Věda Plus
2. listopad 2023

Poslechněte si podcast: Vědci objevili v lidské plodové vodě mikroplasty

Škodí tam? České neziskovky se stávají terčem hackerských útoků. Jak se můžou bránit? Na ČVUT otevřeli novou laboratoř pro výzkum nanosvěta. Jaké jsou v ní přístroje? Moderuje Lukáš Matoška.

24:32

Věda Plus

Vydává: Český rozhlas

Každý den přinášíme nejnovější vědecké objevy a analýzy expertů a expertek. Osvětlujeme vědecká témata a hledáme odpovědi i na vaše otázky související se současnou civilizací. Vydejte se s námi na průzkum všech světů Země a ještě dál. Poslechněte si v rozhovorech, reportážích nebo živých vstupech, jak vědci a vědkyně uvažují o fenoménech rychle se měnícího světa.

Web

Včera 24:47

Jak reagovat na proměny českého jazyka ve výuce budoucích pedagogů a pedagožek?

Česká družice Planetum-1 jen o několik desítek metrů minula bulharský satelit. Rovnováha střevního mikrobiomu je podle vědců i lékařů zásadní pro kvalitu spánku. Co bychom měli do svého jídelníčku zařadit a čemu se naopak vyhnout? Fluor z lyžařských vosků se dostává do přírody a rekreační běžci tak jejich používáním nevědomky poškozují životní prostředí. Potvrzuje to výzkum odborníků z Mikrobiologického ústavu Akademie věd. Lékaři v pražském IKEMu zorganizovali další párové darování ledvin mezi Českem a Izraelem, a to navzdory tamnímu konfliktu. Moderuje Tomáš Pavlíček.

Před dvěma dny 25:08

Část řeky Negro v amazonském deštném pralese poblíž brazilského Manausu se zmenšila na hloubku 12,7 metru, což je nejnižší hladina za posledních 120 let

Jakou budoucnost pro oblast přicházející sucho přináší? Brněnští vědci vyvíjí přístroj, který bude na Měsíci zkoumat vodu nebo kyslík. K čemu bude dobrý? A kdy se na Měsíc vydá? 3D tiskárny slouží už i v zubních ordinacích. Skutečné zuby podle odborníků ještě nahradit nedovedou. K čemu se tedy využívají? Moderuje Renata Kropáčková.

Před třemi dny 24:06

Jak významná byla podnikatelská mise Svazu průmyslu a dopravy do Itálie?

Dvoudenní pracovní cesta je zaměřena zejména na sektory letectví, energetiky, obrany, dopravy a moderních technologií. Nejvyšší ocenění, které uděluje Česká astronomická společnost, dnes získá matematik Miloslav Druckmüller. Světový ohlas získaly hlavně jeho fotografie sluneční koróny. Nejlepší sníh je ten, který ani nemusíme vyrobit. I to říkají vlekaři v Deštném v Orlických horách. Také tam používají při zasněžování moderní děla a další technologie. Je umělý sníh problémem pro životní prostředí? Moderuje Renata Kropáčková.  

Před šesti dny 25:05

Výzkum, vynálezy a objevy, které mění lidský život

Před týdnem 24:23

V Česku by kolem poloviny století mohla vzniknout první fúzní elektrárna

Čím by byla přínosná?   Mobilní telefon nebo spotřebič dokáže v případě nouze napájet nový mikrozdroj elektrické energie. Jak funguje?   Několik magnetických bouří se blíží od Slunce k Zemi. Kdy dorazí a co způsobí? Moderuje Lukáš Matoška.

Před týdnem 25:07

Výzkum, vynálezy a objevy, které mění lidský život

Před týdnem 25:13

Europoslanci minulou středu smetli ze stolu omezení pesticidů v Evropské unii

Co to pro životní prostředí znamená a jak často pesticidy dnes používáme v Česku? Dva čeští geologové dostali významné mezinárodní ocenění za dlouholetý výzkum sesuvů hornin v Peru. S jedním z nich si budeme povídat. Jak podstatná je při klimatické konferenci OSN účast lídrů zemí a dalších vlivných osobností?

Před týdnem 25:22

Výzkum, vynálezy a objevy, které mění lidský život

Před týdnem 25:13

Češi konzumují průměrně 220 gramů proteinů z masa denně - udržitelná dávka je 9 až 23 gramů

Jak adekvátně nahradit maso ve výživě? Buky podle vědců vysušují půdu více než smrky. Oba druhy totiž s vodou hospodaří jiným způsobem. Jaký vliv to bude mít v období teplejších let? Začínající podnikatelé mají camp na olomoucké univerzitě. Zjistí na něm mimo jiné, jak využít umělou inteligenci. Vytvářejí mutace rychleji, než to umí virus. Čeští vědci v centru BIOCEV předpověděli, jak se bude chovat koronavirus varianty omikron, ještě než se ve skutečnosti objevil. Jaká je taktika internetových dezinformačních kampaní, do kterých investuje čínská vláda? Moderuje Renata Kropáčková

Před 2 týdny 24:26

Vidí hlubokomořské ryby barvy?

Vědci si dosud mysleli, že ne, ale česká vědkyně tvrdí, že možná vidí. Na svůj výzkum získala grant Evropské výzkumné rady. Už čtvrt století existuje sociálně¨vědní datový archiv - jaký význam má ve sdílení a ochraně dat a jak se mění pod vlivem umělé inteligence? Vědci dnes ve Zlíně vysadili deset stromů s novým typem hydrogelů - ze syrovátky. V čem mají rostlinám pomoct?