Vertikála
25. září 2022

Poslechněte si podcast: Poslechněte si celý magazín Vertikály s Naděždou Hávovou

Dozvíte se, že chce Polsko zavést povinné náboženství na školách. Pražský arcibiskup Jan Graubner po třech měsících od jmenování propustil ekonomické manažery pražské arcidiecéze. Lotyšský parlament odhlasoval odluku lotyšské církve od Moskvy. V Německu pokračuje Synodální cesta. A Francie si připomněla oběti Bartolomějské noci.

23:59

Vertikála

Vydává: Český rozhlas

Diskuse s hosty z různých oborů, které spojuje duchovní vnímání světa.

Web

Před třemi dny 24:00

Poslechněte si první část Vertikály

V Praze začíná kontinentální shromáždění Synody o synodalitě, kterou vyhlásil v roce 2021 papež František. O čem bude jednat? Peruánští biskupové žádají o klid uprostřed násilí a politické krize. Od začátku loňského prosince si totiž protesty vyžádaly na šest desítek životů. Ve francouzském Clermont-Ferrand tento týden proběhl Festival krátkých filmů. A nechyběly ani filmy se spirituální tematikou. Poslechněte si první část Vertikály. Moderuje Adam Šindelář.

Před třemi dny 25:55

Poslechněte si celou debatu Vertikály

Pražské arcibiskupství prodává Jindřišskou věž v centru města, jednu z nejstarších a nejvýznamnějších památek. Ne každému se ale tento krok líbí. Arcibiskupství chce prodat i některé další zbytné objekty. Proč je to téma?

Před týdnem 23:47

Poslechněte si celou první část Vertikály

Podíváme se do Konga a Jižního Súdánu. Do zemí zmítaných konflikty zamíří příští týden papež František. Anglikánská církev se omluvila za svůj přístup k LGBT+ osobám. Oddávat stejnopohlavní páry ale nebude. A Charita Česká republika zaznamenala za poslední rok nárůst počtu klientů.

Před týdnem 25:34

Poslechněte si debatu Vertikály

Boj o hlasy voličů se v této prezidentské volbě více než kdy jindy týkal každičkého jednotlivého hlasu. Kandidáti se tedy vztahovali i k lidem, kteří věří v Boha, jsou ukotveni v církvích, mají určitý hodnotový systém. Vztahy československých a českých prezidentů k tomuto segmentu společnosti jsou bezesporu zajímavá kapitola. Nahlédneme do ní s hosty debaty Vertikály.

Před 2 týdny 23:58

Poslechněte si celou první část Vertikály

Umělá inteligence dnes už píše povídky, básně, domácí úkoly nebo maluje obrazy. Když se projevuje kreativně, může se projevovat i spirituálně? To je jedno z témat první části Vertikály. Američané chodí po pandemii covidu do kostela méně. Ukázal to nový průzkum. V únoru se v Praze setkají delegace biskupských konferencí z evropských zemí. Uskuteční se tu kontinentální shromáždění Synody o synodalitě. Moderuje Naděžda Hávová.

Před 2 týdny 25:41

Poslechněte si debatu Vertikály

V pátek 27. ledna si připomínáme Mezinárodní den památky obětí holokaustu. Dodnes je mementem, které má stále svou sílu. Za prvé proto, že trauma holokaustu stále žije v paměti a dle vědců i v genech zasažených generací. Za druhé proto, že se stále znovu a znovu přesvědčujeme o tom, že destrukční potenciál druhu Homo sapiens ani přes tragické historické zkušenosti není vyčerpán.

Před 3 týdny 24:01

Poslechněte si první část Vertikály

První část Vertikály se věnuje kauze Emanuely Orlandiové. Vatikán totiž po 40 letech nařídil vyšetřit její záhadné zmizení. Symbióza státu a církve v Rusku by měla podle Al-Ain, serveru se sídlem ve Spojených arabských emirátech, země inspirovat. Téma probíráme s Liborem Dvořákem. A francouzský spisovatel Michel Houellebecq čelí žalobě za podněcování k náboženské nenávisti a za islamofobii.

Před 3 týdny 26:00

Poslechněte si debatu Vertikály

Svoboda vyznání je jedním ze základních lidských práv a svobod zakotvených ve Všeobecné deklaraci. I přes to v současné době více než 60 procent lidí žije v zemích, kde toto základní lidské právo není dodržováno. A podle papežské neziskové organizace Aid to the Church in Need je každoročně zavražděno kolem 100 milionů osob kvůli své víře.

8. leden 2023 49:56

Když Benedikt XVI. rezignoval, šlo o velký moment jeho pontifikátu i dějin, myslí si historik

Jaké byly silné a slabé stránky působení zesnulého emeritního papeže Benedikta XVI. (občanským jménem Joseph Ratzinger), rozebíráme ve speciálním vydání Vertikály. Emeritní papež zemřel na Silvestra 31. prosince loňského roku. Bylo mu 95 let. V čele katolické církve stál osm let až do roku 2013, kdy z funkce papeže kvůli špatnému zdravotnímu stavu odstoupil.

1. leden 2023 26:00

Poslechněte si debatu Vertikály

Rok 2022 změnil pro všechny mnohé a jinak tomu nebylo ani v církevním obraze. Živě se například diskutovalo o reprodukčních právech a rovnosti s ohledem na menšinové orientace. Stále pokračovalo napětí kolem zneužívání na církevní půdě a velmi důležitým tématem se stala změna klimatu a s tím související ochrana životního prostředí. Ovšem událostí, která do značné míry vše překryla, je válka na Ukrajině. Jaký obraz má v církvi?