- Podcasty
- Věda Plus
Poslechněte si podcast: Říká se jim stříbrné denáry, ale u mnoha z nich by možná více seděl název měďáky
Brněnští vědci hned několika metodami prozkoumali chemické složení takzvaného Bořitovského pokladu s mincemi z 11. a 12. století. Kolik stříbra v nich opravdu našli? - Ekonomická krize v Evropě i arabské jaro vyvolaly společenské procesy vedoucí k populismu, říká Tomáš Dumbrovský, autor výzkumu ústavního práva, který získal prestižní evropský grant. - Jak školáci využívají umělou inteligenci?
Věda Plus
Každý den přinášíme nejnovější vědecké objevy a analýzy expertů a expertek. Osvětlujeme vědecká témata a hledáme odpovědi i na vaše otázky související se současnou civilizací. Vydejte se s námi na průzkum všech světů Země a ještě dál. Poslechněte si v rozhovorech, reportážích nebo živých vstupech, jak vědci a vědkyně uvažují o fenoménech rychle se měnícího světa.
Revoluční léčba, která vrací pacienty s Parkinsonovou nemocí do života
I tak mluví lékaři o prvním typu pumpy, který dokáže léčivo podávat nepřetržitě pod kůži. V Česku ji má zatím 50 pacientů. - Jak umění ve vypjatých dobách vstupuje do veřejného prostoru - to je hlavní téma monografie Gesto a skutečnost, ve které autoři zkoumají napětí mezi politikou a každodenností v meziválečném Československu. - Na České zemědělské univerzitě vyvinuli projekt Corty - chytrý online průvodce krizovými situacemi.
Čeští vědci a lékaři vyvíjí speciální biosenzory, které mají pacienty s kloubními náhradami ochránit před infekcí
Jak senzory fungují? - Austrálie jako první stát světa zakáže sociální sítě lidem ve věku do 16 let - může mít restrikce i negativní dopady? - Jakou souvislost má složení stravy v době těhotenství a kognitivní vývoj dítěte? Podle studie SYRI může vývoj řeči a jazyka negativně ovlivnit nedostatek vitaminu B12.
Co se stane, když tělo zapomene, kde má nohy?
Výzkum Barbory Kolářové ukazuje, jak mozek a senzorické vnímání ovlivňují naši schopnost pohybu. Včelaři ze všech koutů Česka hlásí úhyny včelstev. Potvrzuje to chovatelský svaz. A nebyl Avar jako Avar. Vědci nedaleko Vídně zanalyzovali kosti dvou pohřebišť z osmého století a našli zásadní rozdíly v jejich DNA. Na jednom místě měli pohřbení evropské geny, na druhém východoasijské. Moderuje Martin Matějka
V nové laboratoři Národního ústavu pro výzkum rakoviny se zkoumá mechanismus, jak fungují rakovinné buňky
Jak se prostředí, ve kterém žijeme podepisuje na stárnutí našeho organismu? Kdy nerovnosti v biologickém stárnutí dosahují maxima? - Česko v úterý vypustilo do vesmíru zatím svou největší družici SATurnin-1. Jejím úkolem bude pořizovat snímky planety. Na oběžnou dráhu ji vynesla ze Spojených států raketa Falcon-9 společnosti Space X.
Brněnští vědci umí odhalit mikroplasty v živočišných tkáních
Jak by s tím mohli pomoct potravinářům a kontrolním úřadům? - Co všechno o kultuře vypovídají její vizuální složky? A jak svět zaplavený nejrůznějšími objekty zkoumá vizuální antropologie? Jak souvisí vnější ucho člověka s žábrami ryb nebo mořských bezobratlých? Moderuje Pavlína Nečásková.
Scheuermannova nemoc, která způsobuje zakulacení zad i bolesti páteře, se častěji vyskytuje u chlapců v době puberty
Co s tím lze dělat? - Umělá inteligence si bude dál vymýšlet, pokud se jí zeptáme na něco, co se zatím nenaučila. Podle zjištění českých vědců jsou problémem i špatně nastavené testy chybovosti chatu GPT. Jak to změnit? - Dnes ráno k Měsíci zamířily dva moduly - kdy tam dorazí a co budou na Měsicí zkoumat? Moderuje Renata Kropáčková.
Jak by mohl bezpečnost zvláště malých letišť posílit model, který on-line přepisuje radiovou komunikaci mezi operátory letiště a piloty malých letadel?
Téma uprchlictví často vyvolává emoce a je zneužíváno v politických debatách. Jak vypadá vědecký výzkum historie uprchlictví? - Planetka s názvem Vepřoknedlozelo slaví dnes 25 let. Proč pro ni astronomové na jihočeské Kleti vybrali právě název tradičního českého pokrmu?
Nový materiál podle vědců ČVUT zjednoduší výrobu skleněných lahví - ušetří lidskou práci i olej na mazání lisovacích forem
Zdravotníkům U Apolináře nově pomáhá se záchranou nedonošených miminek simulátor nezralého novorozence narozeného v 27. týdnu těhotenství. - Unikátní zážitková hra s názvem Finanční pevnost má za cíl rozvíjet finanční gramotnost dětí z dětských domovů. - Čeští vědci by chtěli podpořit pěstování čiroku v tuzemských podmínkách, tato obilnina má podle nich totiž řadu výhod.
Miliardář Jeff Bezos plánuje v neděli vyslat na oběžnou dráhu komerční raketu New Glenn
Chce tak konkurovat vesmírným projektům Elona Muska. Co bude mít raketa za úkol? A proč miliardáři vůbec dobývají vesmír? - Podíl žen v české vědě patří k nejnižším v Evropě. Brzdí je stereotypy a předsudky. O kolik tím přicházíme peněz, když podmínkou účasti v mezinárodních i některých českých grantech jsou právě plány genderové rovnosti? - Planeta Mars, která je nyní Zemi nejblíže, bude po dvou letech v opozici se Sluncem. Jak ji pozorovat a kdy přesně?