2. leden 2022

Poslechněte si podcast: Poslechněte si debatu Vertikály s Václavem Malým a Ondřejem Kolářem

Neraduji se z toho, kolik lidí odešlo na věčnost, ale přesto byla pandemie obdobím, kdy jsem se mohl zamyslet, říká biskup Václav Malý a doporučuje: „Třeba nad tím, co člověk opravdu k životu potřebuje. Jestli ta naše spotřeba není zbytečná. Stále se mluví o růstu, ale přece jen stojí za pokus jiný pohled. Ne snad abychom byli v bídě a živořili, ale mnozí z nás žijí v nadstandardu. Nemusí to být kdejaký přepych, ale člověk si sám uvědomuje, že touží po něčem, co nepotřebuje.“

26:01

Vertikála

Vydává: Český rozhlas

Diskuse s hosty z různých oborů, které spojuje duchovní vnímání světa.

Web

Včera 23:17

Roste počet církevních svateb

Počet katolických svateb roste po covidu rychleji než těch civilních. Proč? Nejen na to se zeptá dnešní Vertikála. Moderuje Naděžda Hávová.

Včera 25:31

Dlouho očekávaná výměna na postu pražského arcibiskupa

Historik Tomáš Petráček a novinář a kněz Jan Hanák se zamýšlejí nad otázkou, co od Jana Graubnera čekat, i na to, jak si vysvětlují dlouhé čekání završené provizorní volbou. Moderuje Lucie Vopálenská.

Před týdnem 23:58

Novinkami ze světa církví s Adamem Šindelářem

V dnešní Vertikále budeme mluvit o novém pražském arcibiskupovi, kterým papež jmenoval Jana Graubnera. Vysvětlíme, proč afghánské ženy smí z domu jen v burce. A také to, proč se anglikáni po osmi staletích omluvili za protižidovské zákony. Připravil a moderuje Adam Šindelář.

Před týdnem 25:45

O roli Izraele v ruské válce s J. Fingerlandem a T. Krausem

Zaznívá kritika toho, že se Stát Izrael málo postavil za Ukrajinu poté, co zemi napadlo Rusko. „Mnozí lidé to považují za zradu ne nutně Ukrajinců, ale jakési ideje, protože Izrael reprezentuje tradici boje Davida proti Goliášovi,“ soudí komentátor Českého rozhlasu Jan Fingerland. „Jedna rovina jsou izraelské kalkulace, Izrael není stát, který by se obával, že bude na řadě, bude-li Rusko expandovat. Ale dost závisí na postojích Ruska v oblasti Sýrie.“

Před 2 týdny 25:45

Proč církev přichází o věřící

Proč v evropských zemích ale i ve Spojených státech odcházejí církvím věřící? Nebo i přes svůj kritický postoj zůstávají? Jak složité pro věřící vůbec je církevní společenství opustit? Odpovědi hledají dva řadoví katolíci Monika Poláčková a Jiří Kylar. Moderuje Lucie Vopálenská.

Před 2 týdny 24:10

Jak vypadá výuka ukrajinských dětí na našich církevních školách

Muslimové oslavili Íd al-fitr – konec ramadánu. Biskupové schválili speciální duchovní službu. Ustanoví kněze, kteří budou doprovázet oběti zneužívání. Moderuje Naděžda Hávová.

Před 3 týdny 23:53

Novinkami ze světa církví provází Vertikály Naděžda Hávová.

Vatikán se rozhodl upustit od dalšího vyšetřování polského kardinála Stanisława Dziwisze. Jak vypadaly pravoslavné Velikonoce na Ukrajině i u nás?

Před 3 týdny 25:01

Proč Rusko ničí ukrajinské památky? Debata D. Hermana a A. Háblové

Ruská armáda o pravoslavných Velikonocích rozbombardovala sedm chrámu islámské centrum a jeden protestantský kostel v Luhanské oblasti. „Poškozeno bylo do minulého týdne 242 kulturních památek, z toho asi stovka kostelů,“ shrnuje exministr Daniel Herman (KDU-ČSL).

24. duben 2022 26:01

O prepperství s V. Cílkem a Z. Vojtíškem

Co je to prepperství a jak se liší od survivalismu? Jaké jsou náboženské kořeny prepperství? Proč má někdy blízko ke krajní pravici? A co mít pro všechny případy doma? Geologa Václava Cílka a religionisty Zdeňka Vojtíška se ptá Lucie Vopálenská.

24. duben 2022 23:59

Novinkami ze světa církví provází Naděžda Hávová

Magazín Vertikála vysvětlí, proč ruský prezident Vladimir Putin žádá po Izraeli církevní areál v Jeruzalémě poblíž chrámu Božího hrobu. Připomene, že pravoslavní křesťané slaví Velikonoce. A řeč bude také o tom, jak v Paříži pokračuje rekonstrukce katedrály Notre Dame. Nebo že Světová rada církví prozatím nevyloučí ze svého středu ruskou pravoslavnou církev. Moderuje Naděžda Hávová.