Vertikála
10. září 2023

Poslechněte si podcast: Poslechněte si i debatu Vertikály

Nakolik se autentické kněžské povolání týká žen? Jsou ženy schopny si toto volání osudu vůbec připustit? Je v církvích vůle a otevřenost vůči ženám na místech farářek a kazatelek? Jak veliká je síla patriarchálního stereotypu a dá se s tím něco dělat?

25:58

Vertikála

Vydává: Český rozhlas

Diskuse s hosty z různých oborů, které spojuje duchovní vnímání světa.

Web

Před třemi dny 24:00

Poslechněte si celý magazín Vertikály

První část Vertikály prozradí, že kybernetické útoky se nevyhýbají ani církvím. Začíná Týden modliteb za vězeňství. I to bude naše téma. A mluvit budeme i o filmech s duchovní tematikou. Moderuje Adam Šindelář.

Před třemi dny 25:55

Poslechněte si celou reprízu debaty Vertikály

Začíná advent roku 2023 – příprava na Vánoce, kdy křesťané slaví narození Ježíše v Betlémě. Každoročně přináší tento čas nabídku zklidnění, míru a očekávání a taky je to čas solidarity a dobročinných sbírek. Jako původně postní období je advent přirozeně spojen s různými aktivitami ve prospěch chudých, nemocných, opuštěných.

Před týdnem 25:51

Poslechněte si celou debatu Vertikály

V prosinci se narodil, v prosinci se bude loučit. Významný český politik a hlava starobylého šlechtického rodu Karel Schwarzenberg zemřel 12. listopadu ve Vídni, loučit se ale bude v Česku, které nikdy nepřestal považovat za svůj domov. Jakou roli v jeho životě, v jeho práci hrála víra, respekt k tradici, odpovědnost za dílo vytvořené generacemi předků? Debatují teolog Tomáš Halík a historik Milan Buben.

Před týdnem 24:00

Poslechněte si celou první část Vertikály

Státní duma se zabývá návrhem Ruské pravoslavné církve na omezení potratů. Červená středa už za pár dní připomene lidi pronásledované pro víru. Katolická církev v Česku měla loni zisk miliardu. To a další je tématem první části Vertikály.

Před 2 týdny 23:45

Poslechněte si první část Vertikály

Ukrajina zahájila trestní řízení proti patriarchovi ruské pravoslavné církve Kirillovi. Probereme to v první části Vertikály. Mluvit budeme o protestech proti antisemitismu ve Francii. A představíme i několik kulturních počinů. Mimo jiné dekovou hru o ikonách. Moderuje Naděžda Hávová.

Před 2 týdny 25:45

Poslechněte si celou debatu Vertikály

Českobratrská církev evangelická má ve svých řadách nejednu farářku. Otázku, jestli ženy do středu církve patří a jestli není jejich pohlaví při výkonu povolání spíše na škodu než k užitku, a spoustu dalšího v debatě Vertikály rozebírají farářka Českobratrské církve Hana Ducho a synodní senior českých evangelíků Pavel Pokorný.

Před 3 týdny 25:38

Poslechněte si celou debatu Vertikály

Inspirují nás a slouží vlasti. Poslechněte si pořad o lidech, kteří byli 28. října oceněni na Pražském hradě. Sice působí v odlišných oborech, ale oba jsou lidé víry.

Před 3 týdny 24:00

Poslechněte si první část pořadu: Papež František odsoudil antisemitské demonstrace

Papež František odsoudil antisemitské demonstrace a spojil se telefonicky s íránským prezidentem. Od kanonizace svaté Anežky České uplynulo 34 let. Má její odkaz ještě dnes co říct? A poslechnout si můžete reportáž o neuvěřitelné cestě originálu notového zápisu čtvrté věty Beethovenova smyčcového kvartetu číslo 13 B dur.

5. listopad 2023 24:00

Poslechněte si první část Vertikály

Aktuální Vertikála se bude věnovat humanitární krizi v Gaze. Charita Česká republika vyhlásila sbírku na pomov tamním civilistů. Španělští biskupové odmítli údaje o zneužitých dětech v církevním prostředí, které v pátek zveřejnil veřejný ochránce práv. A do sedlecké kostnice se od letoška můžou zájemci vydat i skrze jednoduchou karetní hru.

5. listopad 2023 25:58

Poslechněte si celou debatu Vertikály

„Musíme se vzchopit a vrátit se k Evangeliu,“ říká v debatě Vertikály katolický duchovní Pavel Kuneš jako reflexi dosavadní synodální cesty církve. Biskup Zdenek Wasserbauer, účastník právě skončené biskupské synody ve Vatikánu, zdůrazňuje, že nejdůležitější slovo synody je naslouchání bez averzí a nepřátelství vůči odlišným názorům. Jak každý z nich po více než dvou letech vnímá synodální cestu? Poslechněte si debatu Vertikály.