Návraty do minulosti
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Velká Morava se rozpadla vinou vnitřních rozporů a nájezdů maďarských kočovníků v čele s Arpádem

Velká Morava, první státní útvar na našem území, vznikla v roce 833 spojením Moravského knížectví, kde vládl Mojmír I., a Nitranského knížectví s Pribinou v čele.

02:01

Návraty do minulosti

Vydává: Český rozhlas

Vojta Kotek připomíná významné osobnosti, události, objevy, vynálezy, technické novinky a stavby, které se pojí s naší historií.

Web

Dnes 02:10

Franský kupec Sámo je považován za prvního historicky doloženého vládce českého národa

Franský kupec Sámo je považován za prvního historicky doloženého vládce českého národa. V první polovině 7. století už byli Slované trvale usídleni na území dnešních Čech a Moravy. Čelili však častým nájezdům Avarů z východu.

Včera 01:46

První porodnice v Praze v Soukenické ulici existovala jen 10 let

První porodnice na našem území vznikla v polovině 18. století v Praze. Hlavní zásluhu na jejím založení měla tehdejší panovnice Marie Terezie, která tehdy iniciovala vybudování ústavu pro svobodné matky a sirotky.

Před čtyřmi dny 02:07

Cestoval Emil Holub jako první zpracoval detailní mapu celé oblasti Afriky od východu na západ

Co myslíte, doletěl by holub z Čech až do jižní Afriky? Minimálně jednomu Holubovi se to povedlo. Byl to doktor Emil Holub, nejznámější český cestovatel.

Před pěti dny 02:01

Díky chebskému rodákovi se Františkovy Lázně staly prvními slatinnými lázněmi na světě

Františkovy Lázně jsou žlutobílé malebné městečko, kde se prolíná monarchistický duch Rakouska-Uherska s lehkou příměsí Bavorska a umožňuje návrat do zlatých časů 19. století. Jsou nejmenší ze západočeského lázeňského trojúhelníku a jmenují se po habsburském císaři Františku I.

Před šesti dny 01:53

Hladová zeď z dob Karla IV. byla původně široká dva metry. Dnes měří kilometr a půl

Při pohledu z vltavského nábřeží v centru Prahy směrem k Petřínu upoutá naši pozornost nejen rozhledna, ale také gotická zeď, která stoupá od Újezdu až na vrchol kopce.

Před týdnem 01:53

Bohuslav Martinů se pro svou tvorbu inspiroval různými událostmi. Složil celkem 15 oper

Hudebního skladatele Bohuslava Martinů si dobře pamatujeme díky místu, kde se v roce 1890 narodil. Přímo na věži kostela svatého Jakuba ve východočeské Poličce, kde celá jeho rodina žila.

Před týdnem 02:08

Moháč byl dějištěm bitvy, která rozhodla o osudu českého národa na dlouhých 400 let

Víte, kde je Moháč? Navštívit ho můžete cestou na Jadran, leží totiž na jihu Maďarska, blízko hranic s Chorvatskem a Srbskem.

Před týdnem 02:10

Dodnes se neví, kde se Jan Amos Komenský narodil, ale v Polsku ho postihla tragédie

Přezdívá se mu učitel národů, protože se věnoval teorii výchovy a vytvořil speciální metodiku výuky cizích jazyků. Jeho tvorba byla ale mnohem širší a stal se tak jedním z největších myslitelů, filozofů a spisovatelů, jaké v naší historii najdeme.

Před týdnem 02:03

Masopustní masky se dělí na červené a černé. Víte, co znamenají?

Masopust byl v dávných dobách časem veselí a zabijaček a těsně před zahájením předvelikonočního půstu vrcholil obchůzkami masek. Ty nejstarší se u nás dochovaly kolem Hlinska v Čechách, v obcích Studnice, Vortová, Hamry a Blatno.

Před týdnem 01:57

Karel Hynek Mácha byl ve skutečnosti bouřlivák s výstředním vkusem. Zemřel velmi mladý

1. května se stovky zamilovaných dvojic scházejí na pražském Petříně u sochy Karla Hynka Máchy. Zjemnělý mladík s kyticí šeříků ale rozhodně není věrnou podobiznou jednoho z největších romantických básníků naší historie.