2. leden 2022

Poslechněte si podcast: Poslechněte si shrnutí roku 2021 pohledem religionisty

Novoroční Vertikála se podívá na uplynulý rok očima religionisty. Přimoneneblížící se pravoslavné vánoce. A vydá se na závody Dědů Mrázů. Připravil a moderuje Adam Šindelář.

23:42

Vertikála

Vydává: Český rozhlas

Diskuse s hosty z různých oborů, které spojuje duchovní vnímání světa.

Web

Před třemi dny 23:58

Novinkami ze světa církví s Adamem Šindelářem

V dnešní Vertikále budeme mluvit o novém pražském arcibiskupovi, kterým papež jmenoval Jana Graubnera. Vysvětlíme, proč afghánské ženy smí z domu jen v burce. A také to, proč se anglikáni po osmi staletích omluvili za protižidovské zákony. Připravil a moderuje Adam Šindelář.

Před třemi dny 25:45

O roli Izraele v ruské válce s J. Fingerlandem a T. Krausem

Zaznívá kritika toho, že se Stát Izrael málo postavil za Ukrajinu poté, co zemi napadlo Rusko. „Mnozí lidé to považují za zradu ne nutně Ukrajinců, ale jakési ideje, protože Izrael reprezentuje tradici boje Davida proti Goliášovi,“ soudí komentátor Českého rozhlasu Jan Fingerland. „Jedna rovina jsou izraelské kalkulace, Izrael není stát, který by se obával, že bude na řadě, bude-li Rusko expandovat. Ale dost závisí na postojích Ruska v oblasti Sýrie.“

Před týdnem 25:45

Proč církev přichází o věřící

Proč v evropských zemích ale i ve Spojených státech odcházejí církvím věřící? Nebo i přes svůj kritický postoj zůstávají? Jak složité pro věřící vůbec je církevní společenství opustit? Odpovědi hledají dva řadoví katolíci Monika Poláčková a Jiří Kylar. Moderuje Lucie Vopálenská.

Před týdnem 24:10

Jak vypadá výuka ukrajinských dětí na našich církevních školách

Muslimové oslavili Íd al-fitr – konec ramadánu. Biskupové schválili speciální duchovní službu. Ustanoví kněze, kteří budou doprovázet oběti zneužívání. Moderuje Naděžda Hávová.

Před 2 týdny 23:53

Novinkami ze světa církví provází Vertikály Naděžda Hávová.

Vatikán se rozhodl upustit od dalšího vyšetřování polského kardinála Stanisława Dziwisze. Jak vypadaly pravoslavné Velikonoce na Ukrajině i u nás?

Před 2 týdny 25:01

Proč Rusko ničí ukrajinské památky? Debata D. Hermana a A. Háblové

Ruská armáda o pravoslavných Velikonocích rozbombardovala sedm chrámu islámské centrum a jeden protestantský kostel v Luhanské oblasti. „Poškozeno bylo do minulého týdne 242 kulturních památek, z toho asi stovka kostelů,“ shrnuje exministr Daniel Herman (KDU-ČSL).

Před 3 týdny 26:01

O prepperství s V. Cílkem a Z. Vojtíškem

Co je to prepperství a jak se liší od survivalismu? Jaké jsou náboženské kořeny prepperství? Proč má někdy blízko ke krajní pravici? A co mít pro všechny případy doma? Geologa Václava Cílka a religionisty Zdeňka Vojtíška se ptá Lucie Vopálenská.

Před 3 týdny 23:59

Novinkami ze světa církví provází Naděžda Hávová

Magazín Vertikála vysvětlí, proč ruský prezident Vladimir Putin žádá po Izraeli církevní areál v Jeruzalémě poblíž chrámu Božího hrobu. Připomene, že pravoslavní křesťané slaví Velikonoce. A řeč bude také o tom, jak v Paříži pokračuje rekonstrukce katedrály Notre Dame. Nebo že Světová rada církví prozatím nevyloučí ze svého středu ruskou pravoslavnou církev. Moderuje Naděžda Hávová.

17. duben 2022 23:51

Novinkami ze světa církví provází Naděžda Hávová

Dnešní Vertikálu věnujeme největším křesťanským svátků. Právě na dnešek připadá Zmrtvýchvstání Páně. Kde a jak najít naději, kterou mají Velikonoce přinést? Ptát se budeme katolického kněze Zdeňka Jančaříka a husitské farářky Sandry Silné. V uplynulých dvou letech byla hlavním tématem Urbi et Orbi covidová pandemie. Jakým směrem se bude ubírat letošní požehnání papeže Františka? Na to se budeme ptát Martina Horálka, dramaturga náboženské tvorby České televize.

17. duben 2022 25:50

Poslechněte si debatu s J. Líčkem a P. Černý

Pavel Černý, teolog, pedagog a kazatel Církve bratrské, chválí první reakci české společnosti, která se zapojila do pomoci Ukrajincům. „Jsem velmi potěšen, že ten první náraz společnost zvládla skvěle. Sbírky byly překvapivě vysoké, vybralo se mnoho financí, šatstva, potravin a dalších potřebných věcí.“