29. duben 2022

Poslechněte si podcast: Velká jarní soutěž Vyhrajte traktůrek zná svou vítězku!

Celý duben jste mohli ve vysílání soutěžit o zahradní pomocníky. Hlavní cenou Velké jarní soutěže byl zahradní traktůrek v hodnotě 90 tisíc korun. Ten získala Gabriela Hanáková z Brna. Gratulujeme!

00:58

Hobby magazín

Vydává: Český rozhlas

Pořad pro všechny, kteří se neradi nudí.

Web

Včera 03:15

Ve vedrech si trasu na kole dobře naplánujte. Víte, co pít a co dělat, když přijde i tzv ‚hlaďák‘?

Vedra v letošním létě mnoho cyklistů odradilo od delších vyjížděk. Při dobrém oblečení a dodržování pitného režimu jdou vysoké teploty podle odborníka zvládnout.

Před čtyřmi dny 03:48

Pomozte rybám, v jezírku s teplotou vody nad 26 °C jim není dobře

Přehřáté zahradní jezírko je pro ryby problém, často se potýkají s nedostatkem kyslíku a znečištěnou vodou. Předejít tomu můžete sledováním kvality i teploty vody a včasným zásahem.

Před šesti dny 03:01

Fazole jsou její srdcovka. Uchovala i vzácný druh po prababičce

Permakulturní designerka Adéla Hrubá má zahradu Na kopci v České Rybné. Momentálně jí tam kvete růže slézová, lichořeřišnice, červenají se rajčata, bují česnek i cukety. Zelenina se snoubí ve stejném prostoru s květinami, všem to vyhovuje a navíc to vypadá krásně.

Před týdnem 03:16

Šíření internetu po domácnosti už zdaleka není odkázáno jen na kabel

Po přivedení internetu do domácnosti brzy narazíme na otázku, jak se k němu připojit z místa, kde potřebujeme pracovat, případně kde máme televizi, chytré spotřebiče či kde si děti chtějí hrát. Možností je několik a ne všechny znamenají mít byt doslova omotaný dráty.

Před týdnem 03:08

Dovolená autem: Zkontrolujte stav vozidla a pneumatik. Vozit rezervu se vyplatí, i když je nepovinná

Jedete na dovolenou autem a už začínáte balit? Stará auta měla vždy rezervní pneumatiku. Tu pak nahradila užší pneumatika na dojetí a v nových autech najdete místo rezervy pouze opravnou sadu na „dojetí“. I když máte v pojistce na auto i asistenční služby, rezerva se vyplatí.

Před 2 týdny 02:58

Vláhu stromům udrží mulčování. Při velkém suchu pak pomůže kapková závlaha

Suchá léta se už stávají normou, tropických dnů přibývá, ale my přesto chceme na našich zahrádkách sklidit dobrou úrodu. Jak pomoci například ovocným stromům, aby jim jablka suchem neopadala? Zkušení sadaři vědí, jak na to.

Před 2 týdny 03:05

Při nedostatečném tahu komína je velkým pomocníkem krbový ventilátor

Pořídili jste si zahradní krb, rádi u něj po večerech sedíte a už jste si s přáteli vyzkoušeli i společné opékání na ohni? Možná vám celý zážitek kazí kouř, který se line po celé zahradě a nevyhne se ani vám.

Před 2 týdny 03:09

Pokud dojde k přehřátí psa, chlaďte ho zvenčí i zevnitř

Jestliže přehřátý pes už ani nepije, pomůže pouze veterinář. Anebo klystýr. Ten vyzkoušejte v případě, že zvěrolékař není v dosahu.

Před 3 týdny 02:30

Jak si vypěstovat banány doma. K hnojení jim stačí běžné hnojivo pro pokojovky

Banány jsou dnes celoročně k mání a ani ceny nejsou nijak přemrštěné, ale co takhle mít své vlastní, doma vypěstované banány? Banán nepatří mezi extrémně náročné rostliny, můžete ho pěstovat jako celkem běžnou pokojovku. Pro domácí pěstování volte raději zakrslé druhy.

Před 3 týdny 03:12

Jak správně vybrat kvalitní plastová okna?

Otestovat plastová okna se rozhodl Institut zdravého bydlení. Přes internet proto koupili osm oken o rozměrech 120 x 140 centimetrů od různých výrobců s dvojskly. V cenové relaci od 3600 do 8000 Kč. Okna byla testována v Technickém zkušebním ústavu v Praze, na Vysoké škole chemické a technologické a skla v certifikovaném ústavu Ikatest v Teplicích.