• Podcasty
  • Český rozhlas - Náboženství
Český rozhlas - Náboženství
14. srpen 2022

Poslechněte si podcast: Vertikála: Debata Vertikály o církvi a kolonialismu

Role církve v kolonialismu, omluva papeže Františka za kanadské internátní školy i potřeby potomků prvních národů – to budou témata debaty Vertikály s historikem Tomášem Petráčkem a amerikanistnou Denisou Krásnou.

25:56

Český rozhlas - Náboženství

Vydává: Český rozhlas

Zprávy a pořady Českého rozhlasu s náboženskou tematikou.

Web

28. srpen 2022 25:46

Vertikála: Dvě děti farářů, dva příběhy o víře

Chodit do kostela poslouchat kázání vlastního táty? Pro děti z farářských rodin je to nedělní samozřejmost. Jak vyrůstání na farách ovlivnilo jejich dětství i vztah k víře?

28. srpen 2022 23:56

Vertikála: Poslechněte si zajímavosti ze světa víry

Připomeneme 1. září jako den modliteb za péči o stvoření. Zeptáme se, jak moc se o ekologii zajímají křesťané v České republice. Nikaragujská policie zatkla biskupa Álvareze, kritika Ortegovi vlády. Vězní i jeho spolupracovníky. Všechen movitý majetek Svatého stolce bude spravovat Vatikánská banka.

14. srpen 2022 23:43

Vertikála: 1. část Vertikály

Vertikála připomene, že zemřel nejstarší z kardinálů – Slovák Jozef Tomko, dlouholetý blízký spolupracovník Jana Pavla II. Nikaragujská policie drží už více než týden biskupa Rolanda Álvareze v jeho rezidenci v Matagalpě. Álvarez patří k nejhlasitějším kritikům vlády prezidenta Ortegy. Studenti církevního gymnázia na Velehradě budou mít nové útočiště na faře v Korytné. A podíváme se, jak aktuálne ve Francii funguje pomoc běžencům z Ukrajiny.

31. červenec 2022 59:16

Bohoslužba: Přímý přenos bohoslužby ze Sboru Církve bratrské v Praze 1. Slouží kazatel a správce sboru Bronislav Matulík

31. červenec 2022 23:36

Vertikála: Poslechněte si souhrn novinek ze světa náboženství

Papež František se omluvil za roli, kterou katolická církev sehrála při násilné asimilaci dětí původních obyvatel v kanadských internátních školách. Slavná Rublevova ikona Svatá Trojice po více než sto letech poprvé opustila Reťjakovskou galerii. Katoličtí představitelé vyzývají Bidenovu administrativu, aby znovu zavedla stav dočasné ochrany pro obyvatele Venezuely a Sýrie. A prozradíme, proč si francouzský kněz Sebastian pořídil pojízdný bufet a prodává hranolky.

31. červenec 2022 26:20

Spirituála: Svatý Ignác z Loyoly, reformátor

S Martinem C. Putnou procházíme spletitými duchovními dějinami Evropy napříč národy i náboženskými konfesemi.

24. červenec 2022 01:02:31

Bohoslužba: Přímý přenos bohoslužby Římskokatolické církve z katedrály sv. Ducha v Hradci Králové

Slouží Mons. František Hladký.

24. červenec 2022 25:38

Vertikála: Debata Vertikály o homosexuálních věřících

Pro věřící gaye a lesby není snadné se hlásit ke své orientaci a být respektováni jako plnoprávní členové církevních společenství. Náboženské prostředí je tradičně více konzervativní, ale pro mnohé z nich je komunita a sdílení víry zásadní. Jakým způsobem se proměnilo jejich postavení v demokratické společnosti za více jak tři desítky let? Je jejich orientace stále ještě téma?

24. červenec 2022 23:51

Vertikála: Začíná návštěva papeže Františka v Kanadě

Začíná návštěva papeže Františka v Kanadě. Přilétá, aby se původním obyvatelům omluvil za příkoří, která na nich spáchali kněží a řeholnice římskokatolické církve. Vatikán představil novou investiční politiku, která má zajistit, aby jeho investice „přispívali ke spravedlivějšímu a udržitelnějšímu světu“. Ruský pravoslavný duchovní Nikandr je stíhán za kritiku války na Ukrajině.