Vertikála
24. duben 2022

Poslechněte si podcast: Novinkami ze světa církví provází Naděžda Hávová

Magazín Vertikála vysvětlí, proč ruský prezident Vladimir Putin žádá po Izraeli církevní areál v Jeruzalémě poblíž chrámu Božího hrobu. Připomene, že pravoslavní křesťané slaví Velikonoce. A řeč bude také o tom, jak v Paříži pokračuje rekonstrukce katedrály Notre Dame. Nebo že Světová rada církví prozatím nevyloučí ze svého středu ruskou pravoslavnou církev. Moderuje Naděžda Hávová.

23:59

Vertikála

Vydává: Český rozhlas

Diskuse s hosty z různých oborů, které spojuje duchovní vnímání světa.

Web

Před dvěma dny 23:59

Poslechněte si celý magazín Vertikály

Papež František během návštěvy italského Assisi vyzval k „odvaze“ opustit fosilní paliva. Když padnete, zbavíte se hříchů – vzkázal ruským brancům moskevský patriarcha Kirill. Nový zákon o domácí výuce čeká na schválení brazilským senátem. Má ale odpůrce v katolické církvi. Opravy katedrály Notre Dame jsou v plném proudu. Pozveme do Prahy na mezinárodní festival pravoslavné hudby.

Před dvěma dny 25:50

Poslechněte si celou debatu Vertikály

Je politika naší doby službou pro blaho společnosti? Jak vnímají její obraz hosté debaty Vertikály? Uslyšíte dominikána a univerzitního pedagoga Benedikta Mohelníka a Tomáše Krause, ředitele Institutu Památníku Terezín. Tvrdí, že někteří lidé hledí na politické vůdce jako na spasitele a očekávají od nich ochranu. Jaké atributy naší doby nejvíce nahrávají vábení populistů? Jaké hodnotové zápasy se ve veřejném prostoru dnes odehrávají?

Před týdnem 26:00

Charisma sv. Václava se nevytratilo ani po tisíciletích

Debata Vertikály se věnuje nadcházejícímu státnímu svátku svatého Václava. Univerzitní pedagogové Petr Kubín a Ota Halama tak diskutují o významu svého patrona.

Před týdnem 23:59

Poslechněte si celý magazín Vertikály s Naděždou Hávovou

Dozvíte se, že chce Polsko zavést povinné náboženství na školách. Pražský arcibiskup Jan Graubner po třech měsících od jmenování propustil ekonomické manažery pražské arcidiecéze. Lotyšský parlament odhlasoval odluku lotyšské církve od Moskvy. V Německu pokračuje Synodální cesta. A Francie si připomněla oběti Bartolomějské noci.

Před 2 týdny 25:59

A zvony zvoní dál

Zvony prožívají rozličné osudy a někdy hodně těžké. Na ty, které byly za 2. světové války zrekvírovány, chce upozornit spolek pražských zvoníků Sanctus Castulus.

Před 2 týdny 24:01

Poslechněte si magazín Vertikály s Naděždou Hávovou

Za účasti papeže se v Kazachstánu konalo setkání náboženských vůdců. Ve Francii začal v pondělí proces se spolupachateli teroristického útoku v Nice v roce 2016. Pod Jihočeské biskupství spadá okolo sto padesáti far. Zájemci o regionální historii se pokouší zachránit chátrající budovu v Malontech. Dobrušský sbor Československé církve husitské zdobí nový oltářní obraz od významného malíře.

Před 3 týdny 23:43

Jakou roli hrála královna Alžběta II. v Anglikánské církvi

A jak důležitá pro ní byla víra? Mluvit budeme u o Valném shromáždění Světové rady církví, které se tento týden konalo v německém Karlsruhe. Jak na něm byli přijati zástupci z Ruska? A připomeneme i další události duchovní světa.

Před 3 týdny 25:59

V debatě Vertikály se dozvíte, proč budí zklamání a obavy církev Šinčchondži

Na religionistu Zdeňka Vojtíška se už obrátily desítky zoufalých lidí, jejichž blízcí se jejími členy stali a s dosavadním životem zpřetrhali vazby. S jejím působením se setkal i katolický kněz Ladislav Heryán.

4. září 2022 23:37

Nový školní rok s dražšími energiemi a církevní školy

Nový školní rok s dražšímu energiemi a církevní školy. Ve Středoafrické republice mají první centrum pro dialýzu. Tamní první nefrolog vystudoval i díky podpoře z České republiky. V rozhovoru prozradí i to, jak na africké země dopadá válka na Ukrajině. Uslyšíte i to, jak se francouzský a alžírský prezident dohodli na vytvoření komise, která bude zkoumat společnou historii.

4. září 2022 25:53

Debata Vertikály o potratové legislativě ve Spojených státech

Téma, které v současné době polarizuje americkou společnost a budí pozornost i v evropských zemích. Vychází z nedávného verdiktu Nejvyššího soudu, který přenesl rozhodování o potratové legislativě na jednotlivé státy. V mnoha z nich platí nyní přísná protipotratová legislativa. Jaké bude mít důsledky?