuby, žijí o dva roky kratší život. Důvodů je hned několik
Falešné zuby už dnes mít nemusí nikdo. „Je jiná doba. Za socialismu mě učili, že v šedesáti letech 80 procent populace už nemá zuby. Myslím, že i takový systém péče k tomu ty lidi směřoval. Lidé, kteří nemají zuby, žijí o dva roky kratší život, takže stát ušetří na důchodech. A to, že nemáte zuby, zabíjí lidi víc, než když mají rakoviny,“ říká zubní lékař a stomatochirurg Roman Šmucler.
Teplotu ovlivňuje řada věcí. Zvýšit se může z rozčilení i lhaní. Jak se projevuje Pinocchiův efekt?
Tělesná teplota se v průběhu dne mění. „Rozdíl může být klidně 0,5 °C, někdy až 1 °C. Nejnižší teplota je zhruba dvě hodiny před probuzením, mezi pátou a šestou hodinou večerní je teplota naopak nejvyšší,“ říká internista Jiří Vejmelka.