- Podcasty
- Máme rádi zvířata
Poslechněte si podcast: Velkochov kalifornských žížal mají partneři na farmě na Prachaticku
Kalifornská žížala je mistryně v kompostování a producentka žížalího čaje. Na farmě v Ostrově na Prachaticku se velkochovu těchto kroužkovců věnují David Kuchta a jeho partnerka Šárka Jakešová. Vypravila se tam autorka magazínu Máme rádi zvířata Jitka Cibulová Vokatá. Dále veterinářka Lucie Míková vysvětlí, co vede králíky k vyškubávání srsti, a objasníme, proč se lidem s drobnou postavou říká střízlíci.
Máme rádi zvířata
Magazín o zvířatech, domácích mazlíčcích a zajímavostech z živočišné říše.
Akvarijní rybičky bojovnice a divocí holubi
Rozhovor s akvaristou o rybičkách s názvem betta splendens neboli bojovnice pestrá, dále povídání s myslivcem o divokých holubech a také příběh sportovního rybáře. K poslechu magazínu Máme rádi zvířata zve Martin Hlaváček.
Odmítá váš pes žrádlo? Může za tím být nemoc, ale možná vás jen vydírá
Za nechutenstvím psů může být onemocnění, ale také psychický nátlak zvířete na majitele, aby mu přilepšil. „Když je to malinké štěňátko, tak hlavně, aby neumřel hlady. Dává se mu jedna konzerva, pak maso, pak se mu vaří,“ popisuje nesprávné postupy psích páníčků veterinářka Lucie Míková.
Včelí roj váží pět kilogramů, dokáže rychle vystavět nový domov a nanosit zásoby
Málo místa v úlu nebo jeho nedostatečné větrání – to můžou být dvě příčiny rojení včel. Tou další je deštivé a chladnější počasí jako letos na jaře. Jeden z rojů se v květnu usídlil i na špendlíku za zahradou Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích. Našel ho tam včelař Václav Krištůfek.
Umělý výtěr kaprů, vyprávění o tchořích i příběh sportovního rybáře
V rybí líhni společnosti Rybářství Třeboň na konci května vrcholí umělý výtěr kapra. Co všechno to obnáší, prozradí vedoucí technik chovu ryb Zdeněk Eisert. Dále magazín Máme rádi zvířata přináší rozhovor s myslivcem o tchořích a na závěr příběh sportovního rybáře. K poslechu zve Martin Hlaváček.
Včely mají v úlu čerpací stanice, říká se jim studánky
Květen je pro včely měsícem, kdy mají opravdu napilno. Kvete nejvíc stromů, květin a také řepka. A tak se tito pozoruhodní tvorové jen tak nezastaví.
Klíšťata přenášejí onemocnění i na zvířata. Pomoci mohou obojky nebo tablety
Také u zvířat se vyskytují onemocnění, která přenášejí klíšťata. Kromě lymeské boreliózy to může být například anaplazmóza vyvolaná bakterií. Napadá červené krvinky a způsobuje zánět.
Na sklonku svého života si vosy dopřávají už jen to, co jim chutná. Pochoutkou je pro ně med
Určitě jste už někdy slyšeli rčení: „Slézají se jako vosy na med.“ Je tím míněno houfování lidí, které přilákalo něco zajímavého. Na rozdíl od lidí, u vos to ale platí jen v určitém období roku, dodává zoolog Jiří Bureš z Agentury ochrany přírody a krajiny v Českých Budějovicích.
Začala nová rybářská sezóna na pstruhových revírech
Připomeňme si některá důležitá pravidla, například: Rybář se musí řídit minimální lovnou mírou, což ovšem neplatí u takzvaných nežádoucích druhů, jako jsou například štika, okoun, candát či tloušť.
Včely dokáží omládnout, zjistili vědci. Když je to potřeba, jejich život se až trojnásobně prodlouží
Věk, a tudíž ani stárnutí nezastavíme. Pro lidi to platí stoprocentně. U včel se ale stárnutí dá pozastavit. Prokázal to výzkum, kterému se věnuje entomoložka Radmila Čapková Frydrychová z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích.