- Podcasty
- Dokument

Poslechněte si podcast: Vedl meziválečné vydavatelství Lidové noviny, později Svobodnou Evropu. Příběh Julia Firta
Legendární meziválečné Lidové noviny byly ve skutečnosti velkým nakladatelským podnikem. V jeho čele stál několik let Julius Firt, muž, kterého přiblíží Jan Sedmidubský a historik Eduard Burget. „Dlouhá léta jsem byl přesvědčen, že jsem v první republice dělal takzvanou americkou kariéru. Talentovaný muž bez vzdělání v čele důležitého podniku. Musel jsem si počkat až na svou druhou emigraci, aby mi došlo, že o žádnou americkou kariéru nešlo,“ glosoval svůj příběh sám Firt.
Dokument
Interpretace, výklad a syntéza dění, událostí a jevů našeho života.
Jít dál. Dokument o tom, proč je důležité překonat stud z chudoby a říci si o pomoc
Prudké zdražování zejména energií a dalších položek dostává do finanční tísně nové domácnosti. Osob ohrožených chudobou přibývá. Jak se s novou situací vypořádají lidé, kteří dosud svůj rozpočet nemuseli tolik hlídat a s penězi zatím vycházeli? Rozhlasový dokument Evy Lammelové je o tom, jak moc chudoba stigmatizuje a jak se takového studu zbavit.
Zemřel novinář Pavel Pecháček. Řadu let stál v čele Rádia Svobodná Evropa
V 82 letech zemřel novinář a bývalý ředitel Rádia Svobodná Evropa Pavel Pecháček. Jeho osobnost připomene repríza dokumentu z cyklu Jak dnes žijí.
Strom storm. Poslechněte si příběh o pocitech, které v nás vyvolává kácení
„Proč porážíte strom, kterej je úplně zdravej a maj na něm sojky hnízdo?“ ptá se v dokumentu Strom storm jeho autor Daniel Kupšovský muže s motorovou pilou, který právě kácí kaštan před okny jeho bytu. Tenhle zážitek v něm vzbudil nejdřív vztek, ale pak i hlubší zájem o stromy a jejich osud ve městě.
Přežijete? Lidé trochu vyměkli. Zejména chlapi, zdůrazňuje psychoterapeut
Jsou čeští preppeři skutečně připravení přežít katastrofy, nebo je pro ně příprava na krizové scénáře spíše koníčkem? Touto otázkou se zabýval autor dokumentu Přežijete? Daniel Titl. Po koronavirových lockdownech a nedávném vypuknutí války na Ukrajině přemýšlí o tom, jestli je stát připraven postarat se o všechny obyvatele, nebo si musí každý poradit na vlastní pěst.
Vyhnanci. Dokument o Rusech, které nechce Putin ani Západ
Po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu zastavila česká vláda vydávání víz pro občany Ruska a Běloruska. Autor dokumentu Jakub Horáček sleduje několik ruských rodin, které tento krok rozdělil a které hledají cesty k tomu, aby mohli opět žít společně. Otevírá otázku kolektivní viny všech Rusů za válku. Jak se má česká společnost postavit k těm, kteří v putinovském režimu žít nechtějí a nesouhlasí s ním? Proč svou zemi opouštějí a proč se například nepokusí o její vnitřní proměnu?
Pomoc! aneb Jak mě za války potkal syndrom vyhoření
Po vypuknutí války na Ukrajině se v Česku vzedmula vlna solidarity. Češi přispěli miliardami do sbírek a někteří také přímo organizovali rozvoz humanitární podpory postižených oblastí. Dokumentaristka Markéta Oddfish Nešlehová společně s Ukrajincem Tonym právě takovou pomoc koordinovala. Proč ovšem po pár měsících vyhořela? Jak se s tím vyrovnala a chce pomáhat dál? Poslechněte si celý dokument.
Příští stanice Hlavák. Dokument o tom, proč selhala pomoc válečným uprchlíkům na pražském nádraží
Autorka dokumentu Ivona Remundová se jako dobrovolnice Iniciativy Hlavák vydává na pražské hlavní nádraží, na které přijíždějí váleční uprchlíci z Ukrajiny. Skrze další dvě dobrovolnice, Martinu a Martu, rozehrává příběh plný deziluze, kdy se z původního záměru pomáhat stalo něco úplně jiného. Proč dobrovolnice začaly pochybovat o tom, zda jejich práce má skutečně smysl? Poslechněte si celý dokument.
Neříkej mi uprchlík. Svědectví z ostrova Lesbos – migrační laboratoře Evropy
Rozhlasový dokument přináší svědectví pracovníka Etnologického ústavu AV ČR Michala Pavláska z ostrova Lesbos. Místo představuje bránu migrantů do Evropy, její symbolické předsálí, kde se zároveň rozhoduje, kdo bude vpuštěn dále a komu dveře do starého kontinentu zůstanou uzavřeny. Reportáž z místa na samém prahu Evropy nabourává představu o Evropě, která se dokáže opevnit proti vnějšku jako nějaká středověká pevnost.
Libanon – krize je nebezpečně blízko. Dokument o kolapsu země, kde nefunguje elektřina
Blackout – totální výpadek elektřiny dosud zněl spíš jako něco ze sci-fi filmu. Pro Libanonce je ale každodenní realitou. Dokumentaristky Lenka Klicperová a Markéta Kutilová přinášejí reportáž ze země, na níž plně dopadla energetická krize a kde inflace dosahuje ještě větších výšin než v Česku.
Jednou uprchlík, vždycky uprchlík
Takový výhled už nikdy mít nebudu, říká vídeňská Češka Zuzana Brejcha při vzpomínce na svůj bývalý pražský domov. V roce 1968 bydlela s rodiči na Palackého náměstí a z okna dětského pokoje viděla pražské mosty jako na dlani.