• Podcasty
  • Zprávy pro Královéhradecký kraj
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Vedra zaměstnávají technické služby. Jenže v některých městech mají před prázdninami nedostatek lidí

Vysoké teploty a sucho, to jsou hlavní důvody, proč technické služby zvyšují zalévání zeleně. Podle předpovědi by vedra měla trvat i v následujících dnech. Co to pro pracovníky v terénu znamená? To zjišťovala reportérka Kateřina Kohoutová.

02:35

Zprávy pro Královéhradecký kraj

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zprávy obsahující nejnovější události ze světa, domova a východu Čech.

Web

Dnes 03:03

Slasti a strasti dospívání jako stálý kolotoč života. Hrubínova Romance pro křídlovku v jičínské ZUŠ

S dvouletým zpožděním uvedli žáci, studenti a učitelé ZUŠ Josefa Bohuslava Foerstera v Jičíně premiéru hry na motivy Hrubínovy básnické povídky Romance pro křídlovku. Vlaďka Wildová byla s mikrofonem na generální zkoušce a kromě režisérky představení, scénáristky a učitelky Martiny Komárkové tam oslovila mladé herce, a také vstřebávala atmosféru představení.

Dnes 02:20

Dva měsíce po celonárodní sbírce potravin dochází v potravinových bankách některé trvanlivé výrobky

Potravinovým bankám začínají docházet některé položky, například konzervy nebo omáčky. Obávají se tak, že jim zásoby do podzimní celostátní sbírky nevydrží. Lidí v nouzi, kteří potravinovou pomoc potřebují, v poslední době přibývá a naopak se bankám nedostává od obchodních řetězců tolik neprodaných čerstvých potravin, co v minulosti.

Dnes 02:02

V měděném dole Bohumír v Jívce si turisté koupí lístky i odskočí na WC v novém návštěvnickém zázemí

Měděný důl Bohumír v Jívce na Trutnovsku letos nabídne turistům nové zázemí. Zdánlivě běžný návštěvnický servis v důlní památce dosud chyběl, to se ale díky obnově bývalé vrátnice změnilo a lístky si tak už návštěvníci nemusí kupovat na parkovišti.

Včera 02:00

Za 150 milionů se podařilo opravit zhruba osminu pevnosti Josefov. Hradby byly v havarijním stavu

V části pevnosti Josefov na Náchodsku skončila rozsáhlá oprava hradeb a některých vnitřních budov. Šlo o nejvytíženější místa v havarijním stavu. Každoročně je v nich tradiční metalový festival, v jedné části pak žijí a tvoří umělci.

Včera 02:14

Začala sezóna medobraní. A podle oslovených včelařů bude úspěšná, medu má být letos dostatek

Vezmeme vás ke včelám a k výrobě medu. Toho by totiž po chudších minulých letech mohlo být letos hodně. Alespoň to tvrdí námi oslovení včelaři. Hlavním důvodem jsou podle nich slunečné dny a dostatek srážek. Díky tomu tak letos bude většina včelařů příští týden stáčet med už podruhé.

Před dvěma dny 04:56

Stavění kamenných mužíků i bezohlednost cyklistů. Dodržujete pravidla pro pohyb v národním parku?

Na polské straně Krkonoš se od 1. července zvedají ceny vstupného k vodopádu Kamienczyk. Kvůli očekávanému náporu turistů je také omezený přístup na Sněžku. O pravidlech pro pohyb v národním parku hovoříme s mluvčím Správy Krkonošského národního parku Radkem Drahným.

Před dvěma dny 02:32

Mlýn dědy bratří Čapků se otevřel veřejnosti. Historická budova v Hronově je po kompletní obnově

Muzeum Náchodska otevírá nové prostory v historické budově Čapkova mlýna v Hronově. Přízemí bývalého mlýna, později papírny, vyplnily nové expozice. Jsou spojené jak s osobnostmi, které v minulosti žily ve městě a okolí, tak především se slavnými sourozenci Čapkovými.

Před dvěma dny 02:01

Studenti, kteří by v kraji chtěli ještě shánět brigádu na prázdniny, už nemají moc z čeho vybírat

V Královéhradeckém kraji chybí místa pro studentské letní brigády. Ti ze studentů, kteří by se rozhodli hledat přivýdělek přes prázdniny na poslední chvíli, už si nemohou moc vybírat. V neobvyklé situaci se ocitla i Univerzita Hradec Králové, jejíž Kariérní centrum v minulých letech zprostředkovávalo i stovky pracovních míst.

Před třemi dny 02:24

Do dnešního dne mohou někteří zemědělci požádat stát o mimořádnou podporu. Komu je přesně určena?

Část zemědělců si může do dneška požádat o mimořádnou dotaci. Stát mezi ně rozdělí zhruba 810 milionů korun. Žádost o podporu se týká hlavně chovatelů prasat, krav a kuřat a také pěstitelů jablek a brambor. Více podrobností zjišťovala reportérka Eliška Horáková.

Před třemi dny 02:33

Jedinečný nález na Podorlicku. U Opočna našli archeologové unikátní pozůstatky germánského sídliště

Archeologické naleziště u Opočna na Rychnovsku vydalo další důležité svědectví o životě našich předků. V místě stavby druhé části obchvatu města totiž archeologové objevili pozůstatky germánského sídliště.