Kavárna
17. duben 2022

Poslechněte si podcast: Velikonoce na Hoslovickém mlýně

V Hoslovickém mlýně na Strakonicku každý rok, s výjimkou covidové pauzy, připomínají řemesla a tradice našich předků spojené s Velikonocemi v tamním kraji, kde se říká na Podlesí. Návštěvníci si mohou prohlédnout dosud funkční mlýn a podívat se do světnice pod ruce zručných žen, které připravují třeba jidáše a pučálku.

22:52

Kavárna

Vydává: Český rozhlas

Kulturní magazín z jižních Čech. Reportáže z akcí, recenze i pozvánky.

Web

Před týdnem 23:23

Kavárna

Magazínem o kulturním dění jižních Čech vás provede Pavla Kuchtová.

Před 2 týdny 15:32

Téměř 70 umělců spojuje Asociace jihočeských výtvarníků, nejsou to ale jen Jihočeši

Asociace jihočeských výtvarníků se právě představuje lidem dvěma výstavami. Jedna je v budově krajského úřadu v Českých Budějovicích, druhá v prachatické galerii Dolní brána. Jak se výtvarným umělcům daří a jaká díla tvoří? O tom v kulturním magazínu Kavárna mluví šéf asociace Vít Vavřinec Pavlík.

Před 3 týdny 18:22

Velký sbor, sólisté a velký orchestr. Opera Jihočeského divadla představila dvě rozsáhlé kantáty

Carmina Burana Carla Orffa a Kytice Bohuslava Martinů. Dvě velké kantáty, obě z roku 1937, představila posluchačům opera Jihočeského divadla na dvou koncertech v Českých Budějovicích. A protože uvádění kantát je pro divadelní operní praxi méně obvyklé, pozvali jsme do kulturního magazínu Kavárna šéfdirigenta Davida Švece.

26. únor 2023 21:58

Jihočešky zjistily, že nejsem úchyl, modelky už si nemusím dovážet, směje se fotografka aktů

Fotí převážně ženské akty, portréty, glamour. Barevných snímků má poskrovnu. Nerada používá moderní technologie, vyhledává přirozené světlo. Své fotky většinou vyvolává klasickým způsobem. Nemá ráda retuše, miluje vrásky a drobné nedokonalosti. Fotografka Tereza z Davle žije a tvoří v Českém Krumlově, zachycuje jihočeské ženy.

19. únor 2023 23:29

Na počátku byla hromada dřeva. Díky inspiraci u lesa tvoří sochař Jakub Flejšar geometrické figury

Jeho obří lidské figury, geometricky poskládané z kovových čtverců nebo barevných prken, už shlížely z českobudějovických střech a seděly v ulicích. Díla sochaře Jakuba Flejšara vidělo mnoho lidí díky letnímu festivalu Umění ve městě na různých místech Jihočeského kraje. Teď má absolvent pražské UMPRUM samostatnou výstavu v Rabenštejnské věži v Českých Budějovicích.

12. únor 2023 21:23

Alšova jihočeská galerie slaví sedmdesátiny, představí tvorbu autora filmového Vetřelce

Alšova jihočeská galerie patří mezi nejvýznamnější instituce svého druhu v České republice. Má jednu z nejcennějších sbírek gotického umění u nás a velice ceněná je i její kolekce moderního umění 20. století. Letos slaví 70 let své existence.

5. únor 2023 20:11

Střevíček v Popelce už mě unavuje, říká choreograf Petr Zuska. Na jihočeské scéně se bez něj obejde

Působil jako sólista baletu Národního divadla v Praze, kam se po angažmá v zahraničí a spolupráci s předními světovými choreografy zase vrátil, tentokrát jako umělecký šéf. Balet Národního divadla Petr Zuska vedl patnáct let a zanechal tam výraznou stopu. Věnoval se paralelně choreografii a režii tanečního divadla nejen doma, ale i na evropských scénách. Teď potřetí hostuje v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích.

29. leden 2023 21:11

Ovzduší v Jihočeské filharmonii je naprosto výjimečné, chválí dirigent a klavírista Vojtěch Spurný

Vojtěch Spurný je dirigent, hráč na klávesové nástroje i historické klávesové nástroje, především cembalo. Více než dvacet let spolupracuje s Jihočeskou filharmonií a na orchestr, který má domovskou scénu v Českých Budějovicích, nedá dopustit.

23. leden 2023 20:38

Mladý houslista Roman Červinka z Českých Budějovic zvítězil v mezinárodní soutěži talentů

Velká televizní show Virtuosos představila umění mladých talentovaných hudebníků, leckdy ještě dětí. V mezinárodní soutěži uspěl houslista Roman Červinka z Českých Budějovic a svou roli sehrála i jihočeská porotkyně.

15. leden 2023 19:25

Bývalý výměník tepla na českobudějovickém sídlišti se proměnil v místo plné kultury

Hedvika Drenčeni přebudovala bývalý výměník tepla na českobudějovickém sídlišti Šumava na kulturní stánek. Díky ní se tu teď daří pohybu, tanci, divadlu i sousedským setkáním. Převzala také společnost Kredance, která se všem těmto aktivitám věnuje.