Vertikála
25. září 2022

Poslechněte si podcast: Poslechněte si celý magazín Vertikály s Naděždou Hávovou

Dozvíte se, že chce Polsko zavést povinné náboženství na školách. Pražský arcibiskup Jan Graubner po třech měsících od jmenování propustil ekonomické manažery pražské arcidiecéze. Lotyšský parlament odhlasoval odluku lotyšské církve od Moskvy. V Německu pokračuje Synodální cesta. A Francie si připomněla oběti Bartolomějské noci.

23:59

Vertikála

Vydává: Český rozhlas

Diskuse s hosty z různých oborů, které spojuje duchovní vnímání světa.

Web

Před týdnem 23:49

Poslechněte si magazín Vertikály s Adamem Šindelářem

V magazínu Vertikály představíme nový překlad biblického Nového zákona do romského jazyka. V Česku vychází poprvé. Náboženskou optikou se podíváme na americké volby i prezidentskou kandidaturu Donalda Trumpa. Italská katolická církev poslala od roku 2000 do Vatikánu přes 600 spisů o případech podezření na sexuální obtěžování v církevním prostředí. Moderuje Adam Šindelář.

Před týdnem 25:34

Poslechněte si celou debatu Vertikály s hosty Evy Hůlkové

Nakolik se během posledních let proměnil v řadách církve postoj k ochraně klimatu a k osudu planety? Ocitáme se jako společnost na osudové křižovatce? Je toto téma opravdu prioritou, anebo vyléváme kyblíčkem vodu z Titaniku? Jaký je smysl mohutných summitů o klimatu, jako byl ten právě skončený v egyptském Šarm aš-Šajchu?

Před 2 týdny 25:51

Poslechněte si celou debatu Vertikály s hosty Evy Hůlkové

Katolický publicista Jiří Zajíc a politolog Jan Charvát komentují význam listopadového převratu a cestu, kterou jsme za 33 let ušli.

Před 2 týdny 23:09

Poslechněte si magazín Vertikály s Naděždou Hávovou

Prokuratura v Marseille vyšetřuje kardinála Ricarda. Přiznal se k zneužití nezletilé. Ruský pravoslavný duchovní otec Nikandr byl odsouzen k pokutě sto tisíc rublů za kritiku války na Ukrajině. Řada náboženských představitelů zasáhla do předvolební kampaně v Brazílii.

Před 3 týdny 25:50

Poslechněte si celou debatu Vertikály Lucie Vopálenské

Ovlivnila veřejná diskuze o LGBT+ a výroky církevních představitelů (nejen) na Slovensku pachatele útoků před queer klubem v Bratislavě?

Před 3 týdny 23:54

Poslechněte si celý magazín

Všimneme si výsledků hospodaření katolické církve: dlouhodobé investice i lesní hospodaření jí loni zajistily zisk přes půl miliardy korun. Ve Francii se opět rozproudily debaty o nošení náboženských symbolů ve školách. Výstava nového kláštera v Drastech pokračuje i přes rostoucí ceny energií a materiálu. A představíme knihu Hebrejky komentátora Jana Fingerlanda.

30. říjen 2022 23:58

Poslechněte si magazín Vertikály

Vertikála se věnuje historicky první návštěvě papeže v Bahrajnu. Mluvit budeme z jednou z nositelek letošních Cen Charity Česká republika. Pařížská mešita slaví sto let. A podíváme se na neobyčejný koncert vážné hudby. Mezi lavicemi britského kostela během něj pobíhají a hrají si batolata. Moderuje Naděžda Hávová.

30. říjen 2022 25:59

Poslechněte si celou debatu Vertikály

Památka zesnulých v nadcházejícím týdnu svátek, při kterém lidé navštěvují hroby svých zemřelých a hřbitovy se stávají místem společenských setkání. Jak důležité je prolínání světa živých a mrtvých, co symbolizují světla svíček, kterými zdobíme hřbitovy, Jaké fluidum se vznáší nad světem v dušičkovém čase a jak tyto cesty ke hrobům předků harmonizují naše nitro? Tyto a další otázky v debatě Vertikály Evy Hůlkové.

23. říjen 2022 26:00

Poslechněte si i debatu Vertikály

Z čeho tehdy vyvěrala touha lidí po samostatném státě? Jakou roli při formování armády mladého státu hrály legie? Co z masarykovského étosu stojí za to připomínat a oživovat právě i dnes, v nelehkých časech?

23. říjen 2022 23:52

Poslechněte si celou první část Vertikály

V magazínu se dozvíte, že Starokatolická církev u nás schválila svěcení žen a obřad žehnání partnerství, včetně partnerství osob stejného pohlaví. Biskup z ukrajinského Charkova vyzývá svět k posílení humanitární pomoci. Vatikán a Peru se dohodli na navrácení tří mumií.