- Podcasty
- Návraty do minulosti

Poslechněte si podcast: Velká Morava se rozpadla vinou vnitřních rozporů a nájezdů maďarských kočovníků v čele s Arpádem
Velká Morava, první státní útvar na našem území, vznikla v roce 833 spojením Moravského knížectví, kde vládl Mojmír I., a Nitranského knížectví s Pribinou v čele.
Návraty do minulosti
Vojta Kotek připomíná významné osobnosti, události, objevy, vynálezy, technické novinky a stavby, které se pojí s naší historií.
Franský kupec Sámo je považován za prvního historicky doloženého vládce českého národa
Franský kupec Sámo je považován za prvního historicky doloženého vládce českého národa. V první polovině 7. století už byli Slované trvale usídleni na území dnešních Čech a Moravy. Čelili však častým nájezdům Avarů z východu.
První porodnice v Praze v Soukenické ulici existovala jen 10 let
První porodnice na našem území vznikla v polovině 18. století v Praze. Hlavní zásluhu na jejím založení měla tehdejší panovnice Marie Terezie, která tehdy iniciovala vybudování ústavu pro svobodné matky a sirotky.
Cestoval Emil Holub jako první zpracoval detailní mapu celé oblasti Afriky od východu na západ
Co myslíte, doletěl by holub z Čech až do jižní Afriky? Minimálně jednomu Holubovi se to povedlo. Byl to doktor Emil Holub, nejznámější český cestovatel.
Díky chebskému rodákovi se Františkovy Lázně staly prvními slatinnými lázněmi na světě
Františkovy Lázně jsou žlutobílé malebné městečko, kde se prolíná monarchistický duch Rakouska-Uherska s lehkou příměsí Bavorska a umožňuje návrat do zlatých časů 19. století. Jsou nejmenší ze západočeského lázeňského trojúhelníku a jmenují se po habsburském císaři Františku I.
Hladová zeď z dob Karla IV. byla původně široká dva metry. Dnes měří kilometr a půl
Při pohledu z vltavského nábřeží v centru Prahy směrem k Petřínu upoutá naši pozornost nejen rozhledna, ale také gotická zeď, která stoupá od Újezdu až na vrchol kopce.
Bohuslav Martinů se pro svou tvorbu inspiroval různými událostmi. Složil celkem 15 oper
Hudebního skladatele Bohuslava Martinů si dobře pamatujeme díky místu, kde se v roce 1890 narodil. Přímo na věži kostela svatého Jakuba ve východočeské Poličce, kde celá jeho rodina žila.
Moháč byl dějištěm bitvy, která rozhodla o osudu českého národa na dlouhých 400 let
Víte, kde je Moháč? Navštívit ho můžete cestou na Jadran, leží totiž na jihu Maďarska, blízko hranic s Chorvatskem a Srbskem.
Dodnes se neví, kde se Jan Amos Komenský narodil, ale v Polsku ho postihla tragédie
Přezdívá se mu učitel národů, protože se věnoval teorii výchovy a vytvořil speciální metodiku výuky cizích jazyků. Jeho tvorba byla ale mnohem širší a stal se tak jedním z největších myslitelů, filozofů a spisovatelů, jaké v naší historii najdeme.
Masopustní masky se dělí na červené a černé. Víte, co znamenají?
Masopust byl v dávných dobách časem veselí a zabijaček a těsně před zahájením předvelikonočního půstu vrcholil obchůzkami masek. Ty nejstarší se u nás dochovaly kolem Hlinska v Čechách, v obcích Studnice, Vortová, Hamry a Blatno.
Karel Hynek Mácha byl ve skutečnosti bouřlivák s výstředním vkusem. Zemřel velmi mladý
1. května se stovky zamilovaných dvojic scházejí na pražském Petříně u sochy Karla Hynka Máchy. Zjemnělý mladík s kyticí šeříků ale rozhodně není věrnou podobiznou jednoho z největších romantických básníků naší historie.