Vertikála
18. září 2022

Poslechněte si podcast: Poslechněte si magazín Vertikály s Naděždou Hávovou

Za účasti papeže se v Kazachstánu konalo setkání náboženských vůdců. Ve Francii začal v pondělí proces se spolupachateli teroristického útoku v Nice v roce 2016. Pod Jihočeské biskupství spadá okolo sto padesáti far. Zájemci o regionální historii se pokouší zachránit chátrající budovu v Malontech. Dobrušský sbor Československé církve husitské zdobí nový oltářní obraz od významného malíře.

24:01

Vertikála

Vydává: Český rozhlas

Diskuse s hosty z různých oborů, které spojuje duchovní vnímání světa.

Web

Před týdnem 23:49

Poslechněte si magazín Vertikály s Adamem Šindelářem

V magazínu Vertikály představíme nový překlad biblického Nového zákona do romského jazyka. V Česku vychází poprvé. Náboženskou optikou se podíváme na americké volby i prezidentskou kandidaturu Donalda Trumpa. Italská katolická církev poslala od roku 2000 do Vatikánu přes 600 spisů o případech podezření na sexuální obtěžování v církevním prostředí. Moderuje Adam Šindelář.

Před týdnem 25:34

Poslechněte si celou debatu Vertikály s hosty Evy Hůlkové

Nakolik se během posledních let proměnil v řadách církve postoj k ochraně klimatu a k osudu planety? Ocitáme se jako společnost na osudové křižovatce? Je toto téma opravdu prioritou, anebo vyléváme kyblíčkem vodu z Titaniku? Jaký je smysl mohutných summitů o klimatu, jako byl ten právě skončený v egyptském Šarm aš-Šajchu?

Před 2 týdny 25:51

Poslechněte si celou debatu Vertikály s hosty Evy Hůlkové

Katolický publicista Jiří Zajíc a politolog Jan Charvát komentují význam listopadového převratu a cestu, kterou jsme za 33 let ušli.

Před 2 týdny 23:09

Poslechněte si magazín Vertikály s Naděždou Hávovou

Prokuratura v Marseille vyšetřuje kardinála Ricarda. Přiznal se k zneužití nezletilé. Ruský pravoslavný duchovní otec Nikandr byl odsouzen k pokutě sto tisíc rublů za kritiku války na Ukrajině. Řada náboženských představitelů zasáhla do předvolební kampaně v Brazílii.

Před 3 týdny 25:50

Poslechněte si celou debatu Vertikály Lucie Vopálenské

Ovlivnila veřejná diskuze o LGBT+ a výroky církevních představitelů (nejen) na Slovensku pachatele útoků před queer klubem v Bratislavě?

Před 3 týdny 23:54

Poslechněte si celý magazín

Všimneme si výsledků hospodaření katolické církve: dlouhodobé investice i lesní hospodaření jí loni zajistily zisk přes půl miliardy korun. Ve Francii se opět rozproudily debaty o nošení náboženských symbolů ve školách. Výstava nového kláštera v Drastech pokračuje i přes rostoucí ceny energií a materiálu. A představíme knihu Hebrejky komentátora Jana Fingerlanda.

30. říjen 2022 23:58

Poslechněte si magazín Vertikály

Vertikála se věnuje historicky první návštěvě papeže v Bahrajnu. Mluvit budeme z jednou z nositelek letošních Cen Charity Česká republika. Pařížská mešita slaví sto let. A podíváme se na neobyčejný koncert vážné hudby. Mezi lavicemi britského kostela během něj pobíhají a hrají si batolata. Moderuje Naděžda Hávová.

30. říjen 2022 25:59

Poslechněte si celou debatu Vertikály

Památka zesnulých v nadcházejícím týdnu svátek, při kterém lidé navštěvují hroby svých zemřelých a hřbitovy se stávají místem společenských setkání. Jak důležité je prolínání světa živých a mrtvých, co symbolizují světla svíček, kterými zdobíme hřbitovy, Jaké fluidum se vznáší nad světem v dušičkovém čase a jak tyto cesty ke hrobům předků harmonizují naše nitro? Tyto a další otázky v debatě Vertikály Evy Hůlkové.

23. říjen 2022 26:00

Poslechněte si i debatu Vertikály

Z čeho tehdy vyvěrala touha lidí po samostatném státě? Jakou roli při formování armády mladého státu hrály legie? Co z masarykovského étosu stojí za to připomínat a oživovat právě i dnes, v nelehkých časech?

23. říjen 2022 23:52

Poslechněte si celou první část Vertikály

V magazínu se dozvíte, že Starokatolická církev u nás schválila svěcení žen a obřad žehnání partnerství, včetně partnerství osob stejného pohlaví. Biskup z ukrajinského Charkova vyzývá svět k posílení humanitární pomoci. Vatikán a Peru se dohodli na navrácení tří mumií.