Osudové ženy
3. září 2022

Poslechněte si podcast: Věra Hromádková: Česká partyzánka ve francouzském odboji

Pocházela z prestižního podnikatelského prostředí. Její rodina vlastnila podnik Koh-i-noor. Ona sama se chtěla stát bioložkou. Studia na pařížské Sorbonně ale přerušila válka. Emigraci do Spojených států odmítla a zapojila se do protinacistického odboje. Působila jako spojka mezi odbojáři a pomáhala lidem na útěku. Sama zažila emigraci třikrát. Zemřela ve Švýcarsku v roce 1995. V dokudramatu účinkují Martina Preissová, Adéla Kubačáková nebo historik Petr Balajka.

28:05

Osudové ženy

Vydává: Český rozhlas

Populárně-naučný seriál připomíná výjimečné ženy našich zemí v dobových souvislostech a kontextu jejich života nebo tvorby. Součástí každého pořadu jsou i dobové zvukové materiály.

Web

Před šesti dny 24:59

Za maskou kabaretiérky skrývala úzkost a opuštěnost. Osudové ženy: Polyxena Longenová

Byla považována za mimořádný talent své doby a za nekonvenční zjev pražské bohémy. Její touha stát na velkých jevištích se však nenaplnila. Žila vysilující život kabaretiérky, stravována úzkostí z hmotné nouze, samoty a přílišné sebekritiky. Ve 37 letech spáchala sebevraždu. V dokudramatu herečku ztvárnila Klárá Oltová. Kromě ní uslyšíte Petra Jeništu, Kajetána Písařovic, Lukáše Hlavicu, Bořka Jouru, Svatopluka Schullera a literárního a výtvarného kritika Radima Kopáče.

Před týdnem 28:18

Delší život byl ten po její smrti. Osudové ženy: sv. Ludmila

Příběh úkladné vraždy zorganizované snachou Drahomírou se stal všeobecně známým především díky dramatu Josefa Kajetána Tyla Krvavé křtiny. Prohlášení za svatou a patronku našich zemí činí Ludmilu ženou vskutku osudovou. Málokterý světec se dožil tolika stěhování jako právě ostatky sv. Ludmily. Jak to bylo se zázraky, které se k této osobnosti váží? V dokudramatu uslyšíte Ivanu Sojkovou, Marka Lamboru, Luboše Veselého... Okolnosti přibližuje historička dr. Eva Doležalová.

Před 3 týdny 24:12

Osudové ženy: Johana z Krajku: Pro jedny nehodná baba, pro druhé femme fatale 16. století

Žila v době plné náboženského napětí a nejistoty. Přesto se nebála a v roce 1512 veřejně konvertovala k Jednotě bratrské. Byla schopná postarat se o svůj majetek a zabránit jeho zkáze. Odvážná byla i u zemského soudu, kde rovněž hájila svá práva ženy-vdovy. V dokudramatu účinkují Lucie Pernetová, Ivan Jiřík nebo Martina Preissová. Hovoří historička Eva Doležalová.

27. srpen 2022 27:24

Věra Chytilová: Mocní s ní měli problém. Nebála se pohádat

Stála si za svým, bez ohledu na problémy, které to přinášelo. Její první osudový vztah skončil kvůli „protistátní činnosti“, za „buržoazní chování“ ji chtěli vyloučit z FAMU, její debut se ocitl v trezoru, pokusila se o sebevraždu. Po revoluci ale působila jako pedagožka a zastupitelka a pokusila se kandidovat do Senátu... Známou nonkomformní režisérku v dokudramatu hraje Jana Janěková. O jejím životě hovoří publicista a autor monografie Věra Chytilová zblízka Tomáš Pilát.

20. srpen 2022 26:06

Přerod dcery správce panství v komunistku. Osudové ženy: spisovatelka Jarmila Glazarová

Spisovatelka, jejíž romány oslovily několik generací. Byly i povinnou četbou ve škole. Narodila se do rodiny správce panství. Jaké události způsobily její přerod v přesvědčenou komunistku? Jak obtížné bylo procitnutí? Jarmila Glazarová umírá v osamocení v Turnově v nedožitých 76 letech. „Bezradná spisovatelka zaplatila za svou naivitu, zničila sebe samu. Mnozí, proti kterým užila svá slova, skončili mrtví,“ napsal badatel Jan Bílek. Souhlasí s jeho názorem host Jiří Pernes?

13. srpen 2022 29:10

Herečka Nina Divíšková: Noblesní, nepřístupná, trochu nafoukaná a neobyčejně vtipná

Žena s charismatem aristokratky stála se svým partnerem Janem Kačerem u zrodu Činoherního klubu. Významných rolí se Nina Divíšková dočkala až ve zralém věku, například v seriálu Vyprávěj. Báseň Fráni Šrámka Uprostřed cesty recitovala jako svoje životní krédo. „Noblesní, nepřístupná, trochu nafoukaná, ale neobyčejně vtipná recesistka. Byl jsem jejím tajemným osudem celý život překvapovaný,“ prohlásil Jan Kačer. Osobní vzpomínky na umělkyni přidá spisovatelka Zuzana Maléřová.

6. srpen 2022 27:21

Tragický příběh z pražské galerky. Osudové ženy: Tonka Šibenice

Tonka Šibenice se říkalo prostituce Antonii Havlové. Z luxusního salónu se dostala až na samé dno společnosti. Kdyby o ní kdysi slavný zuřivý reportér Egon Erwin Kisch nenapsal povídku, těžko by o ní někdo věděl. Její příběh přitom přitahuje umělce ještě dnes. V dokudramatu uslyšíte Jana Novotného, Růženu Merunkovou nebo Vasila Fridricha. Hovoří literární historik Radim Kopáč.

30. červenec 2022 24:09

Osudové ženy: Přitahovala jako magnet. Sama se ale cítila nechtěná. Osudové ženy: filmová Viktorka Libuše Geprtová

Za svůj herecký život ztvárnila desítky divadelních, televizních i filmových rolí. Do povědomí diváků se ale nejvíce zapsala jako bláznivá Viktorka. Její temperament, svéhlavost a přímočarost mnohé přitahovaly jako magnet. Jiní se jí naopak báli. Pocit nechtěnosti vnímala i uvnitř vlastní rodiny. V dokudramatu mimo jiné účinkují Jitka Smutná nebo Adéla Kubačáková. Osobní vzpomínky na umělkyni přidá spisovatelka Zuzana Maléřová.

23. červenec 2022 22:07

Osudové ženy: Helena Wilsonová: Fotila normalizační underground i severoamerické indiány

Talentovanou fotografku ovlivnil život v československém undergroundu na přelomu 60. a 70. let i manželství s Paulem Wilsonem, anglickým hudebníkem, členem legendární kapely The Plastic People of the Universe. V dokudramatu usylšíte Martinu Kolajovou nebo Otakara Brouska ml. Na umělkyni vzpomíná Petr Placák.