Vybrali jsme pro vás
9. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Vědci zkoumají možnosti, jak těžit vzácné prvky z odpadních materiálů po těžbě uranu

Liberecká univerzita společně se státním podnikem Diamo pracuje na nové metodě, jak získávat strategické suroviny z odpadních vod. Sanace území po těžbě uranu na Českolipsku ještě neskončila.

03:29

Vybrali jsme pro vás

Vydává: Český rozhlas

Naši redaktoři pro Vás každý den chystají zajímavé reportáže, navštěvují zajímavá místa, sledují důležité kauzy a zpovídají zajímavé osobnosti. 

Web

Dnes 03:00

Pozdravy z Českého ráje: Rozvoj turistiky za Rakousko-Uherska v knize Antonína Mojsla

Jak vypadal Český ráj na přelomu 19. a 20. století, kam se chodilo na nedělní výlety, i oblečení výletníků zachycuje v nové publikaci kromě textu na 200 dobových obrázků.

Před dvěma dny 02:30

Obchůdky na vesnicích. Ne všude se daří najít provozovatele snadno

V Malé Skále v polovině září 2023 skončila kvůli insolvenci tamní samoobsluha. V minikrámku u Ostrova funguje možnost nákupu „do tašky“ na základě závazné objednávky. Kdy bude nový obchod, zjišťoval redaktor Jaroslav Hoření.

Před třemi dny 02:52

Historická rádia a nahrávací techniku nabídne výstava v Liberci, připomenout má 100 let rozhlasu

V květnu to bylo přesně 100 let, kdy začal vysílat Československý rozhlas. A právě toto výročí, a zároveň 55. výročí libereckého HIFI klubu, připomene rozsáhlá výstava. Ta začne v pondělí 2. října v budově krajského úřadu. U příprav byla i naše redaktorka.

Před pěti dny 03:32

Hasiči testují nový žáruvzdorný materiál. Geopolymer odolá až 1 000 °C, vyvinuli ho v Liberci

Vědci Technické univerzity v Liberci vyvinuli žáruvzdorný materiál, který dokáže prodloužit životnost konstrukcí při požáru. Zvyšuje tak i šance na záchranu lidí a bezpečnost hasičů.

Před šesti dny 02:20

Svátek má Václav. Ten svatý, i ti ostatní. Nezapomeňte jim popřát, radí rozhlasová komentátorka

28. září si připomínáme Den české státnosti, který je spojený s patronem české země - svatým Václavem. Jeho kult prostupuje skoro celé české dějiny a symbolický význam si uchoval až do současnosti.

Před týdnem 02:30

Výstavní sál turnovského muzea Českého ráje se proměnil v obří učebnici geologie

Atraktivní výstava Jak vznikají hory zavede návštěvníky Muzea Českého ráje v Turnově do nitra země a miliony let staré historie.

Před týdnem 02:30

Svatováclavské posvícení na Dlaskově statku: Těsto už je nachystané, koláče budou!

V sobotu 23. září bude na Dlaskově statku Svatováclavské posvícení. Návštěvníci ve světnici, v komoře i v dalších prostorách uvidí, jak se lidé v dobách písmáka Dlaska připravovali na tradiční slavnost.

Před týdnem 01:58

První premiéra 140. sezóny Šaldova divadla: Myslivečkovo oratorium Adam a Eva jako balet

Opera libereckého Divadla F. X. Šaldy uvede v pátek 22. září 2023 v premiéře oratorium Josefa Myslivečka Adam a Eva. Dílo české publikum nemělo dosud možnost slyšet naživo.

Před týdnem 02:38

Z bývalého areálu Clam-gallasovské cihelny je park s tůněmi a pulsujícím mokřadním životem

Místo skládky starých pneumatik a vraků tůně, do kterých se vsakuje povrchová voda. Jeden z projektů na udržení vody v krajině podpořil Liberecký kraj s pomocí evropských fondů v Hrádku nad Nisou. Z nevzhledného koutu bývalé cihelny vzniklo místo, kde se daří lidem i přírodě.

Před 2 týdny 04:33

Noc literatury: Každoroční čtení ze zajímavých knih zajímavými lidmi na zajímavých místech

V Česku se ve středu 20. září 2023 koná tradiční festival Noc literatury. V Libereckém kraji se zájemci můžou zúčastnit na čtyřech místech, dobrovolníci budou předčítat v knihovnách, kavárnách i jinde.